Ексклюзив

Що відбувається з тестуванням на коронавірус у Кіровоградській області? 

. 10020

За офіційними даними в області, як і загалом по Україні, зменшилася кількість ПЛР-тестувань. “Гречка” вирішила розібратися, що відбувається нині з тестуваннями на COVID-19.

COVID 19

ПЛР-тестів стали робити менше

Станом на 30 грудня в обласному лабораторному центрі провели 1031 ПЛР-тестування та 39 ПЛР-тестувань в обласній лікарні. Уже 31 грудня дані були – 549 ПЛР-тестувань та 40 ПЛР-тестувань відповідно. 1 січня – 635 ПЛР-тестувань та 27 ПЛР-тестувань. 2 січня – 140 ПЛР-тестувань лише в обласному лабцентрі. 3 січня – 164 ПЛР-тестування, 20 ПЛР-тестувань. 4 січня – 40 ПЛР-тестувань лише в обласному центрі. І це був рекордно низький показник ПЛР-тестування на COVID-19 в області при можливості робити в обласному лабораторному центрі вже 1500 ПЛР-тестів за добу

Варто врахувати, що цей тиждень – святковий. І раніше в області представники департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації говорили про те, що на вихідні зменшується кількість тестувань, з районів також менше надходить біоматеріалу для тестувань.  

У нас дійсно знизилась захворюваність коронавірусною хворобою, а також зменшилися звернення за медичною допомогою. Тому що обласний лабораторний центр опрацьовує всі зразки, які надходять за добу. Зараз їх надходить менше, значить менше людей звертаються до сімейних лікарів і менше категорій людей підпадають під тестування саме ПЛР-діагностикою,  – розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук. 

У Міністерстві охорони здоров’я також кажуть про те, що в країні суттєво зменшилась добова кількість проведених ПЛР-тестів. Цей показник не відповідає наявним можливостям лабораторної мережі МОЗ, які вже сягають до 75 тисяч ПЛР-тестувань на добу.

Нагадаємо, ПЛР-тест можна пройти безкоштовно за направленням сімейного лікаря. Або ж протестуватися за власний кошт у обласному лабцентрі (близько 800 грн), або у приватній лабораторії (від 1000 грн).

Лабораторій для тестувань стає більше?

5 січня Кіровоградська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби повідомила, що готова до проведення ПЛР-тестувань на COVID-19. 

– Кіровоградська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби має підписаний договір із ДУ «Лабораторний центр МОЗ України» щодо проведення ПЛР-тестувань на COVID-19, що дає можливість значно розвантажити лабцентр і максимально зменшити кількість днів, впродовж яких громадяни чекають на результати тестів. Водночас збільшення кількості тестувань допоможе нашим медикам швидше ставити діагнози та точніше призначати лікування, – йдеться в надісланому Держпродспоживслужбою області пресрелізі. 

Лабораторія також готова укладати договори з іншими медзакладами на обробку біоматеріалів. 

Як пояснила “Гречці” в. о. директора Кіровоградського обласного лабораторного центру МОЗ України Надія Оперчук дійсно з лабораторією Держпродспоживслужби був підписаний договір, але її послугами так і не скористалися, бо не було потреби.

– Торік, коли було велике навантаження по країні на всі лабораторні центри Міністерство охорони здоров’я  виділяло кожному лабораторному центру деякі кошти на те, щоб залучали інші лабораторії для допомоги проводити дослідження, – каже Надія Оперчук. – Але обов’язковою умовою для залучення інших лабораторій була наявність ознак перевантаження лабораторій обласних лабцентрів. У нас, у Кіровоградській області, відсутні ознаки перевантаження державної лабораторії. І залучати інші лабораторії потреби немає. 

Нагадаємо, договір був на 594 дослідження на 500,4 тисячі гривень лабораторією Держпродспоживслужби в Кіровоградській області. Однак дія договору закінчилася 31 грудня 2020 року. Що сталося з невикористаними коштами наразі невідомо. 

– Ще немає кошторису і ми не бачимо, що з ними. Ми їх заявили, як не використані, – каже Надія Оперчук. – І раніше заявляли, що ми не плануємо їх використовувати, адже немає потреби. 

ПЛР-тестування на коронавірус не єдине

Крім ПЛР-тесту для виявлення коронавірусу для українців з кінця минулого року ввели експрес-тест на антиген вірусу. З грудня сімейні лікарі мають можливість (за наявності таких тестів) проводити своїм пацієнтам експрес-тест на антиген коронавірусу

За добу 4-5 січня в області, за даними обласного лабораторного центру, зробили 170 ПЛР-тестувань (всього з початку пандемії 103 326), 342 ІФА-тестів (всього 58 161), 39 експрес-тестів на антиген (всього 239).

– Кожного дня ми бачимо по звітуванню районів, що центри первинної медико-санітарної допомоги розширюють тестування саме на антигени, – каже Надія Оперчук. – Це швидкі тести, які дозволяють найти антиген коронавірусу SARS-CoV-2. Беруть мазок із носа. Результат через 15-20 хвилин. Якщо швидкий тест позитивний, то нам його привозять на ПЛР-діагностику.

Люди у зменшення захворюваності не вірять

У соцмережах кропивничани натомість скаржаться, що насправді людей мало тестують.  А разом з тим, ніби тому, і показник захворюваності на коронавірус менший.

5781

57812

578123

Валерія Жовтун 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама