Місто живих стін: чи можна зробити у Кропивницькому вертикальне озеленення

12:08, 20 Липня, 2022

Міська влада Києва запустила ініціативу із вертикального озеленення столиці. “Гречка” звернулась із питанням до урбаністів, аби дізнатись чи моржливо це у Кропивницькому.

 

Вертикальне озеленення в Мілані. Фото rossandhelen.com

Місто живих стін

Олександр Возний, начальниу Управління екології та природних ресурсів КМДА написав про ініціативу у Фейсбуці. Проєкт назвали #МістоЖивихСтін і він передбачає висаджування на будівлях міста винограду Вічі. Першим зробили озеленення самого управління і закликають приєднуватись киян.

293118289 2216561645160422 318345826121766940 n

Що таке вертикальне озеленення?

Вертикальне озеленення – це особливий спосіб розміщення рослин не звичним, горизонтальним способом, а вертикально, на стінах або спеціальних підвісних конструкціях.

По-перше, воно сприяє поліпшенню якості повітря за рахунок поглинання забруднювачів. Існує дослідження, яке вказує, що на вулицях із вертикальним озелененням вміст діоксиду азоту менший на 40%, а зважених часток (пилу) – на 60%.

По-друге, це охолоджуючих ефект як зовні так і всередині приміщення. Науково доведено, що влітку всередині приміщення із вертикальним озелененням температура нижча в середньому на 5 градусів у порівнянні з аналогічним приміщенням без зеленої стіни. Також вертикальне озеленення допомагає поглинати дощову воду та розвантажувати каналізацію, зменшує шум і просто сприяє гарному настрою.

Чи можливе вертикальне озеленення у Кропивницькому?

Таке можливо і в Кропивницькому – було б бажання, вважають експерти “Урбаністика Кропивницький”.

Олександра Ткаченко (Містопланувальниця в KuiperCompagnons та президент асоціації випускників IHS, Erasmus University Rotterdam MSc Urban management and development, IHS Erasmus University Rotterdam)

Ліани такі, як дикий виноград, є найдешевшим і найефективнішим варіантом вертикального озеленення. Вони не потребують спеціальних інженерних рішень і додаткового використання води.

Як показують дослідження, більшість модних сучасних систем вертикального озеленення стін насправді не екологічні, адже потребують занадто багато енергії та води. Ба більше, через потребу регулярного догляду, вони довго не виживають, тому приносять лише естетичну
користь деякий час. Вони майже не мають жодної користі для біорізноманіття на відміну від ліан.

У Кропивницькому багато коштів виділяють на висадження однолітніх квітів. Якщо перенаправити ці кошти на мікрогранти для жителів на висадку ліан та встановлення баків для збору дощової води, щоб потім поливати, у довгостроковій перспективі ми отримаємо значно більший
результат, аніж від мільйона умовних чорнобривців.

Тож рішення піти шляхом вертикального озеленення є найбільш раціональним.

Едуард Дібрівний (Студент Освітньої програми “Урбаністика та міське планування” у КНУ ім. Шевченка, Київ, Україна)

Вулиці Кропивницького часто позбавлені озеленення (дорослих дерев), що негативно впливає на якість повітря та комфортність перебування на них у місті. Будинки із “зеленими” стінами дозволяють зменшити забруднення повітря та зменшити ефект “острова тепла”, який характеризується вищою температурою повітря у центрі міста, ніж на околицях.

Окрім цього, будинки із вертикальним озелененням є привабливими для місцевих мешканців, для фото, відвідування із навколишніх околиць, що підвищує інтерес до цієї території, району, з’являється імпульс до його розвитку.

На додачу, цей спосіб озеленення може використовуватися для створення, об’єднання інших озеленених просторів Кропивницького у зелено-водний каркас (смарагдову мережу).

Уже є плани з будівництва житла для ВПО в Кропивницькому, тому цю ідею можна було б використати для озеленення цього комплексу із залученнями та об’єднанням мешканців із різних регіонів, соціальних статусів тощо.

Олександр Ткаченко (Студент у AFiB Vistula на архітектурному факультеті, Варшава, Польща)

Ідея озеленення міста шляхом зелених стін, сама по собі є фантастичною, гадаю, що кожен містянин не відмовився б від клаптику живої природи у себе за вікном. Не буду повторювати всі плюси, які перерахували Олександра та Едуард, додам тільки, що все впирається в догляд за цими рослинами. Місту потрібно або найняти велику кількість спеціалістів, які будуть це все контролювати, або провести певні навчання з догляду таких рослин для містян, що є, по-перше, дорого, а по-друге, важко (бо в нас люди досі не привчилися сортувати сміття, тому
що казати про догляд за настінними рослинами!?).

Бо навіть невибагливий дикий виноград потребує до себе правильного догляду та обрізання, щоб він ріс у правильному напрямку і це виглядало гарно та естетично,та і щоб він взагалі ріс, бо треба знати де різати, чим різати і як різати; не кажу вже про банальний полив. (хто має в саду виноград, той знає, що цей вид рослин росте дуже швидко і його потрібно правильно направляти).

З іншої сторони, якщо “запустити” виноград, що цілком можливо, якщо попередні власники квартири з’їдуть, а нові не захочуть доглядати, то це буде не просто хаотична зелена маса, а хаотична зелена маса з різноманітними комашками, пташками й іншою живністю.

Цікавий приклад був в Китаї у 2018 році. У місті Ченду був збудований проект Chengdu’s Qiyi City Forest Garden, він мав стати унікальним прикладом зеленого житла з великими доглянутими садами на кожному балконі. Навіть приміщення було спроектовано так, щоб дати рослинам
достатньо місця для зростання. Двадцять видів рослин мали справлятися зі смогом і шумом вулиць і перетворити фасади будівель на вертикальний ліс. Але головною проблемою мешканців стали комарі, які поселилися в цих садах на балконах, і зараз у проданих 826 квартир у цьому комплексі проживає тільки 10 сімей.

c1 3749875

Фото Chengdu’s Qiyi City Forest Garden від Bangkoh Post

Олександра Ткаченко наводить інший приклад із Роттердама, де місто стимулює жителів знімати плитку перед їх будинками і створювати «gevel tuin» – «фасадний сад» та встановлювати баки для збору дощової води для поливу рослин на вулиці. На це надаються невеликі гранти/субсидії. Ця ініціатива стала неймовірно популярною серед містян.

288343312 400974998738464 5635888224822293872 n

 

Фото з групи в Фейсбуку Gemeenteraad Rotterdam

 

Щороку влаштовуються сотні метрів таких мікро садів. А разом вони охолоджують місто та абсорбують більше води, що є превентивними методами від повеней.

Ми підтримуємо ідею заохочення людей самим цим зайнятись. Це підвищує залучення людей у розвиток міста, і відчуття приналежності та відповідальності за своє місто.

Загалом вертикальне озеленення має значну кількість переваг:

  • покращення мікроклімату місцевості,
  • естетична привабливість,
  • метод об’єднання та залучення мешканців і життя району тощо.

Водночас потрібно бути акуратним, а головне – компетентним в проєктуванні даного виду озеленень, бо за естетикою і безумовно багатьма плюсами, які дають озеленені стіни, стоїть робота з населенням, грамотне проєктування і достатнє фінансування.

 

Останні новини по темі
На вихідні в Олександрії введуть тестові автобусні рейси
avtobus
volonteru
На Кіровоградщині запустили програму підтримки волонтерів: як отримати допомогу?
Читайте також

Шорти — це базовий елемент гардероба на літній сезон. Якщо ви ще в пошуках свого ідеального фасону, то ця стаття для вас. У 2024 році жіночі шорти стали набагато зручнішими, адж...

10:55, 18 Липня, 2024

Кропивницький регіон долучився до проєкту «Укрпошта.Аптека», в рамках якого можна замовити доставку ліків до найближчого поштового відділення. Для цього достатньо мати телефон.&...

10:30, 18 Липня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 18 липня, через аварійні роботи жителі мікрорайону Радист тимчасово залишилися без води....

10:09, 18 Липня, 2024