Ексклюзив

Удар газовою ціною по розвитку: чим підвищення ціни на газ загрожує Кропивницькому

 Автор: Анастасія Дзюбак. 2162

 У 2021 Кропивницький ризикує втратити велику частину бюджетних грошей, які могли б витратити на ремонт доріг і інші крупні проекти, на дотації тепловому підприємству, якщо ціна на газ зросте.

gaz copy
Сьогодні, 1 лютого, під час апаратної наради міський голова Андрій Райкович повідомив, що міський бюджет у січні недоотримав 30 мільйонів гривень. Крім того ситуація може стати ще більш скрутною, якщо затвердять підвищення ціни на газ для промислових підприємств.

 Що з ціною на газ?

Як повідомляє Асоціація міст України, вартість природного газу для теплових підприємств у грудні 2020 року склала 6103,1 грн/тис м3 (без ПДВ та інших надбавок), але у тарифі на тепло для населення враховується вартість природного газу 4048,5 грн/тис м3 (без ПДВ та інших надбавок). Також постійно зростає вартість послуги з розподілу природного газу.

Таке зростання вартості газу та послуги з розподілу природно, ціни електричної енергії, збільшення розміру мінімальної заробітної плати потягне за собою зростання тарифу. Зокрема, КП «Теплоенергетик», яке надає централізоване теплопостачання, анонсувало підвищення тарифу на 36%

18 січня 2021 року Кабінет Міністрів України на позачерговому засіданні встановив граничну ціну на природний газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн/м3 та вартість послуги на розподіл природного газу не більше 1,79 грн/м3. Натомість для промислових підприємств таких поблажок не затвердили.

Таке збільшення зажене теплові підприємства у ще більші борги. Якщо ж тепловики на 90% не розрахуються з НАК «Нафтогаз України», їх відключать газ і теплопостачання припиниться.
Нагадаємо, така ситуація у Кропивницькому вже була.

«А ухваливши таке рішення, Уряд розділив громадян України на дві категорії: тих, хто використовує природний газ для власних потреб, в тому числі індивідуального опалення, та тих, хто користується централізованим теплопостачанням, у вартість якого враховується ринкова ціна на природний газ, - зазначає у зверненні Віталій Кличко, голова АМУ.

Фактично, щоб вирішити ситуацію з теплом містам доведеться з бюджету гасити борги тепловиків.
З проханням вирішити питання і не перекладати борги тепловиків на місцеві бюджети очільники міст звернулись до уряду.

20 січня міста нібито домовились з Кабміном про вирішення проблеми, аби тарифи на тепло не зросли, а питання реструкторизації боргів за газ вирішувались спільно. 

Проте станом на 1 лютого меморандум так і не підписали і чіткого вирішення питання немає.

Місто може втратити бюджет розвитку

«Приймаючи завтра на сесії галузеві програми нам треба зважити на те, що ми стоїмо перед реальною загрозою суттєво зменшити, якщо не вратити бюджет розвитку. Нічим іншим за газ і тепло ми з «Нафтогазом» не розрахуємось. Так, це несправедливо по відношенню до місцевих громад. Якщо у держави знайшовся один мільярд 400 мільйонів гривень для того, щоб погасити різницю в ціні на електроенергію для електроопалення, то чому б не погасити різницю в ціні на газ?», - каже міський голова Андрій Райкович.

Бюджет розвитку — частина бюджету передбачена на інновації, інвестиції пов'язані з капремонтами і будівництвами для соціально-економічного розвитку міста.

Минув січень 2021 року а підприємство «Теплоенергетик» не знає, яка буде ціна на газ. Відповідно не може підвести результати своєї фінансово-господарської діяльності за січень не маючи базової ціни на основну складову тарифу.

Фактично зараз місто змушене тримати фінансовий резерв для погашення боргів «Теплоенергетика» за газ, у разі якщо ціну промисловим підприємствам не знизять.

«Інакше наступний опалювальний сезон у нас точно не розпочнеться, навіть, якщо сам Господь Бог буде нам допомагати у процесі термомодернізації», - каже міський голова.

Також виникають проблеми оскільки зазвичай після закінчення опалювального сезону рахунки теплового підприємства арештовують до нового опалювального сезону. Це не дозволяє нормально проводити ремонтні роботи на мережах і використовувати гроші міста на цю підтримку.

«Про це я теж говорив прем’єр-міністру України, але не знайшло це свого відображення в запропонованому нами Меморандумі», - каже Райкович.

Перед проблемою постав не лише Кропивницький, а й більшість міст, які мають збиткові теплові підприємства.

 

Поширюйте

Коментуйте