Як має виглядати площа Героїв Майдану після перемоги: поради експертів

13:35, 06 Вересня, 2022

В Україні триває війна, проте про відбудову спеціалісти та експерти почали думати вже нині. При чому відбудовувати планують усі міста країни, вдосконалювати, наближати до світових стандартів. Офіс міських проєктів “Урбанина” вже  створив Довідник з відбудови міст, в який увійшли найкращі світові практики з проєктування та створення комфортних міст. Зокрема є поради і щодо будівництва площ, що не завадять і Кропивницькому.

Нагадаємо, у Кропивницькому кілька років обговорювався проєкт реконструкції площі Героїв Майдану. 

Як пропонували реконструювати центральну площу у Кропивницькому, можна знайти за цим посиланням. При цьому так і не закритим лишилося питання пам’ятника Героям Майдану.  Крім того, велися дискусії і щодо місця його встановлення, хтось наполягав, що це має бути центральна площа, інші ж були проти.

Наприкінці осені минулого року презентували проєкт, за яким повинні були вже цьогоріч розпочинати роботу. Проте війна внесла свої корективи і, зрозуміло, що реконструкцію головної площі міста довелося відкласти.

pl

З презентації проєкту реконструкції площі  Героїв Майдану

Якою ж можна її зробити, керуючись Довідником з відбудови міст, аби вона стала сучасною та комфортною для містян?

Спеціалісти визначили основні складові, які повинні враховуватися для міської площі.

Доступність

Міські площі облаштовують із дотриманням вимог безпечності та доступності для всіх містян. З цією метою необхідно забезпечити безбар’єрність площі та входів до навколишніх будинків. Це, серед іншого, передбачає вирівнювання покриття площі відповідно до нормативних поперечних та поздовжніх ухилів, усунення перепадів висот, дублювання сходів пандусами або пологими обхідними шляхами тощо.

По суті, покриття площі Героїв Майдану наразі абсолютно неможливо назвати доступним, через численні перепади, облаштовані бордюрчиками. До всього, взимку вставки гранітних плит роблять площу місцями дуже слизькою.

Озеленення

Для комфорту містян та з екологічних міркувань доцільно інтенсивно озеленювати міські площі. При цьому це має бути єдина зелена мережу, яка сприяє нормалізації міського мікроклімату та розвитку біорізноманіття, а також дозволяє
знизити спричинене опадами навантаження на каналізацію. Тому на міських площах доцільно влаштовувати зелені смуги, де висаджують окремі дерева і багатолітні рослини, та зелені басейни, в яких накопичується вода під час особливо сильних злив.

Озеленення центральної площі у Кропивницькому наразі складається із кількох катальп та парочки невеликих клумб. Ще під катальпами трішки землі з травою, але звичайною травою, яка вже влітку жовта, вигорівша і витоптана.

Активності

Площі традиційно є основними громадськими просторами міста. Зробити їх цікавими для всіх містян можна, створиивши різноманітні можливості проведення дозвілля та активностей для людей різного віку — зон та майданчиків, обладнаних відповідним чином. Для привабливості площі доцільно створювати активний периметр, розміщуючи у прифасадних зонах навколишніх будівель літні майданчики та влаштовуючи інклюзивні вхідні групи об’єктів соціальної інфраструктури.

Площа Героїв Майдану в нашому місті із “активностей” має кілька напівкруглих лавочок по периметру. З одного боку ще видніються літні майданчики двох ресторанних закладів, без чіткого дотримання між ними єдиного стилю і призначених виключно для відвідувачів цих закладів. З іншого боку площі – звичайна проїзна вулиця з одностороннім рухом, де зазвичай напарковано купа автівок.

Стала мобільність

Міські площі є ключовими вузлами міської мобільності. Йдеться про створення безбар’єрних пішохідних шляхів та комфортних зон відпочинку, якісної велосипедної інфраструктури та розгалуженої мережі велосипедних шляхів, інклюзивних можливостей користування громадським транспортом та якісно обладнаних зупинкових комплексів.

Про велосипедні шляхи в центрі нашого міста, а тим паче біля площі навіть і мова не йде. Їх просто немає. Про доступність для різних груп громадян теж при облаштуванні центральної площі взагалі не подумали. Чого варті тільки численні переходи, бордюри та сходинки біля фонтанів. Зупинки ж від площі знаходяться за квартал в обидві сторони, при цьому потрібно перетнути по два перехрестя, аби дістатися до них.

Різноманіття

Функціональне наповнення міської площі формується у відповідності до потреб користувачів. При визначенні тих чи інших функцій площі слід орієнтуватися на функції навколишніх будівель та керуватися потребами і очікуваннями користувачів.

Функції навколишніх будівель біля площі Героїв Майдану полягають виключно у розташуванні там різних магазинів.

Багатофункціональність площі

Враховуючи, що у Кропивницькому площа Героїв Майдану – це місце не лише для відпочинку та проведення дозвілля, а й локація для більшості міських заходів та концертів та ярмарків, то вона повинна бути ще й багатофункціональною.

Згідно Довідника, багатофункціональна площа повинна бути відкритим громадським простором, який використовується для проведення масових заходів — свят, концертів, ярмарок тощо.

Вона має розміщуватись на перетині основних пішохідних маршрутів, що сполучають різні громадські простори та точки тяжіння, і бути придатною для одночасного перебування значної кількості людей.

Третину площі має складати відкрита територія. Це дозволить сформувати основний пішохідний простір та забезпечить достатньо місця для проведення масових заходів.

Поряд із відкритою територією доцільно розміщувати зони активного відпочинку, що дозволить урізноманітнити простір.

Зони пасивного відпочинку формуються вуличними меблями та елементами озеленення. Їх рекомендовано влаштовувати вздовж шляхів руху пішоходів для розмежування зон активного відпочинку та відкритої

Для прикладу багатофункціональна площа у китайському місті Нанкін.

pl1

Площа у Копенгагені.

pl2

Такі найважливіші аспекти проєктування площ представили спеціалісти “Урбанини”, опираючись на світові практики. Для бажаючих детальніше ознайомитися із пропозиціями експертів “Урбанини”, щодо облаштування  інших елементів інфраструктури міста, можна це зробити ознайомившись із Довідником відбудови міст.

Останні новини по темі
Кропивничан просять допомогти на лікування пораненого бійця
dopomoga
305615057 456179759885334 881022498822323032 n
У Кропивницькому завтра перекриють рух по вулиці Володимира Панченка
Читайте також

В Кіровоградській області розпочалися конкурси на посади інспекторів «Служби освітньої безпеки». Анкети прийматимуть із 17 до 30 червня 2024 року включно....

11:08, 18 Червня, 2024

Щоденник — один із різновидів поліграфічної продукції, який має формат книги та призначений для ведення щоденних записів. Він представляє собою стильний аксесуар ділової людини ...

10:17, 18 Червня, 2024

Вибір риболовних приманок – одна з найважливіших умов для успішної ловлі. Саме наживка здатна привернути увагу риби та спонукати її до клювання. Якщо з нею буде щось не так – га...

09:23, 18 Червня, 2024