Ексклюзив

Склянку молока, будь ласка: як народжується один з найдавніших продуктів у світі (ВІДЕО)

 Автор: Валерія Жовтун. 9089

1 червня вже понад 20 років світ відзначає День молока. “Гречка” дізнавалася, де і як по-сучасному народжується білий поживний продукт, який людство вживає понад 10 тисяч років.

IMG 20210526 124040

Починаємо з ферми на Черкащині. Саме цей регіон, за даними Асоціації виробників молока, входить в трійку областей за обсягом молока, виробленого промисловими фермами.

“Молоко в корів на язиці”

За добу надої молочнотоварної ферми СТОВ "Іскра" в селі Байбузи – близько 9 тонн молока. Щодня одна корова дає 120 склянок молока. До речі, на фермі є корова-рекордсменка – 65 літрів молока за добу. Серед успішних практик такої кількості якісного молока – музика, яку щодня перед і під час доїння вмикають коровам. І цей світовий досвід на фермі практикують не перший рік.

IMG 20210526 130925

– Зазвичай вмикаємо тиху, лагідну музику. В основному – класичну: Бах, Чайковський, – каже директор СТОВ “Іскра” Олег Кобзуненко.

Доїння відбувається тричі на день: вранці, в обід та ввечері.

Молоко під час доїння не контактує з повітрям, а одразу по молокопроводу фільтрується й охолоджується до 4-5 градусів. Усе це гарантує кращу якість молока.

Доставляють молоко від ферми до заводу спецмашини, які забирають молоко зазвичай вранці. Відстань від ферми до заводу в Черкасах становить 40 кілометрів.

На фермі 450 корів. Загалом поголів’я близько тисячі. Їх обслуговують лише 40 працівників. Адже більшість процесів автоматизовані, зокрема, доїння та харчування.

IMG 20210526 123947

Корови мають клички й інвентарні номери. Серед імен: Армії, Квітки, Кнопки, Доріжки, Смереки, Хризантеми.

Крім того, теличок від корови називають на першу літеру клички мами. Наприклад, якщо корову звуть Зозуля, то всі її дочки мають бути Зінки, Зайки, Зойки.

IMG 20210526 121615

Перед тим, як під'єднати доїльний апарат корову підмивають, витирають одноразовою серветкою, обробляють спецзасобами до доїння. Після видоювання, коли апарат знімають, дійки обробляють іншим засобом – після доїння, аби закрити сфінктер у соску, щоб не потрапляла негативна мікрофлора. Від цього також залежить якість молока. На фермі кажуть, що в них молоко вищого ґатунку або екстра.

На фермі утримують молочні породи корів. В основному – чорно-рябий голштин і нещодавно почали використовувати в господарстві сім’я бугаїв джерсейської, айрширської і швіцької порід американської селекції. Це імпортні породи, які мають досить високі показники по жирності молока. Наприклад, у джерсеїв є особини, які дають молоко з жирністю понад 10%.

– Голштинська порода історично і технологічно виведена, як машина з виробництва молока. Це неперевершена порода у світі по продуктивності, кількості і якості молока: вміст білку і жиру. Для виробництва молока кращої породи на планеті не існує, – пояснює керівник господарства. – По фермі ми маємо середню жирність 4,1-4,2%, а білок 3,8% – це вище стандарту. Адже по білку для цієї породи стандарт 3-3,2%, а по жирності – 3,6-3,8%.

Кажуть таку високу жирність досягають внаслідок правильно підібраних кормів, збалансованого раціону.

– Як кажуть молоко в корів на язиці, – пояснює пан Кобзуненко. – У нас корови протягом року отримують однотипний вид годівлі: монокорм. Це суміш силосу, соломи, сіна, пивної дробини, концентрованих кормів, меляси, солі, трикальційфосфату і вітамінно-мінеральних добавок. Влітку даємо зелену масу, де вітамінів найбільше.

До речі, і саме молоко містить вітаміни А, групи B, а також кальцій, цинк та селен. За рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я доросла людина має споживати щодня 2,5-3 порції молочних та кисломолочних продуктів. Наприклад, ту саму склянку молока. Головне обрати виробника, якому будете довіряти здоров’я своє та родини.

“Волошкове поле”: якість, перевірена роками

Торгова марка "Волошкове поле" співпрацює з фермою понад 20 років.

А завод “Юрія”, де виробляють молоко торгової марки, є одним з найдавніших в Україні. Вже понад 56 років підприємство створює якісну молочну продукцію, поєднуючи українські традиції та світові технології.

Виробництво відбувається відповідно до Державних стандартів України та стандартів, розроблених Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO).

– Високий рівень виготовленої продукції на ПрАТ “Юрія” засвідчують сертифікати якості та безпечності згідно з вимогами міжнародних стандартів ISO 9001 та ISO 22000, – каже генеральний директор ПрАТ “Юрія” Віталій Пустовіт. – А споживачі у цьому переконуються з року в рік, обираючи продукцію нашого підприємства.

З 2014 року ТМ «Волошкове поле» – входить в ТОП-10 найбільших виробників молочної продукції в країні і до нині не втрачає лідерських позицій.

За річним онлайн-голосуванням споживачів «Фаворити успіху-2021» молоко ТМ «Волошкове поле» – на першому місці рейтингу.

IMG 20210526 142820

Про високий рівень контролю якості можна говорити одразу, по прибутті молоковозів на підприємство. Після зливання молока в окремі місткості підключається лабораторія, де на сучасному обладнанні перевіряють в молоці густину, масову частку жиру, масову частку білку та кислотність.

IMG 20210526 150758

І лише після ретельної перевірки пропускають молоко далі на охолодження та очищення. Весь процес руху молока по підприємству відбувається автоматизовано від одного цеху в інший.

При цьому щодня на заводі переробляють 250-350 тонн високоякісного фермерського молока.

IMG 20210526 184042

Для виготовлення молока ультрапастеризованого “Волошкове поле” використовують відбірне молоко коров'яче незбиране екстракласу та вищого ґатунку з відповідним класом термостійкості. Адже пастеризують молоко при високих температурах – 135-137 градусів. Це не лише знищує патогенну мікрофлору в молоці, а й покращує смакові якості продукту.

Однак перед пастеризацією молоко проходить ще такі етапи:

  • нормалізація. Коли забезпечують необхідну масову частку жиру в продукті.
  • гомогенізація. Потрібна для запобігання відшарування жиру в продукті.
  • дегазація. Вакуумно відокремлюють повітря, аби видалити сторонні запахи та присмаки у сирому молоці. Це позитивно впливає на смакові якості готового продукту.

Асортимент ультрапастеризованого молока, в тому числі безлактозного:

  • формат тетра брік (ТВА) з масовою часткою жиру 1%, 2,5%, 3,5%.
  • формат тетра фіна (ТFА ) з масовою часткою жиру 1%, 2,5%.
  • формат тетра брік (ТВА) безлактозне з масовою часткою жиру 2,5%.
  • формат тетра фіна (ТFА ) безлактозне з масовою часткою жиру 2,5%.

При виробництві молока ультрапастеризованого безлактозного в нормалізовану суміш вносять фермент, який розщеплює лактозу (молочний цукор). Це сприяє легкому засвоєнню продукту організмом людини без порушень роботи шлунково-кишкового тракту.

Для виробництва ультрапастеризованого молока використовують технологічну лінію Tetra Tharm Aseptic Flex 7, фасувальні автомати ТВА/8 продуктивністю 6000 штук/годину та ТFА/3 продуктивністю 3600 шт./год.

До речі, молоко розливають у спеціальну герметичну упаковку. У ній продукт може зберігатися від трьох місяців до одного року при температурі 25 градусів.

Якість як сировини, так і продукції контролюється акредитованою виробничою та мікробіологічною лабораторією на кожному етапі технологічного процесу виробництва.

Лише після контрольної перевірки продукцію фасують і доставляють в торговельні мережі власним спецтранспортом. Це гарантує не лише своєчасність доставки продукції на склади замовників, а й відповідні умови зберігання.

IMG 20210526 155809

Реклама

Поширюйте

Коментуйте