Ексклюзив

Французькі кози й органічні сири: як неподалік Кропивницького розвиватимуть екотуризм (ФОТО)

 Автор: Ірина Маслюкова. 13224

За три десятки кілометрів від Кропивницького на трасі у напрямку Києва розташоване племінне господарство «Лісова Коза». Тут вирощують альпійських кіз, є власна сироварня, магазин, а з цього року запускають туристичний маршрут.

 watermarked koza4

Будівельний бізнес годує кіз

Директор ферми Сергій Григір займається будівельною діяльність. Згадує, «перекоси» економіки у 2008, 2013-2014 роках були серйозним зовнішнім впливом і тоді хотілось перестрахуватись. Вирішили створити харчовий бізнес.

Промалювали мрію, зарядились, поїхали закордон. Побачили як то там відбувається, – каже Сергій. – Я, як будівельник, бачив багато підприємств з середини й технології, які використовують. Розумію, що не завжди піклуються про того споживача, який буде смакувати продукцію. Ми вирішили піти іншим шляхом.

На ферму витратили вже понад валютний мільйон, комусь це здається забагато, проте власники зараз сміливо заявляють про якість продукції.

– Інколи, сам собі дивуюсь, чому зайнялись таким складним бізнесом.

 watermarked koza9

Лісова коза з Франції

На розваленому колгоспному свинокомплексі за Підлісним у 2016 році розпочали будувати сучасну козину ферму. Наступного року на свято Василя й Маланки, коли водять козу, у Підлісне приїхали 312 альпійських кіз з Франції. Зараз їх вже 600.

З французької партії залишилось менше сотні.

За ними доглядають спеціалісти різних напрямків з Одещини. Загалом на фермі працює 30 людей.
Для кіз підбирають і купують сіно з різних регіонів України, лише невелику частину довелось зібрати по області.

Ті тварини, яких ми завезли, при правильному підході в годівлі, догляді, процесі доїння, здатні дати молоко, яке не має дурного запаху чи присмаку.

Каже, до сьогодні його будівельна справа годує тварин, його сім’ю, і працівників. Повернення коштів в козиний бізнес почалось тільки на початку 2020 року, коли запустили сироварню, і вийшли з продукцією на ринок.
Фермер розповідає, що культура споживання козиної продукції в Україні низька. І досі є стереотип про запах козиного молока.

Зараз молока та сирів продають від 500 кг до тонни на місяць. Кіз також продають в Україні й згодом хочуть вийти на міжнародний ринок.

 watermarked koza5

Екотуризм

З траси проїжджаючих водіїв зустрічає напис метровими літерами «Сироварня». Завдяки йому з’явилось багато індивідуальних туристів.

Коли запрацювала сироварня, вирішили створити комплекс, щоб охочі мали змогу приїхати, скуштувати сиру, молока, провести час біля тварин, зарядитись енергетикою та відпочити.

watermarked koza1

Сергій розповідає, що туристичний проєкт розкриває можливості і потенціал цього місця. Підвищує рівень обізнаності людей, навчає культурі споживання і відношенню до тварини.

Цей туристичний напрямок доповнює нашу діяльність і дає можливість охочим подихати свіжим повітрям у масиві Чорного лісу.

На маршрут винесли життя господарства. Воно розпочинається з інформаційного стенда, де детально розповідають про історію та будівництво комплексу, кіз, продукцію.

watermarked koza

За декілька місяців тут створили зони відпочинку та контактний зоопарк з молодими альпійськими кізочками, яких можна годувати.

watermarked koza10

Тваринницьке господарство потребує біобезпеки, тому до кіз на саму ферму сторонніх не пускають.

Я, як добра душа, дозволяв би. Але це табу, – каже Сергій.

Потім сирний погрібок, який залишився ще від попередньої ферми. Його відкопали і створили фотозону для туристів. Згодом планують облаштувати мінімузеєй старовинного сироробного устаткування.

 watermarked koza7

watermarked koza8

Натуральні сири

На території господарства є фірмовий магазин «Сирна Лавка». Тут можна спробувати та придбати сири та молоко за ціною виробника.

Виготовляють м’які сири без визрівання: шевр класичний, з пряними або болгарськими травами. Бринза є класична і з кропом. Рікотта класична й з прованськими травами. Вони мають ніжний смак та вершковий післясмак.

watermarked koza11

Напівтверді сири – гауда, маасдам готують за класичними рецептами. Вони мають вершковий смак, який з витримкою стає більш щільним, насиченим, гострим. Такі сири визрівають у спеціальних камерах із контрольованою температурою та вологістю протягом від 60 діб до декількох років.

watermarked koza12

У магазині за скляною стіною знаходиться цех, в якому майстри готують ці сири.

watermarked koza14

У Кропивницькому сири бренду «Чорноліські фермерські сири» можна придбати у магазинах «Ятрань», «Файно маркет», «Соколівські ковбаси». У Києві у магазині «Сільпо».

Господарство та його туристичний комплекс знаходяться на 35-му кілометрі дороги від Кропивницького до Києва та Черкас, за селом Підлісне.

Можна приїхати на власному авто на індивідуальну програму, або замовити тур (+38095-213-18-91) за 250 гривень з проїздом і дегустацією.

Ірина Маслюкова, фото авторки. 

watermarked koza6

watermarked koza15

watermarked koza16

watermarked koza18

watermarked koza13

watermarked koza17

watermarked kpza9

 

Матеріал був виданий завдяки підтримці чеської неурядової організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційної співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки.

Поширюйте

Коментуйте