Ексклюзив

Люблю молоко, а мій організм – ні: як проявляється непереносимість лактози

. 5405

 Більшість дорослих людей на планеті не переварюють молоко. Залежно від регіону цифри різняться, проте всередньому 65% людей мають непереносимість лактози – молочного цукру.

Як це проявляється і чи означає, що треба повністю відмовлятись від молока?

bezlaktoz 1

Як появляється алергія на лактозу

 Наталя завжди була «молочною душею». Молоко з дитинства було одним із невід’ємних продуктів у раціоні.

«Алергія на лактозу – останнє про що я могла подумати. Адже це основа харчування з дитинства», - розповідає вона.

Все життя не мала жодних нарікань, аж поки минулого літа почала свербіти шкіра на шиї.

«Я все списувала тоді на нервову роботу, адже загострювались неприємні відчуття, коли нервувала через дедлайни. Аж поки через рік у мене не з’явились висипання», - каже дівчина.

З цим вона пішла до дерматолога, яка з порогу сказала, що це дуже схоже на лактозну недостатність та відправила на аналіз.

Прогнози лікарки підтвердились і під заборону потрапили всі молочні продукти, крім масла.

Нічого критичного, якщо раптом дівчина вип’є молока не станеться в одну мить, але це свідоме отруєння організму.

Що таке непереносимість лактози?

Як пояснила Наталі лікарка, швидше за все така особливість у неї була завжди – це генетика. Просто у певний момент вона стала більш вираженою. Зараз жінка перевіряє на алергію і доньку, яка має проблеми з травленням, аби за потреби малеча могла отримати безлактозне меню в дитсадку.

Іншими словами це явище називають непереносимістю лактози (гіполактазія). Часто в народі його називають «алергією на лактозу», хоча це більше не алергія, а особливість роботи кишківника.

Якщо тонкий кишківник виробляє недостатньо ферменту під назвою «лактаза», який відповідає за розсмоктування лактози у людини виникає проблема з перетравленням молочного.

Така недостатність може бути вроджена, або бути тимчасовим явищем, яке служить дзвіночком про інше захворювання, яке викликало проблеми з ферментом.

Якщо непереносимість генетична, то вона може бути спадковою і проявитися у будь-якому віці.
Ознаки непереносимості лактози

Зазвичай перш за все ще проблеми з травленням після вживання молочного, які проявляються впродовж двох годин.

Ознаки неперетравлення лактози

 • здуття,
 • біль у животі,
 • бурчання в животі,
 • надмірне газоутворення,
 • діарея,
 • нудота.

Проте може проявлятись у вигляді дерматитів.

bezlaktoz 2

Деякі люди з лактозною недостатністю можуть все ж вживати кисломолочні продукти, інші – не переносять їх зовсім: від цього погіршується загальне самопочуття.

Чим замінити молоко при алергії на лактозу?

Молокопродукти цінне джерело вітамінів необхідних для роботи серця, кісток, зубів, волосся, нігтів. Чим компенсувати все це при лактозній недостатності?

Серед рекомендацій лікаря для Наталі, додавати в раціон немолочні продукти, які є джерелом кальцію, наприклад, кунжут. Адже кальцій критично важливий для жінок, особливо старше 40 років, адже з віком вони схильні до остеопорозу – ламкості кісток.

bezlaktoz 3

Але для Наталі молочка це не лише про користь, а і про задоволення. Вона не уявляє каву без молока, борщ без сметани і перекуси без йогурту. Пробувала рослинне молоко, але їй воно не смакує. Тому для себе вона знайшла альтернативу у безлактозній молочній продукції.

Чи є користь у безлактозному молоці?

Безлактозне молоко мало чим відрізняється від звичайного по своїй користі.
У ньому є ті ж вітаміни, мінерали та органічні кислоти, немає лише лактози, або її там дуже мало.

Які вітаміни є у безлактозному молоці:

 • вітаміни групи В;
 • бета-каротин;
 • аскорбінова кислота;
 • вітаміни Е, РР, Д, Н;
 • амінокислоти;
 • нуклеїнові кислоти;
 • кальцій;
 • калій, сірка, фтор, фосфор, натрій, магній, цитрати і хлориди.

bezlaktoz 4

Крім того, можуть бути і додаткові корисні складники. Наприклад, до молока додають L-ацидофілін, що сприяє розщепленню лактози.

Після обробки у безлактозному молоці знижується кількість вуглеводів і зростає кількість білків, таким чином при однаковій жирності воно стає менш калорійним за звичайне.

Особлива родзинка: більш солодкий смак ніж у простого пастеризованого молока. Такий ефект виникає, оскільки лактоза в продукті розщеплюється на дрібніші елементи: глюкозу і галактозу.

Як роблять безлактозні молочні продукти?

Є два способи вилучити з молока лактозу. У певний спосіб відфільтрувати її або додати в молоко фермент, який розчепить лактозу ще до споживання.

Доказом того, що безлактозне молоко безпечне і натуральне є те, що зробити його можна навіть вдома. Для цього буде достатньо додати фермент лактази у молоко та залишити на кілька годин аби фермент розщепив наявну лактозу.

Проте, коли ви купуєте безлактозну молочку в магазині вам гарантують якість.

"Молоко для виробництва використовується виключно фермерське. Молоко контролюється по якості лабораторією підприємства. Далі проходить процес охолодження та очищення, що покращує мікробіологічні показники вхідної сировини та резервується до подальшої переробки.

На наступному етапі в підготовлене молоко додається закваска, а також додається фермент, який здійснює розчеплення лактози ", - розповідає Віта Каліновська, провідний технолог ПрАТ "Юрія" як роблять безлактозний сир.

Їх підприємство випускає лінійку безлактозної продукції під торговою маркою «Волошкове поле», яку можна знайти на полицях із безлактозною продукцією у найбільших мережах супермаркетів.

bezlaktoz 5
Зараз Наталя з заздрістю поглядає на полиці столичних супермаркетів, але різноманіття таких продуктів велике. Вдома ж навіть не у всіх кав’ярнях може купити каву з безлактозним молоком.

"Колись був кумедний випадок. Замовила каву і довго чекала. Коли мені її принесли, вибачились, сказали, що довелось по молоко для мене бігти в магазин", - розповідає дівчина.

Зараз у їх родині звичайну молочку їсть лише чоловік. Вони ж з донькою вже куштували безлактозний йогурт і молоко, а в планах безлактозна згущенка та сир.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама