Ексклюзив

Робітничі професії по європейських стандартах: як змінюється профтехосвіта на Кіровоградщині

 Автор: Валерія Жовтун. 4720

Попит на робітничі професії в Кіровоградській області був і до війни. Однак з воєнним станом в Україні ситуація на ринку праці вже зазнала змін. Популярність будівельників, водіїв, слюсарів за прогнозами експертів лише зростатиме. Здобути такі професії допоможуть заклади професійно-технічної освіти, які впроваджують європейські практики. «Гречка» дізнавалася на прикладі Кіровоградщини, як в Україні вдосконалюють професійну освіту.

proftehosvita

Профтехосвіта на Кіровоградщині

Реформа професійної освіти в Україні триває не перший рік. За цей час незмінними залишаються виклики раціональної роботи закладів профтехосвіти, якісна підготовка кваліфікованих працівників та реальна потреба регіону в таких працівниках.

zakladu pf

Так, наприклад, в рамках розвитку професійної освіти в регіоні з 2013 по 2021 роки реорганізували шість таких закладів. І схоже зупинятися не збираються.

Аби забезпечити потреби регіону та держави загалом, у 2021/2022 навчальному році заклади профтехосвіти готують робітничі кадри за 55 професіями. Більшість цих професій викладають на основі компетентнісного підходу. Також у 13 профтехзакладах області впроваджують елементи дуальної форми навчання. Тобто поєднання теоретичного навчання в аудиторіях з практичним завданнями з фахівцями на виробництві. Усі ці зміни покликані на більш якісну підготовку кадрів, а в результаті і на кращий показник працевлаштувань випускників. І усе це по суті – європейські практики, які втілюють в Україні.

На початку лютого 2022 року в регіоні затвердили Стратегічний план розвитку регіональної системи професійної (професійно-технічної) освіти Кіровоградської області на період до 2027 року.

Такі стратегічні плани за участі іноземних експертів спочатку розробляли пілотні регіони, а вже на їх основі решта областей напрацьовували свої стратегії розвитку регіональної системи професійної освіти.
У стратегії зробили SWOT-аналіз розвитку системи професійної освіти в регіоні. Зокрема, проаналізували сильні та слабкі сторони, можливості за загрози.

Наприклад, якщо серед сильних сторін зазначили високий рівень виконання державного та регіонального замовлень підготовки робітничих кадрів і те, що робітничі професії у профтехзакладах відповідають потребам регіонального ринку праці. То серед слабких сторін зауважили: застарілу матеріально-технічну базу, неповне використання потужностей закладів та навіть відсутність достовірних даних про актуальний стан і потреби ринку праці у кваліфікованих працівниках.

Натомість до можливостей відносять участь регіону у програмі EU4Skills, а також інших проєктах з метою розвитку професійної освіти.

Проєкт «EU4Skills: кращі навички для сучасної України»

Як повідомляє Міносвіти, «EU4Skills: кращі навички для сучасної України» – це спільна програма ЄС та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії для підтримки реформи професійно-технічної освіти в Україні.

Мета програми – щоб навчання відповідало вимогам ринку праці, а молоді й дорослі реалізовували власний потенціал.

Триватиме програма до 2023 року. А загальний обсяг її фінансування – 58 мільйонів євро, з них 21 млн євро спрямують на оновлення обладнання та інфраструктури. Для цього обрали сім пілотних областей: Львівська, Вінницька, Запорізька, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Чернівецька, де оновлять обладнання у вибраних закладах профтехосвіти. Планується, що потім заклади з цих регіонів стануть прикладом для поширення пілотного досвіду в інших закладах по Україні.

Кіровоградщина – не в переліку з оновлення обладнання та інфраструктури, однак в рамках програми теж бере участь. Йдеться про два інші компоненти програми EU4Skills:

 1. Підвищення ефективності реформи професійно-технічної освіти.
 2. Покращення якості, привабливості профосвіти та збільшення її відповідності потребам ринку праці.

По суті працівники департаменту освіти і науки ОДА та Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Кіровоградської області проходять низку навчань, знаннями з яких потім діляться з профтехзакладами, а також беруть участь у розробці кращих практик для реформування професійної освіти в країні.

Так, у 2020 році провели аудит діяльності закладів фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти.

«В результаті є база даних по кожному закладу професійно-технічної освіти по всіх областях. Там різноманітна інформація, яку можна отримати в кілька кліків: фінансова діяльність, перелік професій, набір і випуск учнів за кілька років, стан працевлаштування. Це база даних, яка дає можливість прозоро побачити, що відбувається в кожному закладі», – каже Алла Шолудько.

У 2021-2022 роках в рамках проєкту «EU4Skills»: кращі навички для сучасної України» методисти Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Кіровоградській області стали учасниками низки тренінгів для педагогічних працівників закладів професійної освіти.

У рамках програми EU4Skills педагогічні працівники Навчально-методичного кабінету та закладів професійної освіти Кіровоградщини брали участь у роботі всеукраїнських творчих груп з розробки проєктів державних освітніх стандартів професійної (професійно-технічної) освіти з 11 робітничих професій. Це зокрема:

 • «Радіомеханік з обслуговування та ремонту радіотелевізійної апаратури»,
 • «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення»,
 • «Кухар»,
 • «Кондитер»,
 • «Верстатник широкого профілю»,
 • «Оператор верстатів з програмним керуванням»,
 • «Майстер ресторанного обслуговування»,
 • «Слюсар-ремонтник»,
 • «Машиніст електровоза»,
 • «Машиніст тепловоза»,
 • «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування».

«Затверджені стандарти будемо впроваджувати по всій території Україні з нового навчального року», – зазначила Алла Шолудько.

Торік в листопаді в Кропивницькому за участі представників директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України, координатора проєктів ОБСЄ в Україні, представників команди підтримки реформ Міністерства освіти і науки України відбулася фасилітована сесія для Регіональної ради професійної освіти при Кіровоградській облдержадміністрації з підвищення потенціалу взаємодії між членами регіональної ради.

Заплановані семінари-практикуми для педагогічних працівників закладів професійної освіти області з впровадження змішаного навчання при підготовці кваліфікованих робітників, поки не відбулися і у зв’язку з військовою агресією росії. Але обіцяють, що навчання все-таки відбудеться, можливо, у травні або червні.

Дослідження регіонального ринку праці

У рамках програми EU4Skills у співпраці з Державною службою зайнятості України втілили пілотний проєкт з аналізу регіональних ринків праці.

«Кіровоградська область входила в 10 пілотних регіонів, які дуже активно долучалися до цього процесу», – каже директорка Навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти у Кіровоградської області Алла Шолудько.

Для цього провели опитування випускників закладів професійної освіти про їх працевлаштування, на основі яких розробили результати аналізу регіонального ринку праці.

Звісно через війну запит на ринку праці уже зазнає змін. За попередніми даними, в Україні знадобляться чимало працівників робітничих професій, зокрема, будівельників, електриків, столярів, малярів, зварювальників, слюсарів, водіїв. Зауважимо, що на ці професії завжди є попит на ринку праці в регіоні.

Проблемним питанням в закладах профтехосвіти освіти регіону залишається застаріле обладнання для практичних занять.

«Наш навчальний заклад для навчання та практичних занять використовує застаріле обладнання. У результаті не кожне сучасне підприємство готове взяти на роботу фахівця, який не має практичних навичок роботи в умовах сучасного виробництва. Або ж перенавчають їх під своє підприємство, втрачаючи на це час», – поділилася загальною проблематикою переважної більшості закладів профтехосвіти директорка Центральноукраїнського вищого професійного училища ім. Миколи Федоровського Оксана Яценко під час засідання галузевої фокус-групи з прогнозування ринку праці у сфері сільськогосподарського машинобудування.

Наприклад, в регіоні тих же верстатників готують у Центральноукраїнському вищому професійному училищі імені М. Федоровського.

За даними Кіровоградського обласного центру зайнятості, за результатами опитування серед випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти 2020 року в рамках проєкту EU4Skills, частка зайнятості випускників за професіями металообробки та машинобудування в області склала 77% (у цілому по області – 72%). 92% працюючих випускників мають постійну роботу.

З-поміж зайнятих випускників 81% працює в Кіровоградській області (в цілому за всіма професіями ця частка склала 84%). За кордоном випускники не працюють.

Розмір заробітних плат склав менше як 10 000 гривень у 65% випускників, більше ніж 22 000 грн – у 5% випускників.

Тривалість пошуку роботи – менше трьох місяців у 84% випускників.

38% випускників знайшли собі роботу під час практики (стажування) в період навчання, 16% – за сприяння вчителів (майстрів), 19% – за допомогою особистих контактів (друзів, родичів), 8% – унаслідок прямих контактів із роботодавцями.

Натомість роботодавці в опитуванні зізналися, що найчастіше стикались із труднощами при підборі працівників за професіями металургії та машинобудування, а також водіїв та робітників з обслуговування пересувної техніки. Саме там найчастіше випускники профтехосвіти знаходили роботу й, крім того, їм доводилося проходити перенавчання.

Серед викликів на перспективу – співпраця роботодавців із навчальними закладами. За даними обласного центру зайнятості, більшість підприємств не співпрацює та не планує співпрацювати із навчальними закладами.

До речі, лише 20% роботодавців приймає учнів на практику.

Загалом, згідно з результатами опитування випускників закладів професійної освіти у 2020 році, найвищий рівень зайнятості випускників спостерігається за професіями: торгівельні, персональні та побутові послуги, професії залізничного, морського та спеціального транспорту.

Найнижчий рівень зайнятості випускників залишається серед професій: дизайн, виробництво одягу та взуття, професії автотранспорту, зварники.

opytuvanja

Підготувала Валерія Жовтун

 

Поширюйте

Коментуйте