Ексклюзив

З річками та без пляжу: де купатися у Кропивницькому?

 Автор: Валерія Жовтун. 13048

Уже котре літо поспіль фахівці лабораторного центру озвучують результати досліджень води з місцевих пляжів – не відповідає санітарним нормам. Містянам наполегливо рекомендують не купатися. Чому така ситуація з пляжами та місцями для купання в Кропивницькому і чи зміниться ситуація на краще – розбиралася “Гречка”.

na pljazh copy

На цій світлині 1965 року щасливі тоді ще кіровоградці купаються в річці на Новомиколаївському пляжі.

pljazh

Фото із фондів Державного архіву Кіровоградської області

Як пише у своєму історичному нарисі про вулиці міста краєзнавець Олександр Жосан, пляж на річці Інгул влаштували на заході Новомиколаївки на початку 1930-х років.

Тоді ще не було розмов про глобальні кліматичні зміни, засмічення водойм та нітрати.

N M pljazh

А це червень 2020 року. Кропивничани також купаються на Новомиколаївському пляжі, попри рекомендації регіонального лабцентру Міністерства охорони здоров’я України (віднедавна – центр контролю та профілактики хвороб) там не купатися.

Якщо раніше люди для життя селилися навколо водойм, з яких пили воду, де купалися, то з часом з місцевих річок воду не те що пити, а й купатися в ній не всі наважаться.

– Я не знаю, як в нашій країні ще можна спокійно та безпечно для здоров’я купатися в річках, – каже голова ради Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк.

Що з місцями для купання в Кропивницькому та області?

Цьогоріч на території Кіровоградщини місцева влада офіційно визначила 22 місця відпочинку на воді. Жодного з них у Кропивницькому.

Торік, за даними Держпродспоживслужби в області, таких офіційних місць для відпочинку на воді було 30. Однак відкрилися тільки 5 комунальних пляжів і 12 баз відпочинку.

Пляжі перевіряють під час літнього сезону раз на місяць.

Втім, відомі місця відпочинку поза межами міста, куди кропивничани виїжджають купатися, не завжди перевіряють фахівці Держпродспоживслужби чи лабцентру – лише, якщо звернеться балансоутримувач пляжу. А звертаються не всі. При цьому немає відповідальних служб, які б, наприклад, штрафували балансоутримувача за таке. На деяких місцях відпочинку поза містом є попереджувальні знаки, що «Купатися заборонено», але люди там купаються.

Облаштування

Щороку до 1 квітня місцева влада визначає місця, придатні для організації пляжів.

Також має бути визначений балансоутримувач території. Він повинен підготувати пляж до сезону.

– У це входить прибирання пляжу від сміття, рослинності, завезення піску, обстеження і очищення дна водойми, лабораторне обстеження води і піску на наявність збудників паразитарних і кишкових захворювань, облаштування місця для збору сміття та його вивезення, облаштування кабінок для перевдягання, рятувального та медичного постів, – пояснює речниця Держпродспоживслужби у Кіровоградській області Наталія Шевченко.

Лише після того балансоутримувач має звернутися до Держпродспоживслужби, аби фахівці обстежили територію. Якщо фахівці порушень не підтверджують, то пляж офіційно визначають місцем для відпочинку людей на воді, готовим до роботи.

– Така процедура підготовки має проходити щорічно, але з кожним роком пляжів в області відкривають все менше. Тобто така підготовка не проводиться, – зазначають у пресслужбі Держпродспоживслужби в області.

На пляжах, де не дозволено купатися, мають встановлювати попереджувальні таблички чи щити "Купатися заборонено".

Питання безпеки важливе. З початку року до 7 червня в області загинули на воді 16 людей, з них одна дитина.

obratu pljazh copy

По суті, міські пляжі в Кропивницькому – Новомиколаївський, Ковалівський та у парку Перемоги – за визначенням "надзвичайників" діють щороку як стихійні. Адже вони не визначені міською радою як місця відпочинку на воді, не проводиться робота з їх обладнання та обстеження відповідно до діючих норм і правил.

Те, що пляжі по суті “нічийні”, підтверджує відповідь міськради на інформаційний запит “Гречки”: “У місті Кропивницькому відсутні офіційно визначені місця масового відпочинку на воді, які б відповідали Правилам охорони життя людей на водних об’єктах України”.

Крім того, відповідно до Плану зонування території міста, територія так званого Ковалівського пляжу є зоною об'єктів природно-заповідного фонду. Щоб обладнати там пляж, треба змінити цільове призначення землі на генплані міста, який у нас досі в процесі розробки.

Ще однією перепоною є те, що з 2018-го року містобудівна документація всіх рівнів підлягає стратегічній екологічній оцінці, коментують в управлінні житлово-комунального господарства міськради.

Лише після врегулювання містобудівної документації згідно з законодавством в подальшому, за бюджетні чи приватні кошти, проводиться нове будівництво пляжів з влаштуванням усієї необхідної інфраструктури, інженерних комунікацій.

– Виконавчі органи Кропивницької міської ради не в змозі наразі вирішувати питання відведення та узаконення земельних ділянок прибережних захисних смуг для створення обладнаних пляжів, а також утримувати їх за кошти міського бюджету, – пояснюють в управлінні ЖКГ.

Показники води

Чого лише не знаходили за останні роки у воді та піску міських “пляжів”, наприклад, кишкову паличку, глисти та перевищені показники вмісту ртуті.

– Кишкова паличка на Новомиколаївському пляжі перевищувала нормативи в три рази. Торік там виявили сальмонелу і було незначне перевищення по хімічному споживанню кисню (гігієнічна характеристика води, вказує на забруднення), – пояснює головна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук. – На Ковалівському пляжі показник кишкової палички перевищував норматив втричі, коліфаги (бактеріальні віруси) – в півтора рази. На пляжі у міськсаду був перевищений показник по хімічному споживанню кисню. Наявність у воді патогенних або умовно патогенних збудників, якщо говорити про кишкову паличку – це не відповідає санітарним вимогам як для місць купання. Є ризик шлунково-кишкових розладів, коли доросла людина чи дитина може ковтнути воду при купанні.

7 червня цього року фахівці лабцентру взяли проби води на цих “пляжах”, аби дізнатися про поточні показники.

Результати санітарно-мікробіологічного дослідження у всіх трьох пляжів міста – перевищення кишкової палички у 23 рази. Її знайшли як у воді, так і піску.

– Кишкова паличка – це умовно патогенний мікроорганізм, – пояснює завідувач відділу епідеміологічного нагляду за неінфекційними захворюваннями обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Дмитро Орлов. – Він потрапляє в річки зі стічними водами: через порушення випуску стічних вод, опади, коли змиваються фекалії різного походження з ґрунту до водойми.

photo5348063715175543167

А це 13 червня – парк Перемоги. Минуло всього кілька днів, як оголосили результати про знайдену кишкову паличку у воді.

За словами пана Орлова, цей мікроорганізм не викликає серйозних розладів – як, наприклад, дизентерія, сальмонельоз, але може погіршити роботу кишківника.

Крім цього, протягом літа буде підвищення температури, яке впливає на зростання кількості бактерій.

А купаючись у забруднених водоймах можна підхопити навіть вірус поліомієліту.

– Є багато вірусів, які викликають специфічні розлади, які інколи погано діагностуються. Часом людина може не пов’язувати свій стан здоров’я з відпочинком у таких місцях, – каже Дмитро Орлов.

До речі, ще триває санітарно-паразитологічне та санітарно-хімічне дослідження води та ґрунту, взятих на пляжах міста. Про результати дослідження населення обіцяють проінформувати додатково.

Нині в області відповідають лабораторним вимогам такі пляжі:

  • в Олександрії: громадські пляжі «Перемога» та «Розвага», на ставку колишнього розрізу «Байдаківський»;
  •  у селі Войнівка – пляж «Дружба»;
  • в Новоархангельську – селищний громадський пляж «Бригантина»;
  • у Гайвороні – міський громадський пляж.

За даними Держпродспоживслужби, в області вже зробили всі необхідні акти й обстеження три комунальні пляжі. Ще понад 10 різних пляжів по області готуються.

Думки містян

Думки містян про місця купання в Кропивницькому різні. Одні категорично не купаються у місцевих водоймах, інші обирають відпочинок за містом. Але є й ті, хто попри заборону на міських пляжах купаються.

– У місті взагалі не купаюся у водоймах. Мені здається, що там стільки тих "паличок", що краще не ризикувати. Раніше, у дитинстві, купалася, – розповідає 31-річна місцева жителька Юлія.

– У цьому році я ще не відкрив сезон купання. Але з міських і найближчих пляжів найбільше подобається пляж у Катеринівці, – каже викладач вишу Роман Пикалюк.

– Уже кілька років не купаюся в Кропивницькому. По-перше, турбує чистота води, а по-друге, кількість людей, – розповідає кропивничанка Тетяна Пташник. – Натомість їздимо на затоплений кар'єр поруч з селом Суботці чи на ставок неподалік Кропивницького. У нас багато хороших місць для відпочинку, але страшенний мінус – гори сміття, які часто залишають після себе відпочивальники. Тому не рідко їздимо зі сміттєвими мішками.

– Зараз не купаюсь у місцевих водоймах. Хоча ще кілька років тому купався у Катеринівці, Обознівці та на озері біля Суботців, – коментує громадський активіст Дмитро Завражний.

– Останні два роки вже взагалі ніде не купались. Не дуже довіряємо міським водоймам – дуже брудно і людно, – каже про себе та свою родину викладачка Кропивницького професійного ліцею сфери послуг і торгівлі Марина Галіцька.

– Хоч і знаю про попередження, але бажання скупатися пересилює страх. До того ж, багато моїх знайомих регулярно купаються у місцевих водоймах. І у них, на щастя, не було жодних наслідків для здоров'я після купання. Тож намагаюся не концентруватися на потенційних ризиках, а просто насолоджуватися моментом, – зазначає 33-річний Василь.

Що з річками в Україні?

Проблеми з водоймами має вся Україна.

За прогнозами Інституту водних проблем і меліорації, вже до 2050 року нам доведеться імпортувати питну воду.

– На якість наших річок і озер впливають зміни клімату. Загальна кількість опадів залишається плюс-мінус однаковою, але через збільшення зливових опадів підвищується температура, – пояснює голова ради Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк. – Тому живлення річок поверхневим стоком з 2014 року зменшується, тоді як цей показник мав би бути сталим. А 2020-й був узагалі найменше водним за всю історію гідрометеорологічних спостережень в Україні. Причина  тепла зима і фактична відсутність снігового покриву у верхів'ях басейнів річок. Ну й людина впливає – через недбале користування водами і скидання в річки бруду.

За інформацією екологів, річки самоочищаються, однак з року в рік цей природний процес сповільнюється. Усе через комбінацію кліматичних змін та те, що у водойми потрапляють різні забруднюючі речовини: від підприємств, зокрема комунальних, сільського господарства і, звичайно, населення.

Нагадаємо, що обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" торік оштрафували за скид недостатньо очищених зворотних вод, зокрема, у річку Інгул.

Про негативний вплив на річку Інгул скидів зворотних вод Кропивницького водоканалу та Інгульської шахти уранових руд писали ще у національній доповіді про стан довкілля у 2018 році.

До речі, до 2024 року мають виконати плани з управління річковими басейнами відповідно до норм Водної директиви ЄС, впровадити які Україна має в рамках Угоди про асоціацію. Це ще один механізм покращення стану річок на території України. При цьому мають оцінити стан водних ресурсів, підготувати план заходів на покращення ситуації.

Для захисту річок Держекоінспекція в Україні пропонує підвищити штрафи за порушення правил охорони водних ресурсів. Нині вони становлять – 85-136 гривень. Також пропонують ухвалити законопроєкт, який допоможе екоінспекторам ефективніше здійснювати перевірки, а підприємствам в результаті модернізуватися.

До якого року насправді вдасться це все реалізувати, аби в українських річках можна було купатися без остраху – покаже час.

Валерія Жовтун

 

 

Поширюйте

Коментуйте