Ексклюзив

ЖЕО без рук: чи дійсно підвали багатоповерхівок готові до надзвичайних ситуацій

 Автор: Анастасія Дзюбак. 10034

У міські раді Кропивницького відзвітували, що 89 підвальних приміщень в багатоповерхівках Кропивницького впорядковані і їх можна використовувати містянам як найпростіші укриття у разі надзвичайних подій. Та чи справді це так – вирішили перевірити журналісти «Гречки».

«Птички» у звітах

Наприкінці січня міський голова Кропивницького Андрій Райкович доручив управлінню цивільного захисту та керівникам ЖЕО перевірити підвальні приміщення та обладнати елементарні зручності в них.

Востаннє масову підготовку укриттів в місті серйозно проводили в 2014 році, коли почалась війна на Сході.

«Щоб ми не просто "птичку" поставили, що підготувала, а щоб були певні зручності», - сказав тоді мер. Натомість він запропонував старі меблі, які списують з комунальних закладів, сконцентрувати в об'єктах укриття.

Вже через тиждень, 31 січня, начальник управління житлово-комунального господарства Віктор Кухаренко відзвітував, що у багатоповерхівках Кропивницького упорядкували 89 підвальних приміщень. «Відтепер усі підвали знаходяться в задовільному стані, прибрані та освітлені, у разі необхідності можуть бути використані як найпростіші укриття для жителів Кропивницького», – повідомили у міськраді. І уточнили, що розмістили оголошення із контактами відповідальної особи і поясненням, де можна знайти ключі.

Підвал з «озерами» та без вентиляції

Дев’ятиповерхівка по вулиці Соборній, 22а розташована «книжкою», тож має два підвальних приміщення, облаштованих під укриття – з лівої та з правої сторони від згину.

Перше з них позначене ледь помітним написом на стіні про те, що тут можна сховатися у разі небезпеки. Мешканка будинку Наталія Швед розповіла, що тут почепили на двері оголошення про те, що це є укриттям, проте через день аркуш відпав:

– Я віднесла оголошення в ЖЕО, та нового поки не почепили.

Ключ від підвалу знаходиться в неї. Він навіть має бирку, що це саме від укриття. Та до навісного поламаного замка, який зачеплений у дверях, він не підходить.

– Я прочитала тоді в інтернеті, що ось прозвітували про укриття, що всі обладнанні. Пішла і наше перевірити – а там замок просто висить, мій ключ до нього не підходить. Я віднесла його в ЖЕО, сказала, що треба ж поміняти. Та там немає з ким говорить, – додала пані Наталя.

Саме підвальне приміщення не опалюється, тож всередині навіть холодніше, ніж на вулиці. На підлозі лежить сміття і бита цегла, над головами – труби з рештками ізоляційної тканини. 

 

Джерелом світла тут служать вентиляційні вікна з решітками без скла (і то лише вдень) і наші ручні ліхтарики: електрики тут немає.

– Хіба це прибрано? Хіба тут можуть перебувати люди – навіть короткий час? Зате відзвітували, що облаштували, – обурюється містянка.

ukruttia 1 smittia.jpg

Друге укриття багатоповерхівки показує інший її мешканець – Юрій Вакуленко. Вказівника, що це також є укриттям, немає – як і оголошення на дверях, в кого знаходяться ключі від підвалу.

Тут підвал в рази менший, ніж сусідній, але так само немає освітлення. Стоїть затхлий запах сирості – вентиляції тут немає навіть у вигляді отворів у стіні.

– Раніше такі віконечка були, знадвору заходило повітря, циркулювало. А зараз мешканці перших поверхів позакладали їх, деякі зробили пристройки, збільшивши балкони, і також закрили ті вікна. Сусіди іноді відчиняють двері підвалю провітрити, але цього ж недостатньо, – розповів чоловік.

За словами пана Юрія, часто взимку тут прориває система центрального опалення, і вода ллється прямо у підвалі. Подекуди прориває і каналізаційні мережі.

– Ось викликаємо працівників ЖЕО, якщо завоздушилася батарея. А вони у підвалі спускають всю воду з системи - просто ось на землю. Тут постійна сирість, час від часу озеро води просто під ногами. Якось прорвало трубу, то води по коліно стояло.

ЖЕО без рук

Опікується багатоповерхівкою по вулиці Соборній, 22а  житлово-експлуатаційні організація №3. Саме ЖЕО несуть відповідальність за облаштування найпростіших укриттів в будинках. Найпростіші укриття – це підвальні та інші приміщення, які можуть бути використані для захисту населення у разі надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру та в особливий період.

 Директор ЖЕО №3 Олександр Довгаль на запитання «Гречки», чому укриття в багатоповерхівці перебувають у такому стані, відповів що в них не вистачає працівників, щоб все встигнути:

– Коронавірус, багато людей похворіли, то рук не вистачає. Але якщо є зауваження – нехай мешканці звертаються до нас! Обов’язково відреагуємо.

Щодо збільшення мешканцями перших поверхів площі балконів, які закрили вентиляційні отвори, та інших самовільних добудов, то директор ЖЕО порадив звертатися в управління архітектури міста.

«Ми ж не каральний орган – це не в наших повноваженнях», – уточнив він.

Раніше «Гречка» пояснювала, де можна сховатись у Кропивницькому під час надзвичайної ситуації, а також, які речі першої необхідності з собою брати.

Ірина Требунських

– Раніше такі віконечка були, знадвору заходило повітря, циркулювало. А зараз мешканці перших поверхів позакладали їх, деякі зробили пристройки, збільшивши балкони, і також закрили ті вікна. Сусіди іноді відчиняють двері підвалю провітрити, але цього ж недостатньо, – розповів чоловік.

Поширюйте

Коментуйте