Ексклюзив

Місто капучино: як у Кропивницькому підприємець з Сєвєродонецька відновлює кавовий бізнес

 Автор: Валерія Жовтун. 16106

Віталій Сайян з родиною приїхав у Кропивницький у березні й вже розпочав свою справу – відкрив кав’ярню на заміну чотирьом, які п’ять років активно розвивав у Сєвєродонецьку.

IMG 0151

Одна кав’ярня на заміну чотирьом

Відкривши двері нової кав’ярні – одразу відчуваєш приємний кавовий аромат – це те, що очікувала найперше відчути, йдучи на зустріч вранці п’ятниці. А ще мене цікавить таке питання: «Якщо місто порівнювати з кавовим напоєм, то яким був би Кропивницький?».

«Місто – капучино. Це поєднання – доброзичливі люди і затишність», – каже про Кропивницький Віталій Сайян, власник «Кава Станція» – нового закладу в середмісті.

Віталій – мав чотири кав’ярні у Сєвєродонецьку, звідки з родиною виїхали ще на початку березня, рятуючись від війни. Тепер відновлює власну справу у Кропивницькому.

Підприємець каже, що його дві кав’ярні одразу розграбували, коли він ще був у місті. Біля третьої кав’ярні поруч прилетів снаряд. А от з четвертого закладу знайомому Віталія вдалося вивезти деяке обладнання.
Наприклад, ось цю кавоварку.

IMG 0155

На ній робив каву і сам Віталій майже місяць. Стільки вже й працює кав’ярня. Свого часу він починав свій шлях у кавовому бізнесі саме з баристи.

«Мені просто подобається. Я люблю і сам робити каву. Це і як хобі, і як бізнес», – каже про свою роботу Віталій.

Що нині з його кав’ярнями у Сєвєродонецьку, Віталій, який у бізнесі вже п’ять років, навіть і не думає.

«Там все зараз окуповано. Уже й не думаю ні про що».

Каже, що зупинятися в Кропивницькому попередньо планів не було. Але залишились саме тут і, як каже Віталій, не пошкодували.

«Спочатку виїхали до Павлограда. Там побули кілька днів. Далі в Кам’янському були днів десять. А потім сюди, в Кропивницький. Хоча їхали трохи далі в центр. Ми не планували конкретно в Кропивницький, бо в нас тут взагалі нікого не було зі знайомих. Просто тут зупинилися і зрозуміли, що далі немає сенсу їхати. Дивилися ринок нерухомості – ціни на заході були космічні. А тут ще більш-менш було тихо. Прильотів жорстких не було».

Зараз родина Віталія вже три місяці тут і сподіваються залишаться і надалі.

«Якщо постійно не думати про минуле, то тоді можна трохи заспокоїтися. Але, якщо згадувати, нагнітати, то стає тяжко», – каже Віталій про адаптацію в новому місті.

«Ходив, куштував каву»

«Затишне, маленьке», – каже про місто Кропивницький Віталій і згадує, що їх в місті дуже тепло зустріли.

А по приїзду Віталій одразу пішов досліджувати місцеві кав’ярні в середмісті.

«Ходив, куштував каву, – каже Віталій. – У місті багато кав’ярень. Є хороші, є середні, є й такі, яким все одно на якість. І я зрозумів, що тут можна пробувати працювати».

IMG 0130

Нині гості «Кава Станція» – 95% це кропивничани, решта – переселенці. Переважно відвідувачі кав’ярні працівники офісів по сусідству.

Відкриваючи кав’ярню, він найперше відштовхувався від фінансових можливостей. За допомогою до міської влади не звертався. На його думку, місцевим адміністраціям і так першочергово є чим допомагати переселенцям. Однак, каже подавався на урядову програму підтримки бізнесів-переселенців. За його словами, були відповіді й запрошення з інших міст, але то не підходили ні локації, ні завеликі площі. Потрібні 15-20 квадратних метрів, аби працювати у форматі на виніс.

Тому власними силами й шукав приміщення через ОLX, і разом з дружиною потім обставляли кав’ярню.

«Ми робили максимально, як хотілося б і розраховували на наш бюджет. Звісно ми не зробили тут дизайнерський ремонт», – каже Віталій.

IMG 0160

При вході в кав’ярню гостей зустрічає картина з відомої марки «Русскій воєнний корабль… ВСЬО», а ще тут є український прапор і картина з патріотичними мотивами. Її намалювала дружина власника – Бажена.

IMG 0135

«Думаю, зараз у нас максимально негативне ставлення до Росії і рівень патріотизму зашкалює», – коментує власник кав’ярні.

Кавові вподобання кропивничан

Свій ранок Віталій починає з дегустації кави: еспресо, капучино. Це він робить протягом дня, аби зрозуміти, чи все добре з її якістю. Адже на напій впливає навіть температура. Наприклад, можливо потрібно налагодити кавомолку.

Сам Віталій за день випиває 6-10 горняток кави.

«Капучино – це ідеальне співвідношення кави й молока», розповідає про свій улюблений напій.
Його смаки збігаються із смаками містян.

IMG 0117

«Переважно це капучино та лате, великі об’єми: багато молока і багато кави, – розповів про кавові вподобання кропивничан Віталій. – Тут трохи більше люблять раф-каву, у нас (Сєвєродонецьку, – авт.) більше любили стандартне капучино».

Нещодавно до команди «Кава Станція» долучилися дві кропивничанки: Настя і Віка. Згодом до міста приїде й інша колега – працівниця з Сєвєродонецька.

Загалом дівчата кажуть, що в кав’ярні їм працювати подобається, бо тут дружня, сімейна атмосфера.
У кав’ярні крім кави та літніх напоїв є десерти. Вони – від місцевих майстринь. Їх шукали через Інстаграм, дехто сам писав до кав’ярні й пропонував солодощі. Нещодавно відвідувачі почали цікавитися і фаст-фудом, тому в кав’ярні почали вводити нові позиції у меню.

***

Віталій каже, що потрібно не менше трьох років, аби вивести бізнес в дохід, як це було у Сєвєродонецьку. Каже, що піддивляється й інші місця під розширення бізнесу, але все впирається у бюджет.

«Хочеться і далі більше облаштовувати кав’ярню, її фасад. Можливо, поставити столик на вулиці, додати гірлянд, більше затишку зробити», – каже про плани на вдосконалення закладу Віталій.

Поки заклад, який знаходиться за адресою: вулиця Чміленка, 67 відвідувачі знаходять за порадою друзів.

IMG 0145

Текст і фото Валерії Жовтун

 

Поширюйте

Коментуйте