Ексклюзив

Знову аеропорт: роль кропивницьких спецпризначенців в обороні Києва

. 73909

Аналітик Томі Ахонен розповів, яку роль кропивницькі спецпризначенці відіграли в обороні Києва.

9 95 1

Битва за Київ виявилася вирішальною в українській війні, яку Росія розпочала вторгненням 24 лютого 2022 року. Для Росії напад на Київ став катастрофічним військовим провалом, а для України — непоборною перемогою. Битва завершилася 31 березня повним відступом російської армії.

У путіна був чотиригодинний план, щоб виграти війну в Україні, а його «План Б» був триденним планом перемогти Київ, якщо перший план якимось чином провалиться. Він розгорнув обидва ці плани, спрямувавши масовану військову силу проти Києва.

Чотиригодинний план

Був план розгромити Україну за «чотири години». Це могло б спрацювати. Росія (Радянський Союз) здійснила такий план в Угорщині 1956 року, Чехословаччині (1968) та Афганістані (1979). Захопіть столицю, заволодійте телерадіостанціями та оголосіть по телебаченню, що ви виграли.

План розгромити Україну за чотири години передбачав десантування 1 тис. осіб, які захопили б аеропорт Антонова в Гостомелі, потім транспортні літаки Іл-76 висадили б 7 тис. осіб та бронетехніку, щоб заволодіти Офісом президента (та телеканалами) у Києві.

Цей сміливий план розгромити Україну за чотири години міг би спрацювати. Росія робила це раніше, коли скидала уряди. Близько 30 транспортних вертольотів Mi-17 та вертольоти супроводу на світанку 24 лютого атакували аеропорт «Антонов».

7 148

Битва за аеропорт «Антонов»

Першим боєм Української війни та першим боєм в битві за Київ був бій під аеропортом “Антонов”, 24-25 лютого 2022 року. Перші штурмові сили прилетіли на світанку, приблизно 30 вертольотів Мі-17 та їх ударні вертольоти.

У складі цих штурмових сил були десантні війська 11-ї або 35-ї гвардійської десантно-штурмової бригади. Деякі їхні вертольоти були збиті. Решта сил, близько 1000 осіб з елітних десантних підрозділів, зіткнулися з Третім українським полком спеціального призначення, який був готовий до захисту.

Поки тривав цей бій за аеропорт, головні десантні сили (ще 7 тис. осіб та їхня бронетехніка) прилетіли на гігантських транспортних літаках Іл-76. Вони намагалися приземлитися. Україна збила два Іл-76. Посадка була скасована.

Реактивні літаки Іл-76 були перенаправлені на найближчий підконтрольний Росії аеродром, який знаходився на білоруському боці кордону, у місті Гомель. Тим часом оборона Києва направила Четверту бригаду швидкого реагування на підкріплення захисників, які повернули собі аеропорт.

Аеропорт «Антонов», який недовго перебував у руках Росії вранці 24 лютого, знову був під контролем України до полудня 24 лютого. Вони знали, що з Білорусі на південь йде велика армія сухопутного вторгнення, і стали знищувати злітно-посадкові смуги цього аеропорту.

12 55

Російські десантники атакували аеропорт «Антонов» масованим вертолітним штурмом силами 200 вертольотів і близько 5000 осіб, знову захопивши аеропорт 25 лютого. Але українські захисники запобігли їх прориву, оточивши аеропорт.

Головна армія, що наступала на Київ, 35-ша загальновійськова армія, прийшла суходолом з танками та бронемашинами. Вона прорвалася через периметр аеропорту «Антонов», і вдень 25 лютого аеропорт опинився у російських руках. Але він тепер був непридатним до використання, тож це була Піррова перемога.

Якщо ви пам’ятаєте, у перші дні була істерика: «Київ може впасти», «президента Зеленського можуть захопити чи вбити», а західні союзники благали Зеленського втекти з Києва. Все це було реальністю, і загроза була реальною. Росіяни справді спробували здійснити повітряний наступ на Київ. Але Україна перемогла.

Про те, як зламали план "Б" - взяти Київ за кілька днів читайте у продовженні статті на "Главкомі"

Поширюйте

Коментуйте


Реклама