Ексклюзив

Чому в Україні на п’ять років заблокували канали Медведчука

. 3785

 Вчора, 2 січня, президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про санкцій проти нардепа Тараса Козака та телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK.

 

ArticleImage 184523

Всі ці канали відносяться до так званої «групи Медведчука». Нагадаємо, політик Віктор Медведчук, кум президента РФ Володимира Путіна. Цього року він судився з істориком Вахтангом Кіпіані,намагаючись заборонити згадувати про нього як про адвоката Василя Стуса у книзі.

Чому заблокували?

«Зрозуміло, що санкції потелеканалам пана Медведчука — це зовсім не про медіа і не про свободу слова. Це тільки про ефективну протидію фейкам і чужорідній пропаганді», — сказав Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк в коментарі «Бабелю».

За результатами моніторингу проросійських дезінформаційних наративів, який проводила громадська організація «Детектор медіа» восени 2020 року, телеканали «групи Медведчука» відповідальні за більш ніж половину зафіксованих випадків проросійської пропаганди.

У свою чергу канали вважають санкції проти себе політичною розправою, про що і опублікували заяву.

Історія проблеми

Про санкції для каналів говорили давно. Хронологію подій виклав «Детектор медіа».
4 жовтня 2018 року Верховна Рада прийняла постанову, якою схвалила пропозиції санкцій щодо семи компаній, яким належать ліцензії телеканалів «112 Україна» та NewsOne. Свої пропозиції парламент скерував до РНБО.
У Верховній Раді створили тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування відомостей щодо дотримання вимог законодавства під час зміни власників інформаційних телеканалів та забезпечення протидії інформаційному впливу Російської Федерації. Вона завершила роботу та відзвітувалась 17 квітня 2020 року. Верховна Рада не підтримала звіт комісії.

У липні 2019 року новопризначений в.о. голови СБУ Іван Баканов на засіданні РНБО запропонував прийняти рішення про застосування санкцій до юридичних осіб телеканалів «112 Україна» і NewsOne та ввести їх у дію відповідним указом Президента України. Однак такого рішення РНБО тоді не прийняла.

Народний депутат від «Слуги народу» і радник команди президента Микита Потураєв розповідав, що у команди президента є напрацювання рішень щодо каналів, підконтрольних Віктору Медведчуку.

У серпні видання «theБабель» повідомило, що СБУ порушила кримінальне провадження щодо телеканалу «112 Україна» за статтею 206 Кримінального кодексу (протидія законній господарській діяльності).

Наприкінці серпня Володимир Зеленський в інтерв’ю на каналі «1+1» анонсував «гучну історію з поганим закінченням» для партії та каналів, контрольованих Віктором Медведчуком.

Що передбачають санкції

Подаємо перелік санкцій із указу без змін т а скорочень.

 1.  блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
 2. запобігання виведенню капіталів за межі України;
 3. зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
 4. анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
 5. заборона користування радіочастотним ресурсом України;
 6. припинення надання послуг з ретрансляції/розповсюдження телепрограм/надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування;
 7. повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом;
 8. заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави;
 9. припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
 10. заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності;
 11. припинення культурних обмінів, наукового співробітництва, освітніх та спортивних контактів, розважальних програм з іноземними державами та іноземними юридичними особами;
 12. інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама