Ексклюзив

Перевірено на собі: як це вакцинуватись від коронавірусу вакциною Covishield

 Автор: Анастасія Дзюбак. 3284

16 березня наша журналістка Анастасія отримала першу з двох доз вакцин від Covid-19. Щеплення робили єдиною нині доступною вакциною AstraZeneca (Covishield), виробленою в Індії. Чому вирішила робити щеплення і які реакції мала розповідаємо на «Гречці».

 

161009290 10208840757852097 9037167357479101158 n

Як отримала вакцину?

Щепитись журналістів пропонували як лідерам громадських думок, ставши в чергу на залишки вакцини, адже трапляються випадки, коли медики, які мали б вакцинуватись першочергово, з тих чи інших прични відмовляються.

Один флакон вакцини розрахований на 10 людей, і якщо вже його відкрили, то мають використати протягом 6 годин, або викинути. 

У день щеплення я підписала інформовану згоду на вакцинацію, де вказала, що не маю ознак хвороби, температури чи захворювань, які б могли бути протипоказанями для щеплення. Насичення кисню в крові перевірили пульсоксиметром. Після чого зробили щеплення.

Чому вакцинуватись було страшно?

Збрешу, якщо скажу, що мені не було трохи страшно. Перш за все, як залишок вакцини дістався мені, я вже встигла почитати чесні відгуки щеплених у соцмережах. Були вони геть різні: від все було ок і жодної реакції, до температури 39,5 і страшної ломоти кілька днів.

До того ж, на час, коли я отримала таку змогу, вже кілька країн Європи призупинили використання цієї вакцини.

 

Як у Європі та світі?

Вакцина компанії AstraZeneca розроблялась спільно з вченими Оксфордського університету. Вона є векторною вакциною, тобто містять ослаблений нешкідливий вірус і ген коронавірусу нового типу.
Ця вакцина отримала рекомендації ВООЗ її почали використовувати в каїнах ЄС.

AstraZeneca дала дозвіл на виробництво своєї вакцини в Індії, під назвою Covishield. Саме 500 тисяч доз вакцини Covishield отримала Україна у лютому і почала перший етап вакцинації.

Проте по вакцині вдарила масована інформаційна кампанія. В різного роду медіа з'являлись повідомлення, що індійська вакцина, яка потрапила в Україну не справжня AstraZeneca.

Іформація про те, що Covishield закупила Велика Британія і Канада бур'ю не спинило.

Пані Посол Британії в Україні Мелінда Сіммонс змушена була у Твітері захищати вакцину і пояснювати, що Covishield і Oxford/AstraZeneca ідентичні.

"Вакцина від COVID-19 Covishield і Oxford-AstraZeneca AZD1222 є ідентичними. Covishield – це ліцензійна назва AZD1222, виробленої в Індії. Припущення, що вакцини AZ/Covishield, що використовуються в Україні, відрізняються за формулою, є категорично неправильним", - написала вона.

У той самий час кампанія проти цієї вакцини розгорнулась і в Європі, зокрема зявились фейки і про смертельні наслідки після вакцинації, і про можливий звязок щеплень і тромбозу, і про низьку її ефективність. Спершу люди, а потім цілі країни призупинила щеплення AstraZeneca.

Олександр Ткаченко Міністр культури та інформаційної політики України взагалі озвучив версію про "російській слід" у дезінформаційній кампанії щодо вакцини.

"Чутки про відмову від використання вакцини AstraZeneca в Європі можуть бути пов’язані з масовою інформаційної кампанією проти неї з боку РФ. Мета – розчистити фармринок для Спутника V.
Спутник досі не схвалений до застосування в Європейському Союзі. У Кремлі звичайно звинуватили у всіх своїх проблемах США та їхніх партнерів. І одразу з цим зненацька з’являється просто вал інформації про начебто існуючу небезпеку прямого конкурента «Спутник» – вакцини AstraZeneca.
Дуже схоже на тактику випаленої землі", - написав у своєму Телеграмі Ткаченко.

Проте після перевірки звязку між вакцинацією і тяжкими наслідками не знайшли. Сьогодні, 19 березня, після рішення Європейського агентства з лікарських засобів, Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Португалія, Нідерланди, Латвія, Литва, Болгарія, Кіпр відновили використання вакцини.

***

Так само спросутвали і інформацію про те, що у цієї вакцини є вікові обмеження: зараз нею, які і щепленнями інших фірм, не щеплюють лише молодших 18 років.

 

Знаю точно, що частина людей боїться щеплюватись адже може бути алергія на компоненти вакцини, бо, нібито, засекречено її склад. Насправді склад вакцини відкрито - опублікований на сайті Державного реєстру лікарських засобів

Одна доза (0,5 мл) містить:

  • рекомбінантний аденовірус шимпанзе,
  • кодуючий спайковий глікопротеїн (ChAdOx1-S)SARS-CoV-2 (частки аденовірусу, виражені в COVID-19 спайк-білках) - 5х10 10 вірусних часток.

Але для мене – не медика, не хіміка, не науковця – як і для більшості громадян, ця інформація мало що дає. Сумніваюсь, що хтось читає склад і підозрює, чи є у нього алергія на «рекомбінантний аденовірус шимпанзе».

Чому таки зробила щеплення?

Але щеплюватись я не передумала з кількох причин.

№1. Реакція на щеплення приємніша за реанімацію

Перше, що я зробила, коли мені запропонували вакцинуватись, зв’язалась зі своїм сімейним лікарем.
У листопаді я хворіла на ковід, і хотіла уточнити, а чи варто таки робити це зараз. Моя хвороба тоді пройшла легко.

Його відповідь була однозначна – варто. Навіть, якщо у мене ще є антитіла, вони не є перешкодою для щеплення. Хіба що укол зможе подарувати мені трохи неприємнішу реакцію, і то не факт.

«Повірте, ця реакція й імунітет набагато кращий стан, ніж те, що відчувають люди в реанімації», – сказав він. Адже дати гарантію, яким буде мій другий раз не може ніхто. Мій лікар це точно знає. Кілька місяців тому, від ковіду помер його колега із сусіднього кабінету – молодий чоловік.

Те, що наявність антитіл після хвороби, не є гарантією того, що людина не захворіє повторно, стверджує і Центр громадського здоров'я. За даними лабцентрів станом на 16 березня зафіксовано 1362 людини, які знову захворіли на COVID-19 після одужання.

У більшості пацієнтів з COVID-19 вірус-специфічні антитіла IgM, IgA та IgG починали вироблятися через декілька днів після інфікування.

Проте, це не ті антитіла, до яких формується імунна відповідь при вакцинації. Антитіла після вакцинації виробляються до конкретного фрагменту вірусу — у випадку SARS-CoV-2 до спайк-протеїну.

№2. Регулярна вакцинація загалом

Друге, що зменшувало мій страх, це те, що за останні три роки це вже п’ята моя вакцинація. Щороку щеплююсь від грипу: на ці вакцини не маю жодної специфічної реакції.

Влітку, за порадою лікаря, отримала щеплення від пневмококу – бактерії, яка викликає більшість пневмоній і частину отитів. На вечір в день щеплення почалась ломота в області плечей, але всю проблему вирішила таблетка «Ібупрофену».

Найгіршим варіантом реакції на щеплення була ревакцинація від дифтерії та правцю в 2019 році. «У вас трошки, поболить рука», – сказала мені медсестра. І досі я задаюсь питанням, навіщо мені збрехали, адже щеплюватись я прийшла свідомо, добровільно і «казочки» мені були геть непотрібні. Вже на вечір права рука, у яку вкололи, боліла так, що важко було тримати ложку. Кожен порух чи різкий рух завдавав болю. На другий день додалась температура до 38.

Жодних таблеток, які б могли полегшити самопочуття я не пила, бо просто не знала, що можна. Мені ж сказали, що проблем не буде.

Не дивно, що мами, яким толком не пояснили реакцію на вакцину, пишуть у соцмережах страшнючі пости про те, що після вакцини АКДП у їх дитини «відняло ногу». Перевірено на собі: нічого не паралізує, просто болить нещадно. І якщо це великий дискомфорт для дорослої людини, то можна уявити як невесело малюку, якому так сильно болить крихітна ніжка.

До речі, це не була моя індивідуальна і унікальна реакція: щеплені колеги відчували десь те саме.

Тим не менш, я не шкодую про щеплення, бо розумію, що наслідки хвороби могли б бути набагато гірші за кілька днів дискомфорту.

№3. Кращої та іншої вакцини ми можемо просто не дочекатися

Звісно, якби я могла обирати, цілком можливо, що я чекала б іншої вакцини. Але вибору особливо немає і краще щеплення Covishield, ніж далекі мрії про Moderna. До того ж у той час, коли Україна на порозі чергової хвилі хвороби вкотре закривається на локдаун.

Як почувалась після щеплення?

Після щеплення мене одразу попередили: температура і біль в руці – це нормальна реакція на щеплення.
«Ми ж не святу воду вам вкололи», – каже медична сестра.

Моя реакція на щеплення була у межах норми, про які попереджало МОЗ.

160218352 1803720963124334 3022088345719988614 n

Температура з’явилась через 11 годин після щеплення і з того часу добу коливалась від 37.3 до 38.4. Задоволення від цього мало, але і нічого критичного не відбувалось. Пила багато води, а коли температура зростала до неприємного стану, допомагала таблетка жарознижуючого.

Місце уколу боліло злегка. На третій день після щеплення – 18 березня – зранку температура була 37.3, а вже за кілька годин повернулась до норми.

Що далі?

Вакцинація не означає, що я повністю захищена від коронавірусу, проте суттєво зменшує мій шанс заразитись, а якщо все ж захворію, то мати тяжкі ускладнення.

Ефект від вакцини варто чекати з 22 по 90 день після першого щеплення. За офіційною інформацією, ефективність вакцини становить 76%. Через три місяці маю отримати другу дозу вакцини, що підвищить ефективність щеплення до 81,3%.

Зараз у черзі на щеплення у Кіровоградській області близько 4000 тисяч людей, які зареєструвались через додаток «Дія» та «гарячу лінію», не враховуючи медиків та військових.

 

Поширюйте

Коментуйте