Ексклюзив

Без «тютюнового» податку: які втрати можуть бути для місцевих бюджетів Кіровоградщини

. 4073

Забрати з бюджетів громад 5% роздрібного акцизу з тютюну – така пропозиція податкової реформи в частині місцевих бюджетів. Це боляче вдарить по громадах. Наприклад, Устинівська громада може втратити мінімум 407, 5 тисячі надходжень на рік.

Depositphotos 160845252 s 2019

Як повідомили в Кіровоградському регіональному відділенні Асоціації міст України, в урядовому законопроєкті заклали концепцію положення щодо вилучення з бюджетів громад 5% роздрібного акцизу з тютюну.

Як пише «Економічна правда», наразі роздрібні торговці (кіоски і магазини, які продають цигарки) сплачують 5% відповідного податку, що йде до місцевих бюджетів. Проте урядовим законопроєктом це зобов’язання хочуть перекласти на великих гравців – виробників та імпортерів тютюнових виробів, таких як Philip Morris або Japan Tobacco International (JTI).

Такі норми вигідні власникам роздрібних мереж, які не хочуть адмініструвати місцевий акциз з тютюну і призведуть до неповоротної втрати ресурсів кожної окремої громади, – повідомили в регіональному відділенні Асоціації міст України.

Наприклад, у 2020 році сума надходжень до бюджету Устинівської громади від роздрібного акцизу з тютюну склала 407,4 тисячі гривень. Вже цього року цей показник бюджетних надходжень – 113, 703 тисяч гривень.

Втрати цей ресурс для нашої громади - це поставити під загрозу фінансування важливих інфраструктурних та соціальних проєктів. Так скажімо, з бюджету громади в рік на утримання одного сільського дошкільного закладу виділяється 407 тисяч гривень - це і є ті 5% відсотків від роздрібного акцизу з тютюну. Або інший приклад: на утримання колишньої районної лікарні, яку ми взяли на наш баланс, з бюджету громади виділяється більше 500 тисяч гривень на місяць. Як вирозумієте – це сьогодні пріоритетні напрямки, а є ще потреба у ремонтах інших об’єктів і доріг, покращенні матеріально технічної бази соціальних закладів громади, –  прокоментував можливі фінансові втрати бюджету Ігор Пеньков, голова Устинівського територіальної громади.

Законодавча новація передбачає перерозподіл акцизу на місцеві громади, як передбачається в документі, буде відбуватись через державний бюджет. Водночас, запропонований механізм не може забезпечити справедливе зарахування податку до місцевих бюджетів. Загальна сума бюджетних втрат територіальних громад, за підрахунками експертів Асоціації міст України, сягне 2,4 млрд грн.

Такі норми вигідні власникам роздрібних мереж, які не хочуть адмініструвати місцевий акциз з тютюну. Не думаю, що тютюнові кампанії будуть підтримувати таку ініціативу. Сьогодні вони мають на своєму боці всі громади, які борються з нелегальним обігом сигарет, бо отримають акциз с легально проданих цигарок. У разі якщо муніципальну владу позбавлять місцевого акцизу з тютюну, то їй простіше буде підтримати ініціативи про жорсткі обмеження продажу тютюнових виробів на території громад. Хто тоді програє більше виробники, ретейл, Мінфін? Думаю питання риторичне – всі, – каже Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама