Ексклюзив

Шукають волонтерів та рятують тварин: у Кропивницькому відбувся 4-й випуск кажанів (ФОТО, ВІДЕО)

. 5218

У Кропивницькому після зимування в холодильнику на волю випустили 15 червонокнижних кажанів.

kag1

4-й випуск рукокрилих відбувся вчора, 30 квітня, дещо пізніше ніж у минулі роки через погодні умови. Організували його волонтери Українського центру реабілітації рукокрилих у Кіровоградській області Ксенія та Олег Ліснічуки.

- Ми планували випуск минулого тижня, але була гроза і сильний дощ. Тому, виходячи з інтересів рукокрилих, ми не відпустили їх у таке несприятливе середовище. До того ж похолодало – були морозні ночі і вогко, їм це не корисно. Робимо це сьогоднгі в «+20», майже літо на дворі, корму повно. Думаю, що у них все буде добре, - розповідає Ксенія Ліснічук.

kag2kag3

Минулого року в зв’язку з локдауном волонтери нікого не запрошували і самі випустили у природу 9 кажанів. Цьогоріч їх 15 чотирьох видів: 2 руді вечірниці, 1 пізній кожан; 1 лилик двоколірний, 11 нетопирів Куля(нетопирів середземноморських). Усі кажани були підібрані небайдужими кропивничанами, першого з них принесли у листопаді 2020-го.

- Сезон 2020/2021 розпочався 23 листопада з самця рудої вечірниці, якого нам передав Сергій Гейко. Кажан виявився зі складною травмою – відкритим переломом лівого крила. Ми передали його до Українського центру реабілітації рукокрилих у Фельдман Екопарк, що у Харківі. Там кажану надали фахову допомогу. У природі він гарантовано загинув би, оскільки став би легкою здобиччю або не зміг би себе прогодувати, - говорить Ксенія Лісінічук.

Сергій знайшов кажана підчас прогулянки в районі Ковалівки.

kag4kag04

- На Ковалівці буквально біля мого будинку знайшли з племінницею руду вечірницю. Вона крутилась в траві на клумбі. З Фейсбуку і особистого знайомства з Ксенією я вже знав, що можна передати їй. Наступного дня упакували в коробочку і передали, - пригадує Сергій Гейко, історик за фахом.

Ксенія розповідає, що найчастіше, кажанів взимку турбують під час ремонтів балконів та вікон. Кропивничанка Мар’яна Федотова навіть викликала ДСНС у селище Нове, щоб зняти кажана з висоти. Трьох рудих вечірниць волонтерам привіз відомий телевізійник Вадим Мурований. Оскільки всі тваринки були здорові й не потребували лікування, на зимівлю їх залишили у Кропивницькому. Кажани перебували у спеціальних торбинках або коробках у звичайному побутовому холодильнику за температури +2+8 градусів у відділенні для овочів. Відповідно до рекомендацій Українського центру реабілітації рукокрилих, раз на місяць їх діставали з холодильника зважували, поїли, годували, перевіряючи стан, робили відповідні записи.

kag6

- Процес годування, напування та зважування не простий, оскільки частенько кажани намагаються вирватися і політати по квартирі, часто відмовляються їсти. Тоді лише на одного витрачаєш до 20-30 хвилин часу. Згодом мій чоловік, який переважно займався нічним годуванням, навчився годувати по 4 нетопиря одразу. Це значно прискорило роботу по догляду, - говорить Ксенія Ліснічук .

Під час відгодівлі кажани тиждень перебували в теплі. Спеціальний живий корм – личинок борошняного хрущака та зофобаса Ліснічуки навчилися розводити самі. Проте кормової бази не вистачає, то ж живий корм доводиться докуповувати.
Олег Ліснічук зізнається: догляд за рукокрилими стало сімейною традицією.

kag8

- Це мабуть вже звичка, як само собою зрозуміле – просто беремо і допомагаємо, тому що шкода. Коли люди приносять кажанів зимою і якщо не допомогти, то вони гарантовано загинуть. Ми їх відгодовуємо і коли набирають нормальну вагу, просто йдуть зимувати, - говорить Олег Ліснічук, комп’ютерний технік за фахом.

Існують нижні норми ваги для різних видів кажанів на кожну пору року. На кінець зими для нетопира Куля - це 7 грамів, для рудої вечірниці – 26, для пізнього кажана – 25, лилика двоколірного – 13-14 г. Слід дотримуватись цих норм. За добу після останнього годування тваринки знов потрапляють до холодильника, приблизно на місяць.

kag7

Випустити кажанів у природне середовище прийшли майже всі їх рятівники, кожен намагався зробити фото на згадку. Були й такі, хто просто дізнався про цю непересічну подію від друзів.

- Мені розповіла знайома, яка знайшла і передала волонтерам кажанчика. Можливо і мені дозволять випустити кажана на волю. Це зовсім не страшно, - говорить Олександра.

Всі присутні побачили на власні очі як годують, напоюють та зважують кажанів.

kag5

Ксенія та Олег Ліснічуки протягом 4-х років випустили в природу 77 кажанів. Вони вважають, що їх ініціатива не проходить безслідно і ставлення до рукокрилих потроху змінюється у позитивний бік.

- Це дуже важливо, адже усі відомі станом на 2021 рік види кажанів української фауни внесені до Червоної книги України, - каже Ксенія і додає – кожен може долучитись до цієї доброї справи і вигодувати та перетримати до весни двох-трьох кажанів самостійно. – Я запрошую волонтерів і всіх небайдужих любителів природи, хто цікавиться цією незвичною, але дуже цікавою тваринкою – звертайтеся, покажемо. Під кураторством Українського центру реабілітації рукокрилих допоможимо – навчимо і можна самому спробувати долучитись до цієї справи – порятунку рукокрилих у Кропивницькому.

kag10

Допомогти фінансово або допомогти перезимувати кажанам вже наступної зими може кожен. Як це зробити розповість Ксенія Ліснічук, ви можете зв’язатись з нею через сторінку волонтерки у Фейсбуці.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама