Ексклюзив

«Абрикосовий цвіт від обстрілу погорів»: як жителі Донеччини евакуювалися до Кропивницького (ВІДЕО)

 Автор: Ірина Требунських. 9371

У Кропивницький прибув евакуаційний поїзд, яким від російських обстрілів рятувалися люди з Донеччини. Вони розповіли «Гречці», яким чином вдалося виїхати та що їм довелося покинути у рідних містах і селах.

evakuacijnuj poizd3

Два снаряди стирчали у сусідньому городі

Серед метушливого натовпу переселенців, рятувальників і медиків біля евакуаційного поїзда на візку сидить чоловік із сивою бородою, тримаючи руку на голові німецької вівчарки. Це Аркадій Сніткін з разом з вірною супутницею Герою прибув до Кропивницького з Авдіївки.

«Виїжджати вирішив, коли закінчилася їжа. Якби були продукти, то мабуть і не виїхав би. Хоча я сам то ще таке, а ось тварину шкода», – розповів він «Гречці».

Arkadiy Snitkin

Аркадій вирощував на власному городі біля будинку в Адвіївці помідори, огірки, перець. Раніше, коли родина була велика, то саджали і картоплю, і буряк. А зараз він більше доглядає за своїм невеличким фруктовим садом – каже, що саме завдяки фруктам він і виживав, коли запаси харчів майже закінчилися.

«У кінці травня у мене зацвіла абрикоса: так рясно! Та потім цвіт звернувся, наче обпалений. Пізніше мені сказали, що це якийсь вид ракет, теплові чи що», – розповів чоловік.

Раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявляв, що російські війська обстрілюють українців термобаричними боєприпасами. До цього, у березні, окупанти обстріляли Авдіївку фосфорними снарядами.

Щодо вибухів, каже, людина звикає до всього. На провулку, де він жив, майже нікого не лишилося: хтось виїхав ще до вторгнення, хтось пізніше. А хтось не встиг.

«У будинок сусідів було пряме попадання: знесло лютню кухню, частину будинку. То вони зрідка приїжджали. Я бачив у сусідньому городі стирчали хвости двох снарядів, які не розірвалися».

І мабуть він би і досі залишився у своєму будинку, якби працівниця Пенсійного фонду, до якої він зателефонував, не підказала йому номери гарячих ліній. Він зателефонував і поясни, де він знаходиться, в якому стані, що в нього закінчується їжа і вода, а привезти немає кому.

Через деякий час до будинку Аркадія прийшов чоловік і пояснив, що з провізії має лише пару сухпайків, адже склад з гуманітарною допомогою розбомбили.

«Та ще він сказав, що якщо я хочу, то вже наступного дня мене повезуть до Кропивницького. Ось так ми з Герою тут опинилися», – розповів він.

Arkadiy Snitkin avtobus

Аркадій Сніткін сподівається, що у Кропивницькому йому допоможуть з протезуванням ноги. І твердо впевнений, що зможе повернутися разом з Герою додому, в Авдіївку.

Вижити допомагали українські військові

Ігор приїхав до Кропивницького евакуаційним поїздом з Бахмутського району. Каже, що вже звик до вибухів і на слух розрізняв, коли «прильот» десь поруч, коли потрібно ховатися, а коли бахкає десь подалі.

Igor z Bahmutu

Окрім російських ракет, над головою у місцевих мешканців постійно літали російські дрони, з яких подекуди скидали вибухівку.

Виживати чоловіку, який пересувається за допомогою візка, та іншим мешканцям допомагали українські військові. Саме вони приносили їжу, цигарки місцевим, давали паливо, якщо потрібно було заправити авто, або ж самі привозили необхідне. Ті, хто не міг самостійно добратися до банкоматів і зняти пенсії чи інші виплати, давали військовим свої банківські картки – Ігор запевняє, що українські захисники все привозили до копійки.

«Іноді просилися переночувати. Вони ж теж втомлюються на фронті. Бувало, ми телефонували так сусідам: до вас військові просяться. Якщо ті кажуть, що не можна – то не можна. Тоді ми у нас пропонували переночувати, попрати одяг, помитися», – розповів він.

Саме військові закликали його та інших виїжджати, адже бої ставали все запеклішими.

«Раніше вдома могли б хоча б ночувати, та потім і це стало неможливим. Там зараз все рівняють із землею», – поділився він.

Ігор додав, що вже декілька сімей, які мешкали неподалік, загинули від російських обстрілів. Обстрілами випалювали будинки цілими вулицями.

Виїжджати він виріши разом зі своїм братом, із собою взяли сусіда – той нікуди не хотів їхати, та його донька телефоном вмовила. Виїхати з-під обстрілів до безпечнішої території поміг місцевий релігійник на власній автівці. Далі була евакуація до Дніпропетровщини, а вже звідти – до Кропивницького.

«Нам тут пропонували спеціальний центр для людей з інвалідністю. Проте ми вже роззнайомилися невеличкою компанією: он ще Саша, сам на візку, та зумів вивезти свого кота. Ми сказали, що нам зручніше в гуртожитку буде, всім разом», – додав він.

Як евакуюватися з Донеччини?

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України пояснили, як евакуюватися з Донеччини:

  • звернутись на гарячі лінії Донецької ВЦА (0-800-507-506, 0-800-408-911) або скористатись відповідними чат-ботами.
  • Після звернення до людини приїдуть за вказаною нею адресою, допоможуть зібратись та довезуть до місця евакуації.
  • Поїздами та автобусами людей вивозитимуть у безпечніші місця безкоштовно.

У Мінреінтеграції наголосили, що довідку про статус внутрішньо переміщеної особи оформлятимуть в дорозі, а по приїзду на безпечнішу територію одразу нададуть першу виплату від держави. В областях, куди евакуюють, місцева влада забезпечить розселення і гуманітарну допомогу.

Ірина Требунських.

Фото і відео – Валерій Лебідь.

 

Поширюйте

Коментуйте