Ексклюзив

Юристи розповіли про штрафи за обслуговування недержавною мовою

 Автор: Ірина Маслюкова. 3333

У супермаркеті та в інтернет-магазині, у кав’ярні, ресторані, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці – обслуговування має бути українською. Лише на прохання клієнта його можуть обслуговувати іншою мовою.

140758622 3687308108016241 3835440084393954876 o

Мовний закон

Так, з 16 січня 2021 року відповідно до статті 30 закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» всі надавачі послуг незалежно від форми власності мають обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги державною мовою.

Про запровадження штрафів та механізм реагування розповідають юристи місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до закону державну мову мають використовуватися в освітній та медичній сферах, у трудових відносинах та у сфері обслуговуванні споживачів, а також під час публічних заходів, у рекламі та інших сферах.
Крім того, закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Дія цього закону не поширюється у приватному спілкуванні та релігійних обрядах.

Українською мовою має бути інформація про товари чи послуги: на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. Така інформація може дублюватися будь-якою іншою мовою.

Штрафи

Для порушників законодавства у сфері обслуговування передбачений штраф від 5 100 до 6 800 гривень.

Так, порушників не будуть одразу штрафувати. Відповідно до закону, якщо споживача не обслуговують державною мовою в закладі чи на вебсайті мовний омбудсмен чи його представник має скласти акт про результати контролю за застосуванням державної мови.
Якщо скарга вмотивована, то закладу оголосять попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів.

Якщо порушення станеться вдруге протягом року, заклад можуть оштрафувати на суму від 5100 до 6800 гривень.

Реагування та контроль

Якщо вам відмовляють у обслуговуванні українською, зверніться до керівництва компанії або на гарячу лінію.
У разі повторної відмови: зафіксуйте факт відмови (аудіо, відео, письмове підтвердження очевидців), та дані компанії (назва, місцезнаходження, контакти) й зверніться зі скаргою до Уповноваженого із захисту державної мови: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12; e-mail: skarha@mova-ombudsman.gov.ua або заповніть форму скарги за посиланням: https://mova-ombudsman.gov.ua.

У скарзі вкажіть прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання, суть скарги, коли та де порушили право. Письмову скаргу підпишіть та зазначте дату, в електронній вкажіть електронну пошту для відповіді.

Контроль у випадку надходження скарги, а також за власною ініціативою здійснює державний Уповноважений із захисту державної мови.

Поширюйте

Коментуйте