файно

Пологи і коронавірус: як це стати мамою під час пандемії

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 2849

 

“Гречка” дізналась з чим стикаються породіллі на карантині в Кропивницькому. Чи пускають чоловіків на партнерські пологи та які мають побоювання майбутні мами в період епідемії? Та й взагалі чи готове місто до надзвичайних ситуацій, якщо, наприклад, спалах коронавірусу відбудеться серед вагітних?

 

vagitnacovid

 

Що змінилося для породіллі на карантині?

Загалом у міському пологовому Кропивницького з початку карантину кількість пологів у порівнянні з минулим роком не змінилася. Натомість змінилися умови перебування пацієнтів і партнерів, а також госпіталізація вагітних у відділення патології вагітних.

– Стараємося госпіталізувати вагітних тільки в крайньому разі, якщо є екстрагенітальна патологія або загроза передчасних пологів, – зазначає Людмила Романів, головна лікарка пологового будинку в Кропивницькому.

Наразі в регіоні не передбачене обов'язкове тестування вагітних і породіль на коронавірус. Лише за наявності показань.

За словами головної лікарки пологового Людмили Романів, ПЛР-тести нераціонально проходити, адже точно невідомо, коли жінка народжуватиме.

– Це неможливо протестувати. Якщо ми зробимо у 37 тижнів ПЛР-тест, то вона може заразитися і на 38-му, і на 39-му. Тому це недоцільно – гроші викинуті на вітер, – зазначила лікарка.

Тому в пологовому роблять акцент на анкетуванні породіллі, інформаційному консультуванні, на профілактичні бесіди з вагітними.

І обов’язково вимірюють температуру жінці, яка приїхала на пологи.

– Жінок з температурою ми не приймаємо – одразу перенаправляємо до перинатального центру, – розповіла Людмила Романів. – Вони на місці можуть обстежувати, у них там є своя лабораторія, а потім вирішують, де розмістити жінку.

 

Партнерські пологи: можна чи ні?

На початку карантину міністерство охорони здоров’я заявило про обмеження партнерських пологів для уникнення поширення коронавірусу. Це рекомендували пологовим країни. На місцях уже і визначалися, що робити з партнерськими пологами в період карантину.

10

– Якщо партнер вирішив покинути палату, то вже не зможе повернутися назад. Тобто зайшов на пологи разом і вийшов вже при виписці разом, – ділиться досвідом кропивничанка Наталя Городова, вона народжувала на початку липня в пологовому на Новомиколаївці. – Зі мною чоловік не був на пологах. Я була сама в палаті, без масок. Лише персонал у масках, як і було раніше. З відвідувачів нікого не пускають.

Загалом, як каже пані Наталя, особливої різниці між тим як народжувала вперше і вдруге під час карантину не помітила.

 

За словами головної лікарки пологового в Кропивницькому Людмили Романів, партнерські пологи як відбувалися під час карантину, так і зараз відбуваються, але з певною умовою.

– Пацієнтка поступає на приймальне відділення пологового разом з партнером, лише одним, який обстежується термометрією. Раніше ми партнерам робили експрес тести, але враховуючи те, що вони не інформативні й неефективні ми від них відмовилися. Тому основну увагу звертаємо на анкетування, на збір анамнезу. Тих партнерів, які не проживали в одній сім’ї з породіллею, були відсутні, або приїхали з-за кордону або іншого міста, не допускаємо до пологів, – розповіла головна лікарка.

У такому випадку жінка буде народжувати лише в присутності персоналу пологового. Потім сама буде і в палаті.

– Якщо партнер проживав в одному помешканні з вагітною постійно, то він поступає з нею на пологи в окремий пологовий зал, де вони не перетинаються з іншими вагітними. Після пологів вони будуть в окремій післяпологовій палаті, де перебуватимуть там до виписки. І виписуються разом з жінкою і дитиною, – зазначила пані Романів.

Йдеться про сімейну палату для партнерських пологів. За неї офіційно сплачують у касу пологового 238 гривень за добу перебування. Такий тариф встановила міська рада Кропивницького.

Загалом у Кропивницькому протягом карантину скасували незначну кількість партнерських пологів.

– Жінки зараз свідомі. У ризикових випадках вона його просто не бере на пологи. Але все одно породілля потім з дитиною приїздить додому і так само спілкується з батьками і чоловіком, – каже Людмила Романів.

 

Як налаштуватися на пологи під час карантину: поради психологині

Кропивничанка, психологиня, консультантка в методі позитивної психотерапії Олена Чорна під час карантину стала мамою вдруге. Вона говорить про важливість партнерських пологів й загалом підтримку породіллі. Адже присутність партнера знижує тривалість пологів, їх травматичність та навіть покращує ставлення персоналу до породіллі.

90

– Я обома руками за партнерські пологи, і це вже вибір жінки – кого з собою брати: чоловіка, маму, сестру. Доула (помічниця при вагітності і пологах, – ред.) – чудовий варіант. Тож, єдине, за що я переживала – чи дозволять партнерські пологи. Вивчала техніки дихання, самомасажу, релаксації. Я знала, як важливо налаштувати себе на добре і спілкуватись з малюком в процесі.
Дякую нашому міському пологовому будинку, який не пішов шляхом паніки, а ввів адекватні карантинні заходи для реалізації партнерських пологів: вимірювання температури, дезінфекція, флюорографія чи рентген легенів.

 

Олена Чорна каже, що технічно партнерські пологи під час карантину і до нього не відрізняються.

 Натомість психологиня впевнена, що для породіллі важлива підготовка до пологів.

– Коли породілля знає про три етапи пологів, як вони проходять, що в цей час відчуває дитина, як знеболити перейми немедикаментозно, як приймати термінові рішення і яких аспектів вони можуть стосуватись – тоді тривожність, а з нею і біль, і тривалість процесу – знижуються. Під час пологів домінує або гормон окситоцин (активує пологи, сприяє їх прогресу) або адреналін (гормон стресу – має протилежну дію). А якщо жінка «не в темі», очікує, що лікарі за неї народять, її лякає будь-яке нове відчуття і невідомість, то про який природний окситоцин ми говоримо? Доведеться стимулювати.

107670837 893864494470026 8327394843019149336 o

Психологиня розповіла, що після народження доньки отримала чимало повідомлень із запитаннями про пологи, тому вирішила провести серію тематичних ефірів. Їх можна переглянути на фейсбук-сторінці Олени Чорної.

– Основна проблема породіль сьогодні – необізнаність, зіштовхуюсь з цим часто. Таке відчуття, що їдучи на пологи, жінка зникає в якомусь задзеркаллі, там з нею щось відбувається, і через п’ять днів вона з малям повертається додому. Те, що було там – секретно і страшно. Ви помітили, що навіть у жіночих розмовах, ми часто уникаємо теми пологів? Зазвичай, це фрази на зразок «Всі народили, і ти зможеш» або «Витерпиш».
Але навіщо ж так? Пологи – це фізіологічний процес, який організм запускає за певною схемою, він несекретний. Відповідальність жінки – знати його з усіх можливих боків, навчитись релаксації, обговорити з лікарем і партнером план пологів. Ви, наприклад, знаєте, що від 10 до 30% жінок відчувають оргазм під час пологів? То чому ж їх боятись? Досить вже обходити цю тему стороною.

А ще кропивничанка розповіла, що в неї є мрія, створити в місті послуги домашніх пологів у пологовому. Йдеться про окрему палату в пологовому, облаштовану під квартиру. Тобто створюються домашня обстановка з ванною, м’ячиками замість медичного обладнання. Суть у тому, аби жінці створити комфортні і звичні умови. Такі послуги вже є в інших українських містах, наприклад, у пологовому №5 у Києві.

– Нам потрібні щасливі мами й щасливі сім’ї, – зазначає психологиня.

 

Де народжуватимуть хворі на коронавірус?

У міському пологовому, за словами головної лікарки, випадків захворювання серед породіль ще не було.

Однак в області загалом за час карантину, за даними департаменту охорони здоров’я Кіровоградської облдержадміністрації, були два випадки захворювання у вагітних. Наразі вони вже одужали.

В регіоні наказом департаменту охорони здоров'я затверджені маршрути пацієнтів на СOVID-19, згідно з ним вагітні лікуються у госпітальних базах за територіальним принципом. Якщо мають легку форму хвороби, то лікуються амбулаторно.

Як розповів директор департаменту охорони здоров’я ОДА Олег Рибальченко, вагітних чи породіль із західної частини області в разі необхідності прийматиме Добровеличківська райлікарня, з центральної – Маловисківська райлікарня; зі східної – Олександрійська міська лікарня. Якщо пологи ускладнені, то їх прийматимуть в обласній лікарні, де створене відокремлене відділення для пологів вагітних з підтвердженим коронавірусом.

Натомість перинатальний центр працює для всіх вагітних, які мають ускладнений перебіг пологів та негативні результати ПЛР-тестування на коронавірус.

Якщо говорити про ймовірну другу хвилю коронавірусу на осінь, то, як каже головна лікарка пологового у Кропивницькому Людмила Романів, у пологовому завжди готові, адже постійно дотримуються заходів попередження інфекції.

І якби був наплив породіль з коронавірусом, то потенційно, за словами головної лікарки, перекривали один корпус, де б і приймали пологи. Але таке можливе хіба в четверту хвилю госпіталізації пацієнтів з коронавірусом. Натомість у Кіровоградській області, ще навіть не переповнені лікарні першої хвилі.

 

Валерія Жовтун. Фото з фейсбук-сторінок кропивничанок

Матеріал був виданий завдяки підтримці чеської неурядової організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційної співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки.

 

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити