Ексклюзив

Легким порухом руки: на Кіровоградщині ландшафтний заказник віддали під сільське господарство

 Автор: Анастасія Дзюбак. 10009

 

На території колишнього Онуфріївського району (нині Олександрійського) почалось розпаювання ландшафтного заказника. Земельні чиновники змінили статус природно-заповідної ділянки, а землі роздали зацікавленим. Активісти-природозахисники б’ють на сполох – схема процвітає й в інших регіонах України.


Трохи історії. Ландшафтний заказник «Лозуватський» площею 70 га створили на території району у 2001 році рішенням Кіровоградської облради.

 

Метою було збереження рідкісних видів рослинного й тваринного світу і природної степової рослинності.

Проте земельні чиновники «постаралися» і віддали землю заказника під сільське господарство. Як стверджували активісти з «Української природоохоронної групи», у 2020 році дві ділянки площею 5 га вже розорали. У зв’язку із цим організація звернулась із заявою до правоохоронних органів.
Ось так, як на скриншоті із Кадастрової карти виглядав заказник «Лозуватський».

онуфр1

Територія була внесена до національної кадастрової системи 18.10.2019 року, наукові характеристики та картографічні матеріали цього об`єкту природно-заповідного фонду зберігалися у департаменті екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської ОДА.

Втім, відповідно до наказів Держгеокадастру України, кіровоградська регіональна філія держпідприємства «Центр державного земельного кадастру» протягом 2019 року провела інвентаризацію земель та ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Вишнівцівської сільської ради Онуфріївського району. Надалі розробила технічну документацію та відвела земельну ділянку площею 74,8 га з кадастровим номером 3524680800:02:000:9061.

Про це йдеться в клопотанні слідчих обласного управління поліції до суду про продовження строку розслідування, яке, вочевидь, почали за заявою активістів. Справа порушена за ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість).

Згідно з версією слідства, під час розробки технічної документації, відповідальний за дотриманням якості робіт із землеустрою інженер-землевпорядник, службові особи кіровоградської регіональної філії держпідприємства «Центр державного земельного кадастру» та головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, діючи в інтересах невстановлених осіб та в порушення порядку проведення інвентаризації земель, не дослідили і не врахували наявність на вказаній земельній ділянці земель природно-заповідного фонду.

Це призвело до вилучення близько 39 га ландшафтного заказника «Лозуватський», переведення їх до складу земель сільськогосподарського призначення та створення передумов для подальшого розпаювання і передачі земель заказника у приватну власність.

Фактично це призвело до знецінення земель природно-заповідного фонду та завдання збитків інтересам держави в екологічній сфері в особливо великих розмірах.

онуфр2

Частина сформованої земельними чиновниками ділянки, до якої потрапили й землі заказника, судячи з Кадастрової карти, була розпайована. Наділи по 2 га отримали Ватажко Тетяна Сергіївна, Новіков-Руіс Олександр Антонієвич, Черкас Дмитро Олександрович, Пакош Ганна Зеновіївна, Полос Віта Дмитрівна, Богомаз Максим Григорович.

Чи мають вказані заявники стосунок до сільського господарства - під питанням. Принаймні, особа з досить непоширеним прізвищем та ініціалами Новіков-Руіс Олександр Антонієвич минулого року реєстрував у Києві ФОП з основним видом діяльності - кур’єрська доставка. Повна тезка Віти Полос, на якій значиться 2 га, фігурує у судовій справі про направлення її на примусове психіатричне лікування.

Ми зателефонували Олександру Новікову-Руісу за номером, який вказувався при реєстрації ним ФОПа, чоловік говорити відмовився.

На особі, що повна тезка Пакош Ганни Зеновіївни записане ТОВ “ЧАЙНА ЮНІЧЕМ ІНДАСТРІАЛ ЛІМІТЕД”, з київською пропискою у місці масової реєстрації підприємств і суцільними нулями у фінзвітності за 2020 рік. На попередній власниці цієї фірми значиться понад сотня ТОВок. Номери фірми “мовчать”.

Вказані особи робили землевпорядну документацію в інженера-землевпорядника Анни Олегівни Ломакіної. За інформацією з декларації жінки, до 2019 року вона працювала в управлінні земельних відносин міської ради Кропивницького. А її чоловік Родіон Ломакін обіймає посаду начальника відділу державного геодезичного нагляду в головному управлінні Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Усім їм 2 квітня цього року Глодоська сільська рада Новоукраїнського району зареєструвала речове право на ділянки.

20 вересня цього року Ленінський райсуд Кропивницького задовольнив клопотання слідчих поліції та продовжив строк досудового розслідування. Правоохоронці планують провести експертизи та з’ясувати коло причетних.

Анастасія Зубова
#досвід_регіонів
#досвід_регіонів_земля

 

Поширюйте

Коментуйте