Ексклюзив

Місто футбольного суму за шахтами: як розвинути культурний потенціал Олександрії

. 4716

 Головна перешкода для розвитку креативних індустрій у Олександрії – завужений коридор бачення майбутнього міста, в межах ностальгії за вугільною промисловістю. Таких висновків дійшли експерти Львівського медіафоруму, які 5 місяців досліджували культурне життя 12 малих міст країни.


Nika

Фото сайту AlexCity

З повним аналітичним звітом дослідження «Комунікативні стратегії «малих міст» України для реалізації креативного та культурного потенціалу» можна ознайомитись тут.

У дослідження потрапили Олександрія, Кам’янець-Подільський, Мукачево, Острог, Дрогобич, Шостка, Маріуполь, Умань, Миргород, Слов’янськ, Бердянськ, Нова Каховка.

Експертки проєкту оцінили культурно-креативний потенціал досліджуваних міст за ключовими сегментами розвитку ККІ від 1 до 5 балів, де 1 – це мінімальна оцінка, 5 – максимальна. Олександрія отримала загальний бал - 8. Це найнижча оцінка серед міст, які досліджували в рамках проєкту.
Це означає, що тут спостерігається низька готовність до прийняття управлінських рішень у сфері культурно-креативних індустрій.

ol2

«Громадська та муніципальна інфраструктура потребує серйозних вкладень. У жителів не сформовано попиту на культурні продукти, а гості міста не мають чіткого розуміння, для чого і чому варто їхати до цих міст. У цьому кластері досить слабкі медіа та соціальні мережі. Точкою прикладання сили тут може бути вироблення нової стратегії розвитку громади, включення її у ширший регіональний культурно-креативний контекст, робота з містянами та формування ринку культурних продуктів», - йдеться у звіті.

"Гречка" ж вибрала окремі тези зі звіту, де експерти називають проблеми міста та шляхи, за допомогою яких Олександрія могла б перейти на новий рівень якості культурного життя.

Що гальмує розвиток креативних індустрій в Олександрії

На думку експертів це:

Одновекторна візія можливого розвитку міста

Поєднання індустріальних «благ» з локальною історією про заснування міста козаком Вусом витворило своєрідний шахтарсько-козацький світогляд.

Водночас молоде покоління, яке сприймає шахтарське минуле тільки через призму розповідей батьків, усвідомлює сучасну Олександрію як місто постіндустріальне або принаймні з акцентом на інших галузях економіки.

Олександрія застрягла між індустріальним та постіндустріальним світоглядом.

 

 Невибагливість щодо культурних запитів

За даними Паспорта міста, у відкритому доступі на Загальноукраїнському інвестиційному порталі, у місті є чотири клубні заклади, 13 бібліотек і один музей.

Опитані олександрійці зазначали, що рівень культурних запитів у місті невисокий.Експерти вважають це наслідок індустріального минулого. Важка фізична праця на дуже недосконалому на той час обладнанні не залишала мешканцям ані сил, ані часу на складніші форми дозвілля, ніж застілля або, в кращому разі, концерт або кіно. Типовий мешканець Олександрії зосереджений на виживанні.

Про рутинний спосіб життя респонденти говорять як про традиційний.Водночас в олександрійців є пам'ять про славне театральне минуле міста, і запит на відновлення театрального життя все ж існує.

Відтік молоді й старіння населення

У місті залишаються люди старшого і пенсійного віку, які й формують очікування і запит на розвиток міста, виходячи з ностальгії за шахтами.

За даними статистичного управління, найчисленнішим населення Олександрії було наприкінці 1980-х років – понад 102 тисячі, у 2001 році – понад 92 тисячі, зараз, орієнтовно, – трохи більш як 79 тисяч.

Недостатній управлінський рівень

У місті існує кілька програм, які могли б вирішувати проблеми у сфері культури, але насправді це покищо ефективно не працює.

Патерналізм і низький рівень підприємливості

Низький рівень підприємливості – достатньо поширений спосіб мислення у тих індустріальних і постіндустріальних територіях, де життя міста і людей у ньому залежало від одного або кількох підприємств. Альтернативи працевлаштуванню на шахті чи на заводі люди не бачили, а працедавці й не хотіли, щоб вона з’являлася. Олександрійцям притаманний патерналізм – вони очікують, що всі проблеми міста і їх особисті проблеми вирішить хтось «зверху».

Ті , хто все ж відважився і хотів би відкрити власну справу, не мають достатньої фінансової подушки або фінансової підтримки. З ідей для підприємництва, найбільш наближених до креативних індустрій, прозвучала ідея створення коворкінгу.

Назагал мешканці Олександрії дуже скептично ставляться до креативних індустрій як способу виходу міста з кризи і далі вірять лише в індустріальний шлях.

Що сприятиме розвитку креативних індустрій в Олександрії?

ol copy

Експерти радять розвивати постіндустріальні можливості для туризму і відпочинку.

Так званий промисловий туризм стає все більш популярним у постіндустріальних містах і дає широкі нестандартні можливості для розвитку креативних індустрій.

Експерти вбачають, що усі передумови для започаткування креативної індустрії і створення культурного бренду міста має олександрійська паска. В Олександрії існує унікальний спосіб замісу тіста і рецептури великодньої паски, що може бути внесено у Державний реєстр нематеріальної спадщини і стати об’єктом притягання туристів і бізнесу.

Випікання олександрійської паски мешканці називають серед тих культурних подій, які хочеться показати туристу.

Наратив про козака Вуса як засновника міста також є ресурсом для комунікації Олександрії назовні і всередині. Ідеї щодо цього існують і потребують вмілого менеджменту.

"Туристичні «фішки» міста в галузі культури – це пропаганда козацтва і проведення козацьких фестивалів. Оскільки місто заснував козак Вус, то тут пропонували проводити фестивалі людей із найдовшими вусами. Також це могло б бути вшанування отамана Григор’єва, як-от у Гуляйполі проводять вшанування Махна: одягаються у вишиванки, їдуть на тачанках містом, випускають горілку «Махно» – там це бренд міста. А у нас таким брендом міг би бути отаман Григор’єв" – цитують у звіті опитаних олександрійців.

Футбольний патріотизм міста теж може стати фішкою.

Одним із ключових для мешканців є образ міста як бази футбольного клубу «Олександрія». Футбольний клуб – предмет гордості. Символ міста – футбольний м’яч, футбольний клуб. Асоціація з Олександрією – футбол. Сувенір з Олександрії – футбольний м’яч, значок - символіка футбольного клубу.

Це приклад позитивного об’єднання довкола чогось, що приносить відчуття успіху, гордості, чим можна пишатися вже зараз. Це також приклад спільного проведення дозвілля, хоча до спорту для мешканців і до здорового способу життя футбольний фанатизм має дуже далекий стосунок.
Такий досвід створення середовища, промоції індустрії сувенірів, спільного дозвілля
можна використовувати при вивченні й плануванні розвитку креативних індустрій у місті.

Також серед пропозицій експертів, мотивувати мешканців створювати малі й середні бізнеси у сфері креативних індустрій за допомогою доступних місцевій владі податкових пільг.

Розвиток цього сектору на початкових етапах має сприяти збільшення зайнятості населення та зменшенню соціальної напруги і фрустрації у період кризи.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама