Ексклюзив

Приватна клініка з безоплатними послугами: як це працює?

 Автор: Ірина Требунських. 4759

 Медична реформа в Україні змінила сам підхід до взаємодії між пацієнтом і лікарем, насамперед у сімейній медицині. Принцип фінансування, коли «гроші йдуть за пацієнтом», дозволяє людині відв’язатися від медзакладу за місцем прописки і самостійно обирати ту клініку, де кращий сервіс. При цьому не грає ролі, це приватний заклад чи комунальний – певний перелік медичних послуг все одно оплачується державою.

likarnia1

Як ця реформа вплинула на якість обслуговування пацієнтів і які медичні послуги можна отримати безоплатно у приватних клініках Кропивницького – розбиралася «Гречка».

 Чи існує безоплатна медицина в Україні?

Одним з основних принципів, запроваджених медичною реформою в Україні, є «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто пацієнт сам обирає той медичний заклад і того сімейного лікаря, у якого хоче лікуватися – без прив’язки до прописки. Якщо надавачі медпослуг мають підписаний договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), то це гарантує, що певний перелік послуг надаватиметься безоплатно для пацієнта.

likarnia2

«Наразі медичний заклад будь-якої форми власності – комунальний, приватний чи лікар-ФОП – може укласти договір з НСЗУ та отримувати гроші за визначені програмою медичних гарантій послуги. А українці, відповідно, мають можливість лікуватися за державні кошти як в комунальних, так і в приватних закладах», – повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України.

Перелік послуг, які оплачуються з державного фонду, а не з кишені пацієнта, визначений Програмою медичних гарантій. Сюди наразі входять 37 пакетів послуг, які охоплюють первинну, спеціалізовану, високоспеціалізовану, екстрену, паліативну, медичну реабілітацію, меддопомогу дітям до 16 років та допомогу під час вагітності і пологів.

Терапевт у приватній і комунальній клініках – у чому різниця?

 Первинний рівень меддопомоги, який оплачується з державного фонду, включає послуги сімейного лікаря та педіатра, а це консультації, супровід людей з хронічними хворобами, направлення до вузькопрофільних медиків, профілактичні дії, зокрема і вакцинація. Також у рамках первинної меддопомоги пацієнти безоплатно можуть отримати такі дослідження, як:

  • Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • Глюкозу крові;
  • Загальний холестерин;
  • Аналізи сечі;
  • Загальний аналіз сечі;
  • Електрокардіограму (ЕКГ) у стані спокою;
  • Мікроскопію харкотиння;
  • Швидкі тести.

likarnia3

Цей перелік безоплатних послуг гарантується державою і є однаковим як для приватних медзакладів, так і для комунальних за умови підписання договору з Національною службою здоров’я України. Єдина різниця для пацієнта – це рівень сервісу і комфорту отримання цих послуг, який зазвичай відрізняється у закладах.

Відмовити пацієнту у підписанні декларації сімейний лікар може лише у двох випадках: якщо він набрав оптимальну кількість пацієнтів і якщо заклад власне не підписав договір з НСЗУ. Це правило однаково діє як для лікарів-ФОП, так для комунальних чи приватних закладів.

Серед закладів, які підписали договір з НСЗУ і надають послуги первинної меддопомоги в країні, 42% складають саме приватні. Щодо Кропивницького, то у місті договори з НСЗУ щодо надання послуг «первинки» підписали 4 комунальні заклади, ще 5 – лікарі-ФОПи та приватні заклади. Одним з таких приватних медзакладів міста, який підписав договір з НСЗУ у Кропивницькому і надає відповідний перелік безоплатних послуг сімейної медицини, є медичний центр 7'Я Clinic. Він відкрився на початку 2022 року і позиціонує себе як заклад з відмінним сервісом.

Як працює поліклініка без черг

Коридори у світло-зелених тонах, зручні дивани із роз’ємами для підзарядки гаджетів, безкоштовний WiFi. Простір розрахований так, щоб був зручним і для батьків з маленькими дітьми, і для людей з маломобільних груп населення. Все зроблено для того, щоб очікування було максимально комфортним, проте воно не займає зазвичай більше декількох хвилин. Ви приходите на чітко визначений час, а не займаєте зранку місце у живій черзі. Лікар чи лікарка спілкується з вами, не поспішаючи і не відволікаючись на особисті дзвінки. Чи так ви уявляєте собі відвідування медзакладу?

«Головне, що нас відрізняє від інших клінік – це насамперед сервіс. Ми надаємо не просто медичну послугу, а турбуємося про комфорт людини. При цьому для нас немає різниці, чи людина приходить за платними послугами, чи за безоплатними», – пояснила адміністраторка 7'Я Clinic Марія Кириленко.

 За її словами, такий сервіс надання медичних послуг досягається злагодженою роботою колцентру, адміністрації та власне лікарів закладу. Саме завдяки цьому вдається формувати записи на прийом так, щоб очікування під кабінетом лікаря не займало багато часу, а, наприклад, люди з інфекційними захворюваннями не перетиналися з людьми, які мають хронічні хвороби. 

likarnia4

Так людина може розрахувати, скільки часу в неї забере зустріч із лікарем, а не витратити весь день на просиджування під кабінетом та суперечки, хто за ким займав у черзі. 

«Багато запитів пацієнтів насправді можна вирішити в телефонному режимі: замовити направлення, деякі довідки, записатися до лікаря на прийом, уточнити якусь адміністративну інформацію. Якщо для довідки не потрібна особиста консультація лікаря, то ми можемо направити її онлайн. Це зручно для людей, адже не потрібно витрачати свій час на зайвий візит до клініки», – розповіла адміністраторка.

Або, наприклад, підписати декларацію із сімейним лікарем також можна телефоном, не виходячи з дому:

«Якщо у вас вже була підписана декларація з іншим лікарем, то достатньо звернутися до нашого колцентру: ми допоможемо переоформити її у телефонному режимі. Це абсолютно безкоштовно. Тим паче, у нашому медичному центрі декілька сімейних лікарів якраз набирають зараз пацієнтів», – додала вона.

Звісно, війна вносить свої корективи. Тож при виборі медичного закладу слід зважати ,чи є в ньому поблизу укриття та які правила реагуванння існують на повітряну тривогу. Наприклад, у 7'Я Clinic у Кропивницькому під час сирени персонал разом з пацієнтами, які в цей час перебувають у приміщенні, спускаються в укриття. Після відбою прийоми та діагностичні обстеження продовжуються, або ж за бажанням пацієнта переносяться на інший час. Це не завжди зручно, та це питання безпеки і життя.

На першому плані – довіра між пацієнтом і лікарем

Завдяки чіткому графіку прийому кожен пацієнт може розраховувати, що лікар чи лікарка приділять йому щонайменше 20 хвилин. Як пояснила сімейна лікарка  7'Я Clinic Тамілла Асрієва, завдяки цьому людина отримує повну консультацію, а отже, і кращу діагностику.

«Під час прийму ніхто не заглядає раз-у-раз, чи звільнилася лікарка. У кабінеті має панувати довірлива атмосфера. Пацієнти розуміють, що можуть без поспіху розпитати все, що цікавить щодо їхнього здоров’я», – розповіла вона.

likarnia5

Тамілла Асрієва пояснила, що часто люди нервують при розмові із лікарем, тому радить перед прийомом занотувати всі запитання і не соромитись уточнювати, якщо щось незрозуміло.

«У нас є правило: ми маємо говорити з пацієнтами зрозумілою мовою, а не професійними термінами. Пацієнти зазвичай не мають медичної освіти, тож лікарі повинні пояснювати все ясно і доступно. У пацієнта не має залишитися неясності, коли він виходить з кабінету», – наголосила вона

Чи може лікар призначити зайві аналізи?

Пояснення від лікарів мають стосуватися не лише власне питань здоров’я, а й призначень і діагностики. Призначаючи той чи інший аналіз, тим паче який не входить до переліку медичних гарантій і оплачується безпосередньо пацієнтом, лікар не має права вказувати, в якій саме лабораторії його слід провести.

likarnia6

Завдяки медичній реформі, яка змінила підхід до того, як пацієнт обирає медичний заклад, знімається і питання корумпованих договорів між лікарями та лабораторіями. Адже пацієнт сам обирає, де здавати аналіз, а отже лікар ніяк не зацікавлений призначати зайві обстеження через домовленість з певною лабораторією. 

«Ми не призначаємо якісь аналізи «бо я лікарка, я краще знаю». Лікар має пояснити пацієнту, для чого потрібен той чи інший аналіз, що саме лікар таким чином хоче перевірити. Ми працюємо за чіткими протоколами доказової медицини», – додала вона. 

Проте при виборі лабораторії чи медзакладу пацієнтам варто орієнтуватися не лише на ціну, а й на гарантію якості. Тамілла Асрієва розповіла, що за час роботи в інших медичних закладах стикалася з тим, що пацієнти приносили результати аналізів, які точно не збігалися із симптомами. Наприклад, якось пацієнт приніс з однієї лабораторії у Кропивницькому результати дослідження, де був вказаний дуже низький рівень гемоглобіну, хоча жодного відповідного симптому не було. Тож лікарка порадила перепровірити аналіз. Пацієнт звернувся до іншої лабораторії, де аналіз дав зовсім інший результат.

«Я не маю права не прийняти результати аналізів з іншої лабораторії, яку б не обрав для себе пацієнт. Як і не маю права вказувати, яку саме обрати. Зі своєї сторони я можу розповісти, які послуги є безоплатними для пацієнта в нашому медичному центрі і скільки коштують інші послуги. Те саме можна уточнити і телефоном у нашому колцентрі або на сайті», – пояснила Тамілла Асрієва.

likarnia7

Завдяки широкому спектру медичних послуг в 7'Я Clinic пацієнтам не обов’язково їхати в інший кінець міста за діагностичними дослідженнями чи консультаціями медичних фахівців: все це можна отримати в одній будівлі. Тут працює команда як сімейних, так і вузькопрофільних лікарів: ендокринолог, кардіолог, хірурги, уролог та гінеколог, проктолог, мамолог та дерматолог, психолог. Тут же є лабораторія для проведення аналізів, а також сучасне обладнання для мамографії, різноманітних ультразвукових досліджень, гастро-, колоно-, ендоскопій.

Реклама

За її словами, такий сервіс надання медичних послуг досягається злагодженою роботою колцентру, адміністрації та власне лікарів закладу. Саме завдяки цьому вдається формувати записи на прийом так, щоб очікування під кабінетом лікаря не займало багато часу, а, наприклад, люди з інфекційними захворюваннями не перетиналися з людьми, які мають хронічні хвороби.

Так людина може розрахувати, скільки часу в неї забере зустріч із лікарем, а не витратити весь день на просиджування під кабінетом та суперечки, хто за ким займав у черзі.

«Багато запитів пацієнтів насправді можна вирішити в телефонному режимі: замовити направлення, деякі довідки, записатися до лікаря на прийом, уточнити якусь адміністративну інформацію. Якщо для довідки не потрібна особиста консультація лікаря, то ми можемо направити її онлайн. Це зручно для людей, адже не потрібно витрачати свій час на зайвий візит до клініки», – розповіла адміністраторка.

Або, наприклад, підписати декларацію із сімейним лікарем також можна телефоном, не виходячи з дому:

«Якщо у вас вже була підписана декларація з іншим лікарем, то достатньо звернутися до нашого колцентру: ми допоможемо переоформити її у телефонному режимі. Це абсолютно безкоштовно. Тим паче, у нашому медичному центрі декілька сімейних лікарів якраз набирають зараз пацієнтів», – додала вона.

Звісно, війна вносить свої корективи. Тож при виборі медичного закладу слід зважати ,чи є в ньому поблизу укриття та які правила реагуванння існують на повітряну тривогу. Наприклад, у 7'Я Clinic у Кропивницькому під час сирени персонал разом з пацієнтами, які в цей час перебувають у приміщенні, спускаються в укриття. Після відбою прийоми та діагностичні обстеження продовжуються, або ж за бажанням пацієнта переносяться на інший час. Це не завжди зручно, та це питання безпеки і життя.

Поширюйте

Коментуйте