Ексклюзив

Злочини росії в Україні не просто війна, а це геноцид: пояснюємо чому

. 4181

 

Після звільнення Бучі від російських загарбників світ дізнався про жахливі злочини росіян проти українців. Кількість жертв і цинічність російської армії шокували навіть досвідчених воєнних експертів. Але найстрашніше те, що російські звірства тривають далі. Україна, Польща, Канада, Латвія, Литва, Естонія і Чехія вже визнали злочини, які чинить армія РФ, геноцидом українського народу. Але це має зробити весь світ. Чому це важливо пояснює Центр громадського моніторингу та контролю.

Depositphotos 496411216 S


Що таке геноцид?

Термін «геноцид» вперше застосував польський правник Рафаель Лемкін для опису злочинів проти різних національностей. Дослівно це слово перекладається як «вбивство раси/роду». У 1948 році ООН кодифікувала геноцид як правопорушення у «Конвенції щодо запобігання і покарання злочинів геноциду».

Відповідно до Конвенції, геноцидом визнаються будь-які з наступних дій, вчинені з наміром повністю або частково знищити національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку: a. вбивство членів групи; b. спричинення тяжких тілесних або психічних ушкоджень членам групи; c. навмисне створення членам групи життєвих умов, які розраховані на повне або часткове знищення групи; d. заходи щодо запобігання народження дітей в групі; е. насильне переміщення дітей групи в іншу групу.

На думку експертів, більшість цих ознак спостерігаються у діях російської армії в Україні.
«Масові звірства на окупованих територіях, умисні вбивства цивільних, створення умов, що спричиняють страждання, і переміщення не лише дорослого населення, а й дітей – все це військові злочини, які, крім як геноцидом, важко чимось назвати», – заявив перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко на брифінгу в Медіацентрі Україна.

Жертви російського геноциду

За даними ООН станом на 26 травня, від початку повномасштабного вторгнення Росії загинула щонайменше 4 031 цивільна особа і ще 4 735 людей зазнали поранень. Серед загиблих – 261 дитина.

В ООН вважають, що фактична кількість загиблих і постраждалих значно вища. Для прикладу, за інформацією маріупольської міської ради, під час блокади міста російська армія вбила щонайменше 22 тисячі людей.

«Мешканці, які виїхали з міста, дають дуже важливі свідчення щодо військових злочинів Росії. Це і пологовий будинок Маріуполя, який ворожий літак зруйнував, і Драматичний театр, де загинули багато жінок та дітей, і Перша лікарня, де живцем згоріли важкопоранені маріупольці. Прикладів військових злочинів російської окупаційної армії, на чолі з головним злочинцем Путіним, дуже багато», – заявив міський голова Маріуполя Вадим Бойченко у Медіацентрі Україна.

Окрім вбивств, росіяни чинять інші злочини, які можна кваліфікувати як геноцид. Наприклад, викрадають і катують людей з проукраїнською позицією, закривають українські школи і ЗМІ, палять українські книжки тощо. За даними Запорізької військової адміністрації, лише у Запорізькій області з початку війни було викрадено 280 людей, 117 з них досі залишаються у полоні.

Відомо також про випадки зґвалтувань жінок, чоловіків і дітей окупантами. За словами Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, це не поодинокі випадки, а російська тактика ведення війни.

Ще однією ознакою геноциду є примусова депортація українців до РФ. За даними Верховної Ради, на російські території примусово вивезли 1 млн 400 тисяч українців, із яких понад 240 тисяч дітей.

Фіксація злочинів окупантів

За даними Міністерства внутрішніх справ, з 24 лютого в Україні офіційно зареєстровано близько 20 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими військами.

Документують злочини як українські правоохоронці, так і закордонні колеги. Зокрема, у квітні в Україні працювали французькі судово-медичні експерти, які допомагали збирати докази на Київщині. А в травні в Україну було направлено групу з 42 слідчих та судово-медичних експертів Міжнародного кримінального суду.

Фіксують звірства окупантів також недержавні інституції, такі як міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch. Правозахисники зафіксували 32 випадки страт, 7 випадків катувань і 21 випадок викрадень, які здійснили російські окупанти на Чернігівщині та Київщині.
Український уряд закликає громадян долучатися до збору доказової бази про злочини ворога. Свідки російських звірств можуть надіслати інформацію у спеціальний чат-бот @tribunal_ua_bot або залишити свідчення на сайті warcrimes.gov.ua.

Воєнний трибунал для Путіна

Понад 40 країн світу закликали Міжнародний кримінальний суд розслідувати воєнні злочини росіян в Україні.

«Воєнні злочини в Україні мають бути розслідувані, а винні мають бути притягнуті до відповідальності. Ми знаходимося у постійному контакті з міністерством юстиції України та Генеральною прокуратурою, щоб почути, чого саме Україна потребує для здійснення відповідних карних розслідувань. Очевидно, що обсяг та складність цих процесів потребують великих технічних та людських ресурсів, а також спеціалістів відповідної кваліфікації», – заявив Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

Як зазначають експерти, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі може розглянути позов України проти Росії щодо злочинів проти людяності, воєнних злочинів та геноциду українців. Водночас потрібен окремий трибунал, щоб звинуватити РФ у злочині агресії проти України. На думку першої заступниці міністра закордонних справ Еміне Джапарової, «є велика перспектива вийти в цей трибунал, і Росія буде визнана як держава, яка скоїла акт агресії, а значить, країна-агресор буде виплачувати репарації за все, що вона зруйнувала і руйнує».

Експерти вважають, що процес притягнення Путіна до відповідальності буде дуже непростим. Найскладніше довести, що масові вбивства українців російською армією, є саме геноцидом, тобто спланованим винищенням українців як нації. Саме тому документування і свідчення очевидців російських злочинів є надзвичайно важливими.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама