Лонгріди

На Кіровоградщині може з’явитися заповідник трипільської культури (ФОТО)

. 6239

Учора, 14 грудня, керівниця департаменту культури та мистецтва Кіровоградської ОДА Валентина Животовська здійснила ознайомчу поїзду до села Легедзино, Черкаської області до заповідника трипільської культури для вивчення досвіду оформлення музею.

 

Також, до поїздки долучилися працівники департаменту, працівники туристичних фірм, обласного краєзнавчого музею, і керівництво Новоархангельської РДА.

«Ми приїхали з метою подивитися що ви тут зробили. Ми багато говоримо про трипільську культуру, про можливість занесення її до об'єктів культурної спадщини ЮНЕСКО. Ми знаємо, що у вас тут є певні напрацювання, вони більші, ніж у нас в Небелівці. Ми би хотіли, щоб ви поділилися вашим досвідом з нами, а коли у нас будуть певні напрацювання - ми раді будемо вас бачити на нашій території», - звернулася Валентина Животовська до Владислава Чабанюка, директора заповідника «Трипільська культура».

Владислав Чабанюк розповідає, що раніше у приміщенні музею був ФАП і з нього зробили заповідник.

«Є близько 20 гігантських трипільських поселень і велика частина їх в Уманському районі. Тому заповідник-музей саме тут. З 70-х років активно велися археологічні розкопки. Вони всі сконцентровані тут. З 2003 року запрацював заповідник. Сам Бог велів його тут розкручувати туристичну інфраструктуру: тут Умань, Шевченківські шляхи», - розповідає Владислав Чабанюк.

У музеї є більше 30 тисяч одиниць експозиції основного фонду з 49 поселень. Серед експонатів: глечики глиняні, знаряддя праці, класики від трипільських будинків, репродукція схем поселення тощо.

Після відвідин Легедзино всі відправились до Новоархангельського району, до Небелівки, де знаходилось одне з найбільших поселень трипільців.

Поселення у Небелівці займало велику площу. За підрахунками, це близько 240 гектар. Як розповідає Владислав Шимченко, зберігач фондів Новоархангельського краєзнавчого музею, особливістю Небеліквки є те, що поселення було оточене частоколом. За підрахунками науковців, для цього поселення 20 тисяч дерев  зрубали. Також на території поселення було знайдено унікальну археологічну пам’ятку – це так званий трипільський храм. Це величезна двоповерхова споруда громадська, яка використовувалась як культова. По краю цього храму були закопані антропоморфні статуетки. Тобто, це своєрідний оберіг для храму.

Варто зазначити, що Небелівка – це найбільше трипільське поселення на всій Європі. Воно одне з найбільших серед трипільських взагалі.

«Цей будинок – це реконструкція одноповерхового житла трипільців. Крім того, це місце, де колись була спалена двоповерхова будівля. Тут працювала британська-українська експедиція і це досліджувала. Вони реконструювали вигляд того житла і спалили для того, щоб подивитися чи схоже те, що вони досліджують, з уявленнями про трипільські поселення. Вони просто сперечались: одноповерхові будинки були, чи двоповерхові. Тому, коли вони спалили, хотіли простежити закономірності розташування пластів спаленої глини і переконатися щодо кількості поверхів», - зазначив Владислав Шимченко, зберігач фондів Новоархангельського краєзнавчого музею.

"Чому ми поїхали до Легедзино, а потім сюди: я хотіла подивитися, що тут може бути. Тобто, є яскравий приклад того, що люди щось вже зробили.  Ми шукаємо місце, де можна зробити щось подібне до заповідника в Легедзино, щоб говорити про трипільську культуру на Кіровоградщині. Я бачу згоду районної державної адміністрації, сільського голови. Тому що ми розуміємо, що Кіровоградщина – це не тільки батьківщина першого українського театру, але ще і батьківщина археологічна. Ми сподіваємось, що у нас щось вийде. Вже є якийсь початок і ми впевнені в тому, що саме зараз ми його робимо", - зазначила Валентина Животовська. 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама