Ексклюзив

Профільна освіта у Кропивницькому: що чекає старшокласників у новому навчальному році

. 7684

З 1 вересня 2021 року із 36 шкіл Кропивницького – 13 не набиратимуть учнів у десяті класи. Всі старші класи будуть профільними і їх відкриватимуть лише там, де є потужна навчальна база.

 

profosvita

«Гречка» з’ясовувала:

  •  навіщо потрібна реформа старшої школи
  •  як реформування триває у Кропивницькому
  •  чи справді у школах закриють 10-11 класи
  •  чи варто хвилюватись батькам
  •  як учні вступатимуть у 10-ті класи

Чому профільна освіта потрібна?

Реформа

1 вересня 2027 року, коли перші учні НУШ дійдуть до 10 класу, старша школа стане профільною і трирічною. Це стане заключним етапом реформування загальної середньої освіти, як це прописано в законах «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту».

Проте до 2024 року школи, що матимуть не менше чотирьох десятих класів, можуть отримати статус профільного ліцею за відповідним тематичним спрямуванням.

Реформа Нової української школи, яка почалась 2017 із закону «Про освіту» продовжилась у 2020 році в законі «Про повну загальну середню освіту», передбачає, що старша профільна школа називатиметься – ліцеєм, а 9-річна школа – гімназією.

Якість VS кількість

За інформацією освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, минулого року в Україні 64,8% учнів після 9 класу продовжили навчання у старшій школі, у закладах професійної освіти навчаються 14,7%, у професійних коледжах і технікумах — 19,6. Щорічно зменшується кількість випускників 9 класу, які йдуть здобувати професію: за останні чотири роки частка таких учнів впала від 38,7% до 34,3%.

Реформа передбачає, що в 10-12 класі учні зможуть навчатися або в академічному ліцеї, обравши профіль, або у професійному ліцеї. В академічних ліцеях учні зможуть поглиблено вивчати профільні предмети і підготуватися до вступу у виш, у професійних – здобути середню освіту і першу робітничу професію.

Профільні 10-11 класи мають покращити ситуацію з якістю навчання. Наприклад, якщо учень вступатиме на математичний профіль, буде менше навантаження з біології і хімії. Це дозволить зосередитися на профільних предметах, підготуватися до вступу в університет і до майбутнього навчання.

Зараз старшокласники вивчають 20, а іноді й більше предметів на рік. Профільна освіта виступає за якість, а не кількість. Дає можливість зменшити кількість предметів або скоротити години «непрофільних предметів». Це зменшує навантаження на учнів та дає можливість глибше та якісніше вивчати обрані предмети. Відповідно - отримати вищі бали на ЗНО.

Для дітей – це можливість ширшого вибору, а не «або/або». Завчасно обравши профіль навчання, можна зекономити час на підготовку до ЗНО.

Батьки витрачатимуть менше грошей на репетиторів, адже у профільних класах школярі більше зосереджуватимуться на предметах для зовнішнього незалежного оцінювання, переконані в МОН.

Які тривоги у батьків? 

«Гречка» намагалися дізнатися точку зору декількох батьків та директорів шкіл №2 та №24, яким у цьому році понижують ступінь, проте вони відмовилися коментувати.

Якщо не пояснювати батькам, чому профільна освіта важлива і які відбудуться зміни, то починають поширюватись міфи.

– Звісно, батьки занепокоєні. Неодноразово у приватних повідомленнях, коментарях, на зустрічах вони розповідали, що хвилюються і не хочуть, щоб закривали старші класи. Але старші класи не можу бути у кожній школі, – каже юридична експертка громадської організації «Батьківська рада Кропивницького» Євгенія Захарченко.

Вважає, цілком достатньо 10 шкіл в яких буде по 4-6 одинадцятих класів, щоб діти могли обрати потрібний профіль. Краще менше багатопрофільних шкіл, але у яких будуть класні спеціалісти і вчителі, інтерактивне обладнання, закуплені ліцензовані програми.

Якщо у школі є лише гуманітарний і фізико-математичний профіль – у дітей немає вибору.

За реформою, у ліцеї на одній паралелі має бути не менше 4 класів, 120 дітей. Зараз зареєстровано законопроєкти, які хочуть зменшити кількість хоча б до двох класів. Я вважаю, що це нівелює саму реформу і втягує дітей в ситуацію, коли батьки обирають ті школи, в яких діти навчались з першого по дев'ятий клас і де є 1-2 профілі, замість того, щоб керуватись інтересами дитини і відправити в ліцей, де можна вибрати профіль, який потрібен саме дитині,– пояснює Євгенія Захарченко.

Наприклад, ходили з 1 по 9 клас у школу під будинком і хочуть продовжити там навчатися, бо звикли до вчителів, керівництва, друзів. Євгенія каже, це абсолютно хибний підхід батьків та дітей.

Світ зараз конкурентний, потребує від нас швидко вчитись і пристосовуватися до зміни оточення.
Переконана, важливо проводити просвітницьку діяльність і довести до батьків думку, що конкуренція це нормально.

Також у батьків виникає питання з підвозом дітей.

Як мама я розумію, що батьки не хочуть, щоб дитина їхала через пів міста на навчання. Але все в руках управління освіти і міськради. Ми можемо фінансувати спеціальні автобуси, які б розвозили дітей, або зробити учнівські квитки за півціни З тримільярдним міським бюджетом ми можемо зробити класну реформу старших класів, – додала Євгенія Захарченко.

Що у Кропивницькому?

У місті вже п’ять років поступово реформують систему старшої школи.

Як повідомила начальниця управління освіти міської ради Лариса Костенко, у Кропивницькому, не чекаючи 2024 року, реформувати освітню галузь почали з проєктом «Якісна профільна освіта – кожній дитині».

За її словами, кожного року відбувається реформація закладів освіти (декільком школам понижували ступінь). За цей період школи №2, 3, 7, 15, 21, 22, 23, де функціонував один 9-й клас, вже не набирають учнів у 10-ті класи.

Якщо у школі один 9 клас, відкрити 3-4 профілі нереально. У класі повинно бути не менше 25 учнів. Тому у нас цей процес розпочався давно і приносить плоди. Перші випуски профільних класів показали значно кращі результати ЗНО, ніж якби вони навчались у своїх школах в одному класі, – зазначає Лариса Костенко.

З 1 вересня 2021 року 23 школи набиратимуть учнів у 10-ті профільні класи.

У місті на навчальний 2021-2022 рік представлять 15 напрямків–профілів.

Одна школа – НВО №1 матиме перехідний період – 2021 рік. У вересні в закладі освіти ще навчатимуться одинадцятикласники, але десяті класи вже не набиратимуться. Таким чином, НВО №1 отримає статус школи базової освіти з дев’ятирічним циклом навчання у 2022 році.

У яких школах будуть 55 класів з профільною освітою (перспективні прогнози):

профілі

По всіх напрямках у нас є заклади, де можна здобувати освіту. Задача учнів 9 класів вмотивовано обрати профіль навчання, який допоможе повноцінно реалізувати себе у майбутньому. Якщо, наприклад, дитина планує стати слюсарем, то їй не обов’язково здобувати профільну освіту у 10-му класі. Краще, обрати заклад професійної (професійно-технічної) освіти, який готує протягом 3-4 років слюсарів і також дає повну загальну середню освіту. Якщо дитина хоче стати хіміком-технологом, то їй не потрібно обирати гуманітарний профіль, а краще зосередити свою увагу на природничому напрямку, де є хімія, – додала очільниця управління освіти.

У місті створили проєкт «ProfНавігатор», який допомагає батькам учнів 9-х класів, самим учням обрати оптимальний профіль навчання. Відбуваються зустрічі з керівниками шкіл, які розповідають про переваги навчання у їхніх освітніх закладах.

Ми об’їжджаємо заклади освіти і розповідаємо, про спектр вибору напрямків у нашому місті. Демонструємо відеоролики, рекламу профтехів. Потрібно, щоб діти занурились і вмотивовано обрали для себе профіль, оскільки це їх майбутнє.

Як відбиратимуть дітей у 10 клас?

У Кропивницькому другий рік працює платформа «Електронна реєстрація у 10-ті профільні класи», де учні 9-х класів можуть обрати серед 23-х закладів освіти профільний клас за напрямом, і навіть, за територіальним розташуванням.

За словами Лариси Костенко, вступ у 10-й клас відбуватиметься за свідоцтвом про здобуття базової середньої освіти.

Вступна кампанія, конкурсний відбір на сьогодні є тільки у «Ліцей «Науковий» (корпус на базі педуніверситету імені Володимира Винниченка).

У ліцеї є 9 напрямків підготовки, це дає змогу відкрити 11 десятих класів. Одні на базі педуніверситету, інші - на базі колишньої школи №18, – розповіла очільниця управління.

Запевняє, місць усім охочим вистачить.

Якщо буде потреба, відкриємо ще класи. Моніторимо ситуацію і знаємо, скільки відсотків учнів планує навчатися у 10-х профільних класах. Навіть плануємо трішки з запасом, щоб у дітей була можливість обрати для себе клас, – каже Лариса Костенко.

Чи буде скорочення вчителів?

Якщо б 5 років тому не прийняли рішення про поступове скорочення старших класів, якраз це вплинуло б на навантаження вчителів, переконана пані Костенко.

Оскільки, у Кропивницькому цей процес відбувається поступово і щороку понижували ступінь 1-2 закладам – це один клас на школу (2-3 години по предмету) скорочення вчителів не буде.

Проблеми з кадрами немає. Якщо звільняються вчителі, ми не набираємо нових, щоб забезпечити годинами своїх працівників. Наші вчителі навантажені, кожен директор за цим слідкує.

Наприклад, якщо в одній школі не вистачає вчителів, то можуть пропонувати працювати за сумісництвом.

Ірина Маслюкова

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама