Баштанський спротив: як місто зупинило наступ на центр України
Містечко Баштанка, що в годині їзди від Миколаєва, дало славний бій, не пропустивши окупантів далі. Завдяки цьому супротиву російські війська не змогли просунутися дістатися Кіровоградщини та інших центральних регіонів. До відсічі агресору добряче доклалися і військові, і навіть звичайні фермери з цього миколаївського райцентру. Репортаж про Баштанський супротив зробили Bihus.info.
«Пофіг танки – ми з Баштанки»
У кабінеті баштанського міського голови Олександра Берегового висить календар з купою позначок, які починаються від 24 лютого. Закреслені хрестиком дати – це дні повномасштабної війни, обведені колом – бомбардування, обстріли та бойові дії на території Баштанки.
Голова міськради розповів, що до 24 лютого місцеві мешканці вирощували соняшник і зерно, працювали на сирзаводі, у райсаду, у школах і садочках.
Все змінилося 1 березня, коли вчорашні фермери й бюджетники стали до зброї. Сам Олександр Береговий та його колеги приєдналися до тероборони. Бойові дії розпочалися в центральній частині міста, куди російські війська у складі трьох груп дійшли, проїхавши греблю та церкву Московського патріархату.
«Колона розділилася на три групи. Перша була броньована, а друга й третя – більше забезпечення. Там були БТРи, три системи Панцир-С. Вони тут і залишилися: два забрали ЗСУ, один згорів. З другою і третьою колоною зав’язався бій, вони тікали потім по всій Баштанці. Авіація їх накрила в центрі бравенько», – розповів міський голова.
Про спротив мешканців говорив і голова Миколаївської обладміністрації Віталій Кім. Він тоді зазначив, що у Баштанці та Снігірьовці цивільні взяли у полон і роззброїли російських військових. Деякі зупиняли техніку з голими руками. «Я захоплений і пишаюся кожним! Наші люди перегородили шлях техніці. Орки від них бігли кінно-пішим способом, покидали техніку, палили її», – прокоментував тоді він
Руїни і нові шлюби
Нині Баштанці постійно прилітає «помста» у вигляді ракет, зокрема і заборонених міжнародними конвенціями.
Найактивніше місто бомбардували з 12 по 18 березня. На календарі мера Баштанки всі ці дні обведені кружечками. Скидали авіабомби, били «Смерчами», «Градами», стріляли з артилерії та мінометів. 13 березня було п’ять ударів по одній вулиці – це були авіабомби по 250 кілограмів, які скидали на парашутах.
«У той час на вулиці сидів дідусь, чистив картоплю. Каже, встав, обтрусився, нема мого будинку. Подивився на всі боки, каже – мене ніби перемістили в інший світ, не зрозуміло де я знаходжусь. Ще одну родину витягнули з-під завалів», – переповів Олександр Береговий.
Станом на 17 квітня в Баштанці нарахували 176 знищених споруд. За інформацією Миколаївської облпрокуратури, за період з 24 лютого по 22 квітня на території Баштанського району загинуло 15 цивільних осіб, а 49 отримали поранення і травми. Задокументували 69 фактів пошкодження і руйнування об’єктів цивільної інфраструктури та 11 фактів пошкодження транспорту.
Наприклад, «Суспільне.Миколаїв» повідомило про шість ракет, які 13 квітня поцілили в подвір’я приватного будинку родини Умрихіних. Чоловік з жінкою і бабуся дивом залишились живими.
19 квітня російські війська обстріляли районну опорну лікарню – зруйновано кілька відділень.
До повномасштабного вторгнення військ у Баштанці проживало 12 тисяч мешканців. Наразі з міста виїхало приблизно 70% місцевих. Проте у місті функціонує комунальна сфера, реєструються нові шлюби, потрохи до роботи повертається бізнес.
Нині і Миколаївська область, і сам Миколаїв, попри регулярні ракетні атаки російських окупантів, посилено готуються до можливого нового наступу і не втрачають бойового духу.
Анастасія Зубова