Ексклюзив

Техогляд авто по-європейськи: Мінінфрастурктури підготувало законопроєкт

. 2359

 Днями Мінінфраструктури представило для публічного обговорення законопроєкт про поновлення обов’язкових техоглядів для авто.

 

texogliad

Проєкт закону із повною назвою   «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері безпеки експлуатації колісних транспортних засобів відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони» розробили на виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

Історія питання

 

Україна мала імплементувати вимоги Директиви 2009/40/ЄС про перевірку технічного стану моторних транспортних засобів та їхніх причепів на придатність до 2019 року. Проте ця Директива втратила чинність у 2018, а натомість зявилась інша - Директиви 2014/45/ЄС. згодження українського законодавства з європейським дозволило б взаємного визнавати результати техоглядів ЄС і Україною.

Перший аналогічний законопроєкт зареєстрували у 2017 році і відкликали в 2019. Він був надто подібний до старих українських техоглядів скасованих у 2011.

 

Щоб стало менше ДТП

У пояснювальній записці автори законопроєкту зазначають, що перш за все створення нових вимог для техоглядів має зменшити кількість ДТП.

За статистикою, у порівнянні з країнами ЄС  Україна має низький рівень безпеки дорожнього руху. За даними Національної поліції у 2020 в країні сталось 168,1 тисячі ДТП. В них загинули 3,5 тисячі людей, а 31,9 тисячі травмувались. 95% аварій стаються за участі приватного транспорту.

Основними причинами ДТП вважають порушення правил дорожнього руху, зокрема перевищення швидкості, проте часто виною є і технічний стан авто.

Законодавство України вимагає, щоб комерційні авто та автобуси обладнували обмежувачами швидкості та тахографами, але насправді цю вимогу ніхто не контролює і не штрафує. Також немає і належного контролю за підвищенням кваліфікації  водіїв.

Через пробіли у законодавстві страждають водії вантажівок, які їздять в ЄС. З 2020 року відповідно до Хартії Якості міжнародних автомобільних вантажних перевезень в системі багатосторонньої квоти ЄКМТ, далекобійники повинні підтвердити свою компетентність отримавши кваліфікаційну картку водія. Зараз в Україні таку картку видає лише один навчальний центр, акредитований академією МСАТ (IRU). Тому багато водіїв змушені отримувати цю картку водія на території країн ЄС.

Законопроєкт же передбачає відповідальність як водія, так і перевізника за використання авто без або із вимкненими тахографом, відсутність техогляду авто. Також професійним водіям необхідне буде додаткове свідоцтво про компетенцію.

Від відсутності техоглядів страждає екологія

Зараз в Україні близько 9,2 мільйона авто. 80% з них – приватний транспорт.

Їх кількість зростає щороку: 2018 році на тисячу українців припадало понад 200 автомобілів. У 2019-2020 роках зареєстрували понад 1,25 мільйона авто.

Середній вік автомобіля українців понад 19 років. Найбільш масовими є авто 2008 року випуску. Це впливає і на безпеку руху, і на екологію.

З вихлопами авто викидають в повітря:

 • діоксиди азоту, оксиди вуглецю, сірководню
 • канцерогени (бензол, свинець та інші)
 • Небезпечні органічні речовини (формальдегід, акролеїн, толуол, ксилоли).

За даними Національної гідрометслужби України, середні концентрації шкідливих речовин в містах перевищують середньодобові гранично допустимі концентрації з формальдегіду – у 2,3 раза, з діоксиду азоту – в 1,5 раза, також є перевищення формальдегіду та діоксиду азоту. Це сприяє загостренню хронічних серцево-судинних хвороб та хвороб органів дихання.

Що має змінити законопроєкт?

Основні положення проєкту:

 • впровадження відповідно до європейських стандартів системи обов’язкового технічного контролю транспортних засобів;
 • впровадження на законодавчому рівні вимог щодо встановлення обмежувачів швидкості, тахографів на певні категорії комерційного транспорту;
 • створення системи підтвердження професійної компетентності водіїв окремих категорій;
 • встановлення відповідальності за порушення режимів праці та відпочинку водіями;
 • запровадження спільних з країнами ЄС правил щодо часу керування, перерв та періодів відпочинку міжнародними водіями.

Які чекають результати

Реалізація проєкту, вважають ініціатори, призведе до зменшення кількості смертельних ДТП на 30% рівня впродовж чотирьох років після ухвалення проєкту.

Передбачають, що техогляд авто відбуватиметься з фото і відеофіксацією.

Пропонують таку періодичність техоглядів:

 • Авто з 8 місць для пасажирів, крім водія - через чотири роки від дати першої реєстрації, надалі кожні два роки у парні чи непарні роки, залежно від року реєстрації
 • авто де є 9 місць, з місцем водія включно, що використовуються як таксі - через один рік від дати першої реєстрації транспортного засобу, надалі щорічно;
 • авто для перевезення вантажів із повною масою до 3,5 тонн - через чотири роки від дати першої реєстрації, надалі кожні два роки;
 • авто, які можуть перевозити понад 3,5 тонни - через один рік від дати першої реєстрації транспортного засобу, надалі щорічно;
 • авто і фургони масою понад 3,5 тонни - через один рік від дати першої реєстрації транспортного засобу, надалі щорічно;
 • трактори, які використовують на дорогах загального користування і можуть їхати швидше 40 кілометрів на годину - через чотири роки від дати першої реєстрації, надалі кожні два роки;
 • транспортні засоби спеціального призначення, - через один рік від дати першої реєстрації, надалі щорічно, а ті, що випущені понад 20 років тому - кожні шість місяців;
 • транспортних засобів, призначених для перевезення небезпечних вантажів, - через один рік від дати першої реєстрації транспортного засобу, надалі щорічно, а ті, що випущені понад 20 років тому - кожні шість місяців.
 • Мотоцикли та мопеди з об'ємом двигуна 125 кубічних сантиметрів і більше або електродвигуна потужністю 4 кВт і більше - через два роки від дати першої реєстрації транспортного засобу, надалі кожні два роки.

Коли передбачають позачерговий техогляд:

 1. Перереєстрація авто на нового власника
 2. ДТП у якому була пошкоджена система підвіски, система керування, система подушок безпеки, система гальмування, відбулась деформація кузова
 3. виявлено під час придорожньої перевірки недоліків, що загрожують безпеці руху.

Які є ризики?

У минулому обов’язкові техогляди в Україні скасували через хабарництво і можливість «пройти» огляд насправді не зробивши цього.

НАЗК провела антикорупційну експертизу законопроєкту і виявила низку ризиків. 

Зокрема, законопроєкті не чітко прописано як і коли має здійснюватись придорожня перевірка. Таким чином Укртрансбезпека отримає змогу на власний розсуд вирішувати який вид перевірки застосовувати. І якщо чіткого порядку не буде, це дасть можливість зловживати своїми правами контролюючим органам.

Вносити результати техогляду до реєстру пропонують на основі висновку експерта. Фактично це є однією з адміністративних послуг, але в проєкті закону не прописано чітких умов, за якими техогляд вважатиметься вдалим і, крім того, не передбачено можливість таке рішення оскаржити. Тому можу бути ризик зловживань та безпідставних відмов.

Відзначимо, покищо це лише законопроєкт, а значить його чекає багато правок і узгоджень. Також він матиме пройти відповідні комітети парламенту, включно з комітетом з питань євроінтеграції, який оцінить, чи дійсно закон відповідає нормативам ЄС

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама