Ексклюзив

Пологи і коронавірус: як це стати мамою під час пандемії

. 10023

 

“Гречка” дізналась з чим стикаються породіллі на карантині в Кропивницькому. Чи пускають чоловіків на партнерські пологи та які мають побоювання майбутні мами в період епідемії? Та й взагалі чи готове місто до надзвичайних ситуацій, якщо, наприклад, спалах коронавірусу відбудеться серед вагітних?

 

vagitnacovid

 

Що змінилося для породіллі на карантині?

Загалом у міському пологовому Кропивницького з початку карантину кількість пологів у порівнянні з минулим роком не змінилася. Натомість змінилися умови перебування пацієнтів і партнерів, а також госпіталізація вагітних у відділення патології вагітних.

– Стараємося госпіталізувати вагітних тільки в крайньому разі, якщо є екстрагенітальна патологія або загроза передчасних пологів, – зазначає Людмила Романів, головна лікарка пологового будинку в Кропивницькому.

Наразі в регіоні не передбачене обов'язкове тестування вагітних і породіль на коронавірус. Лише за наявності показань.

За словами головної лікарки пологового Людмили Романів, ПЛР-тести нераціонально проходити, адже точно невідомо, коли жінка народжуватиме.

– Це неможливо протестувати. Якщо ми зробимо у 37 тижнів ПЛР-тест, то вона може заразитися і на 38-му, і на 39-му. Тому це недоцільно – гроші викинуті на вітер, – зазначила лікарка.

Тому в пологовому роблять акцент на анкетуванні породіллі, інформаційному консультуванні, на профілактичні бесіди з вагітними.

І обов’язково вимірюють температуру жінці, яка приїхала на пологи.

– Жінок з температурою ми не приймаємо – одразу перенаправляємо до перинатального центру, – розповіла Людмила Романів. – Вони на місці можуть обстежувати, у них там є своя лабораторія, а потім вирішують, де розмістити жінку.

 

Партнерські пологи: можна чи ні?

На початку карантину міністерство охорони здоров’я заявило про обмеження партнерських пологів для уникнення поширення коронавірусу. Це рекомендували пологовим країни. На місцях уже і визначалися, що робити з партнерськими пологами в період карантину.

10

– Якщо партнер вирішив покинути палату, то вже не зможе повернутися назад. Тобто зайшов на пологи разом і вийшов вже при виписці разом, – ділиться досвідом кропивничанка Наталя Городова, вона народжувала на початку липня в пологовому на Новомиколаївці. – Зі мною чоловік не був на пологах. Я була сама в палаті, без масок. Лише персонал у масках, як і було раніше. З відвідувачів нікого не пускають.

Загалом, як каже пані Наталя, особливої різниці між тим як народжувала вперше і вдруге під час карантину не помітила.

 

За словами головної лікарки пологового в Кропивницькому Людмили Романів, партнерські пологи як відбувалися під час карантину, так і зараз відбуваються, але з певною умовою.

– Пацієнтка поступає на приймальне відділення пологового разом з партнером, лише одним, який обстежується термометрією. Раніше ми партнерам робили експрес тести, але враховуючи те, що вони не інформативні й неефективні ми від них відмовилися. Тому основну увагу звертаємо на анкетування, на збір анамнезу. Тих партнерів, які не проживали в одній сім’ї з породіллею, були відсутні, або приїхали з-за кордону або іншого міста, не допускаємо до пологів, – розповіла головна лікарка.

У такому випадку жінка буде народжувати лише в присутності персоналу пологового. Потім сама буде і в палаті.

– Якщо партнер проживав в одному помешканні з вагітною постійно, то він поступає з нею на пологи в окремий пологовий зал, де вони не перетинаються з іншими вагітними. Після пологів вони будуть в окремій післяпологовій палаті, де перебуватимуть там до виписки. І виписуються разом з жінкою і дитиною, – зазначила пані Романів.

Йдеться про сімейну палату для партнерських пологів. За неї офіційно сплачують у касу пологового 238 гривень за добу перебування. Такий тариф встановила міська рада Кропивницького.

Загалом у Кропивницькому протягом карантину скасували незначну кількість партнерських пологів.

– Жінки зараз свідомі. У ризикових випадках вона його просто не бере на пологи. Але все одно породілля потім з дитиною приїздить додому і так само спілкується з батьками і чоловіком, – каже Людмила Романів.

 

Як налаштуватися на пологи під час карантину: поради психологині

Кропивничанка, психологиня, консультантка в методі позитивної психотерапії Олена Чорна під час карантину стала мамою вдруге. Вона говорить про важливість партнерських пологів й загалом підтримку породіллі. Адже присутність партнера знижує тривалість пологів, їх травматичність та навіть покращує ставлення персоналу до породіллі.

90

– Я обома руками за партнерські пологи, і це вже вибір жінки – кого з собою брати: чоловіка, маму, сестру. Доула (помічниця при вагітності і пологах, – ред.) – чудовий варіант. Тож, єдине, за що я переживала – чи дозволять партнерські пологи. Вивчала техніки дихання, самомасажу, релаксації. Я знала, як важливо налаштувати себе на добре і спілкуватись з малюком в процесі.
Дякую нашому міському пологовому будинку, який не пішов шляхом паніки, а ввів адекватні карантинні заходи для реалізації партнерських пологів: вимірювання температури, дезінфекція, флюорографія чи рентген легенів.

 

Олена Чорна каже, що технічно партнерські пологи під час карантину і до нього не відрізняються.

 Натомість психологиня впевнена, що для породіллі важлива підготовка до пологів.

– Коли породілля знає про три етапи пологів, як вони проходять, що в цей час відчуває дитина, як знеболити перейми немедикаментозно, як приймати термінові рішення і яких аспектів вони можуть стосуватись – тоді тривожність, а з нею і біль, і тривалість процесу – знижуються. Під час пологів домінує або гормон окситоцин (активує пологи, сприяє їх прогресу) або адреналін (гормон стресу – має протилежну дію). А якщо жінка «не в темі», очікує, що лікарі за неї народять, її лякає будь-яке нове відчуття і невідомість, то про який природний окситоцин ми говоримо? Доведеться стимулювати.

107670837 893864494470026 8327394843019149336 o

Психологиня розповіла, що після народження доньки отримала чимало повідомлень із запитаннями про пологи, тому вирішила провести серію тематичних ефірів. Їх можна переглянути на фейсбук-сторінці Олени Чорної.

– Основна проблема породіль сьогодні – необізнаність, зіштовхуюсь з цим часто. Таке відчуття, що їдучи на пологи, жінка зникає в якомусь задзеркаллі, там з нею щось відбувається, і через п’ять днів вона з малям повертається додому. Те, що було там – секретно і страшно. Ви помітили, що навіть у жіночих розмовах, ми часто уникаємо теми пологів? Зазвичай, це фрази на зразок «Всі народили, і ти зможеш» або «Витерпиш».
Але навіщо ж так? Пологи – це фізіологічний процес, який організм запускає за певною схемою, він несекретний. Відповідальність жінки – знати його з усіх можливих боків, навчитись релаксації, обговорити з лікарем і партнером план пологів. Ви, наприклад, знаєте, що від 10 до 30% жінок відчувають оргазм під час пологів? То чому ж їх боятись? Досить вже обходити цю тему стороною.

А ще кропивничанка розповіла, що в неї є мрія, створити в місті послуги домашніх пологів у пологовому. Йдеться про окрему палату в пологовому, облаштовану під квартиру. Тобто створюються домашня обстановка з ванною, м’ячиками замість медичного обладнання. Суть у тому, аби жінці створити комфортні і звичні умови. Такі послуги вже є в інших українських містах, наприклад, у пологовому №5 у Києві.

– Нам потрібні щасливі мами й щасливі сім’ї, – зазначає психологиня.

 

Де народжуватимуть хворі на коронавірус?

У міському пологовому, за словами головної лікарки, випадків захворювання серед породіль ще не було.

Однак в області загалом за час карантину, за даними департаменту охорони здоров’я Кіровоградської облдержадміністрації, були два випадки захворювання у вагітних. Наразі вони вже одужали.

В регіоні наказом департаменту охорони здоров'я затверджені маршрути пацієнтів на СOVID-19, згідно з ним вагітні лікуються у госпітальних базах за територіальним принципом. Якщо мають легку форму хвороби, то лікуються амбулаторно.

Як розповів директор департаменту охорони здоров’я ОДА Олег Рибальченко, вагітних чи породіль із західної частини області в разі необхідності прийматиме Добровеличківська райлікарня, з центральної – Маловисківська райлікарня; зі східної – Олександрійська міська лікарня. Якщо пологи ускладнені, то їх прийматимуть в обласній лікарні, де створене відокремлене відділення для пологів вагітних з підтвердженим коронавірусом.

Натомість перинатальний центр працює для всіх вагітних, які мають ускладнений перебіг пологів та негативні результати ПЛР-тестування на коронавірус.

Якщо говорити про ймовірну другу хвилю коронавірусу на осінь, то, як каже головна лікарка пологового у Кропивницькому Людмила Романів, у пологовому завжди готові, адже постійно дотримуються заходів попередження інфекції.

І якби був наплив породіль з коронавірусом, то потенційно, за словами головної лікарки, перекривали один корпус, де б і приймали пологи. Але таке можливе хіба в четверту хвилю госпіталізації пацієнтів з коронавірусом. Натомість у Кіровоградській області, ще навіть не переповнені лікарні першої хвилі.

 

Валерія Жовтун. Фото з фейсбук-сторінок кропивничанок

Матеріал був виданий завдяки підтримці чеської неурядової організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційної співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама