230 автентичних страв зібраних в експедиціях селами Кіровоградщини зібрали у кулінарній книзі «Смачна Кропивниччина».
Книгу презентували сьогодні, 29 грудня, на пресланчі.
Ідейними натхненниками книги став проєкт «Баба Єлька», які збирали рецепти і через спільнокошт збирали гроші на створення видання.
Видали книгу у видавництві «Їжак», знаним своїм впровадженням культурної дипломатії.
«Смачна Кропивничинна» зародилась тоді, коли ми поїхали в першу експедицію в липні 2018 року. А можливо і ні, можливо, тоді, коли наші бабусі намагалися нас нагодувати. Я пам’ятаю як моя баба Соня заходила рано вранці в хату з оберемком дров, дуже важко дихала і розтоплювала піч. В цей час я лежала на лежанці і слухала, як вона торохкотіла своїми баняками, і думала собі, що ж буде на сніданок. Зазвичай це був якийсь дуже смачний фантастичний жирний суп, картопля тушкована на плиті, чай з гілочок. Це все є в цій книжці», - каже упорядниця книги Інна Тільнова.
Як виявили в експедиціях, типовою для області стравою є капусняк. Але звісно у кожному селі рецепти різняться. Одним із найцікавіших є гайворонський капусняк з додаванням перемеленого пшона і сметани з додаванням яєць.
Також активно використовували кваснину і буряковий квас. У книзі є багато рецептів випічки із цікавими начинками.
«Так ми рухаємось до кулінарного бренду Кіровоградщини. Але наразі наші дослідження не можна назвати вичерпними, адже ми відвідали лише 85 сіл, а їх в області 2000», - каже Інна.
У назві книги свідомо вживають топонім «Кропивниччина», а не «Кіровоградщина», адже сподіваються таким чином нагадати нардепам, що пора вже таки перейменувати область, назва якої досі не декомунізована. Присутній на зустрічі горова облради Сергій Шульга пообіцяв придбати і передати книгу як нагадування депутатам.
Партнерами проєкту виступила «Ресторація Кропивницьких», яка осучаснила традиційні страви регіону і перетворила деякі з них на ресторанні блюда, а також двічі проводила звані вечері, де презентувала традиційні страви в модерній подачі.
На презентацію книги шеф-кухар ресторану Василь Дерев’янко приготував чотири закуски, рецепти яких є у книзі, у трохи традиційнішій подачі.
Так замість традиційного салату з буряка і чорносливу виникла закуска. Другою закускою став мельфей на основі цибуляного тіста з крем-сиром (в книзі це рецепт цибуляників). Закускою стала і печена картопелька з шматочком сала і чорносливовим мусом. Родзинкою став паштет із гречки, створений за мотивами рецепту «Плавленої гречки» з Новгородки, що є в книзі.
«Плавлена гречка» зветься так через те, що її нібито «плавили» на сковорідці зі смальцем. Тоді, коли вона «поплавилась» вона не склеювалась під час варіння, - пояснює Інна і додає. - Ми вважаємо, що будь-що народне, корінне, можна подавати у модерному вигляді».
Книга коштує 200 гривень, а придбати її можна в етнолабораторії «Баба Єлька», або сконтактувати через Фейсбук.
- Кіно на свята: підбірка фільмів від редакції «Гречки»
- Економічні підсумки року від експертів Центру громадського моніторингу та контролю
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте