Ексклюзив

Як у Кропивницькому спецпризначенцям допомагають книгами

. 3755

За день до початку коронавірусного карантину у Кропивницькому 3-й полк спецпризначення імені князя Святослава Хороброго спільно з двома книгарнями Кропивницького презентував проєкт «Зброя особливого призначення».

 foto 3 1

З березня відвідувачі книгарні «Є» та магазину «БУКИ» можуть придбати особливі книги, які передають в зону операції об’єднаних сил та бібліотеку військової частини. За добру справу покупці-благодійники отримають як сувенір кулю від полку

pol1

Проєкт складається з двох частин: «Книги особливого призначення» та «Книга для ветерана».

Книги особливого призначення

1097 oooo.plusЯк розповів Андрій Домаранський, адміністратор та арт-менеджер книгарні «Є» у Кропивницькому, книжкова ініціатива надійшла від командування полку.

Ідею запозичили у колег з інших країн. Наприклад, в армій країн НАТО є поняття «must read» - перелік книг, що формують світогляд військових.

Щоб сформувати список книг для бійців полку, залучили широке коло фахівців, які добре обізнані на літературі, ветеранській прозі та розуміють потреби війська.

Наразі у списку близько ста різних книг. З них формують 10 позицій, які презентують на полиці. Книги постійно перебувають в ротації. Сьогодні, наприклад, 10 книг-біографій відомих людей, завтра — інші.

Перший блок - це книги, які розвіюють міфи, нав’язані російською і радянською пропагандою, каже адміністратор книгарні.

Це книги, де міфи про Другу світову війну, походження українців, дружбу народів українського і російського. Міфи про Майдан, Донбас і Крим.

Автори книг – українські історики, журналісти, публіцисти, які в різній формі: художній, документальній, науково-популярній, розвіюють ці міфі. Наприклад, це книги відомого історика Віктора Брехуненка про «дружні народи».

Є книги, що розказують про теперішній стан Донбасу і Криму. Це книга Максима Віхрова «Дикий схід» та книга репортажів з окупованого Криму «Загублений острів» Наталі Гуменюк.

pol5 1

Другий тип книг, що спрямований на пояснення всіх небезпек і специфіки інформаційної війни.

Є книги класиків, наприклад, роман Джорджа Орвелла «1984», де розповідають, як інформацією можна захоплювати цілі народи, тримати їх під контролем, змінювати свідомість людей, і зрештою, керувати ними як завгодно.

Наступний тип, що включили до списку — це книги про історію України, але написану в різних жанрах. Про історичні постаті, періоди в історії України: історія Холодного Яру, козацькі часи, тощо.

Також були нейтральні для розвантаження та відпочинку, але не без моралі, каже пан Андрій. Це фантастика, фентезі, історичні романи, сучасна проза та репортажі. Фактично всі жанри літератури представили в цьому списку.

Як розповів Андрій Домаранський, карантин трішки завадив акції, але після послаблення люди продовжують купувати книги й підтримувати військових. Щотижня передають нову порцію книг.

Вважає, ця акція — це ще одна можливість для мешканців Кропивницького підтримувати армію.

Також у книгарні «Є» діють знижки для учасників бойових дій. Вони отримують окремі картки, які дають право на купівлю книг з 10% знижкою.

knig3 copy

Книга для ветерана

341 oooo.plusЯк зазначила Оксана Червоная, директорка магазину «БУКИ», в їх книгарні реалізують декілька книжкових проєктів. Перший спільний з полком. Кожен може купити книгу і подарувати полку.

Також продають комікси «Кіборги», де є дуже багато випусків саме про наш полк спецпризначення. Кошти за продані випуски надсилають у Львів, людям, які створили ці комікси на подальший розвиток проєкту та популяризацію наших військових. Каже, комікси – це історія в доступному для людей форматі.

Постійнодіючою є акція «Книга для ветерана». Магазину мешканці дарують книги, а вони їх продають і гроші віддають на потреби військових.

На книжковий розпродаж люди можуть принести свої книги. Ми їх продаємо, а гроші йдуть на потреби військових, допомогу пораненим з Кіровоградщини.

Зараз гроші збирають на вертикалізатор для пораненого Героя

Цьому проєкту вже близько трьох років, а почався він спонтанно під час «Весняного Книговиру».

Пропонували за невеликі гроші придбати книги й допомогти армії. Дуже приємно, що багато людей відгукнулось, багато принесли нам книжок, завалили нас просто, – каже пані Оксана.

knig8

Потім куточок з книгами облаштували в книгарні.

Багато людей, навіть, не ходять в книгарні, а йдуть конкретно на цей розпродаж, знають, що можна знайти цікаве і недорого, – розповіла вона.

Книги переважно коштують 5 – 20 гривень.

Ідея виправдала себе

Від початку кампанії з комплектування бібліотек полку зібрали понад сто книжок, читаючи які військовослужбовці знаходять для себе корисну інформацію, «беруть участь» в певних подіях, що їм недосяжні в реальному житті, засвоюють досвід авторів.

Ми прагнемо дати можливість військовослужбовцям читати більше книг українських авторів, серед них багато видань на історичну тематику, – повідомили в пресслужбі 3-го окремого полку спецпризначення ім. князя Святослава Хороброго, – Наразі ідея виправдала себе, адже військовослужбовці читають.

На сьогодні найпопулярнішими є трійка книг: «Холодний Яр» Горліс Горського, «Святослав» Семена Скляренка та доволі неочікувано – Сунь-дзи «Мистецтво війни».

Дуже важливо мати не просто солдата, а солдата, який думає, має інтелект. Ми називаємо це солдат-дипломат. І, перш за все, ці якості розвиваються, коли людина читає книги, – повідомили в полку.

Акція є безстроковою, і до її проведення може долучитись кожен.

ТОП книг, які читають спецпризначенці

1 copy

2

3 copy

Ірина Маслюкова, фото з архіву "Гречки" та 3-го полку

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Погляди авторів цього матеріалу не обов'язково збігаються з офіційною позицією NED

Поширюйте

Коментуйте


Реклама