Лонгріди

Мій чай створює атмосферу магії: Даша Тєряєва про трав’яні збори та сучасне знахарство

. 5636

 У сучасному світі, коли ми оточили себе бетоном та синтетичними матеріалами, живемо у багатоповерхівках, у шаленому ритмі кожного дня поспішаємо на роботу, вже ж існує місце для домашніх, затишних ритуалів, які нас пов’язують з часами бабусь. У цьому впевнена Дар’я Тєряєва, яка готує авторські трав’яні збори та називає себе міською відьмою Кропивницького.

Світлина від ЧайВыручай by Dasha Teryaeva.

Якщо ви хочете відчути зв’язок з природою, силою землі, випити не просто чай, який стоїть на полицях магазинів, а особливий напій – то на допомогу може прийти Даша та її «Чай-Виручай». Особлива атмосфера, стан – це те, що подарують вам її трав’яні мікси. Про методи збору трав, про переваги авторського чаю в порівнянні з магазинним та про те, як підібрати собі потрібний – читайте у нашому інтерв’ю.

Як ви почали робити чайні збори?

Я завжди захоплювалась якимись чаями, і для початку я готувала тільки для своєї сім’ї. Це було для якихось домашніх посиденьок, для затишку. Коли приїздили родичі – пригощала. А потім почали мої друзі питати, чи можна їм додому такий чай взяти. А потім через друзів друзів мені замовлення почали приходити. І так вийшло, що не я обрала діяльність, а вона мене. Тобто, я не думала, що моє захоплення може перейти в такий формат авторського чаю. Всі збори, які я роблю – в них немає аналогу. Я їх не готую по рецептурі, вичитаних з книжок. Звісно, використовую книжки по травництву, я навчалася цьому. І також, я потомна травниця, моя бабуся цим займалася. Я думаю, що в той час цим займалися всі бабусі, але вона це робила в іншому ключі. Вона робила настоянки, до неї в село приходили за якимись особливими речами. Тому, я думаю, що все це для мене було вирішено наперед. І коли бабуся була вже на смертному одрі, моя мати каже, що вона ніби передала мені це знання. І тому любов моя в корінні. Я люблю збирати трави, розмовляти з ними. Коли я йду їх збирати – для мене це цілий ритуал. Я готую пиріг для духу лісу, я розумію, що беру щось від землі – і тому маю дати щось взамін. Для мене все це має особливе значення.

Це вже щось схоже на знахарство?

Так, але сучасне. Зараз вже таких бабусь в селах немає. Але все це все одно існує, і я хочу це перенести у сучасний світ , застосовувати у повсякденному житті, коли воно швидке, потрібно бути мобільними і треба швидко підійматися на ноги і діяти у соціумі. Але, перш за все, «Чай-виручай» - це те, що дозволяє зануритися у певний стан, це не лікувальні збори. Лікувальні збори готуються з відповідних компонентів, вони вживаються у певному порядку (до їжі, після їжі), мають дозування. Тому що є фармакологія, яка визначає дію трав. Але я більш інтуїтивно збираю, тому мої чаї – це стан. Кожен збір направлений на певний ефект. Звісно, він має певний терапевтичний аспект, але це вже другорядне. По-перше, це смачно, це запах, це атмосфера, це затишок. Чай-Виручай – це щось про чарівне, приємне, сімейне, дружнє.

В яких умовах ви збираєте трави? На відміну від часів вашої бабусі, зараз процес цей інакший. Не можна у будь-який час піти в ліс, або в посадку, щоб зібрати трави.

У мене цей процес відбувається так: я обираю певний час, коли найбільше різнотрав’я. Зазвичай це в кінці липня. Потім виїжджаю в екопоселення біля Холодного Яру, це дуже містичне місце, там велика кількість ярів, і тому там багато трав. Там живуть мої друзі, вони залишили місто, я і туди приїжджаю і приблизно 2-3 дні у мене активні жнива. Все одно, те, що я збираю своїми руками – цього дуже мало, тому я докуповую. У мене є свої бабусі-травниці, які знають, що мені треба заготувати. У мене великі об’єми, тому сама я не можу все збирати. В планах у мене є зареєструвати власну торгову марку, і щоб чай можна було б реалізовувати в магазинах. Але я боюся втратити якість. Тому поки все це на камерному рівні.

Також, у мене є таке чарівне місце – електричка. Ми живемо поруч з залізничним вокзалом, там приїздять бабусі з сіл, ринок існує буквально 5 хвилин – з 10:00 до 10:05. Вони виносять свої пакунки з ягодами, з усім домашнім – ягодами, фруктами. І там мені часто вдається купити такої сировини. Потім я сушу їх вдома, оброблюю. Слідкую, аби там не заводились шкідники.

Світлина від ЧайВыручай by Dasha Teryaeva.

Як поєднуєте трави?

Є два варіанти: раніше це було більш інтуїтивно, коли я тільки починала. Мені подобався аромат – я додавала. З часом, особливо після того, як я пройшла навчання – почала більш серйозно до цього ставитися. Дивитися з точки зору правила синергії – максимально розкрити корисні властивості і мінімізувати побічні ефекти. Тобто, правильне поєднання компонентів. Трави мають свій хімічний склад, і деякі не поєднуються між собою. Перше, на що треба звернути увагу – чи немає «конфліктів». Наприклад, не поєднувати трави заспокійливі, і ті, що бадьорять. Потім я відштовхуюсь від смакових факторів. Я не використовую гіркі трави, тільки смачні та ароматні, які містять в собі велику кількість ефірних масел. Вони красиво виглядають. У трав дуже великий спектр дії, і одну спокійно можна замінити іншою.

Загалом, я роблю свої чаї так, щоб це було естетично гарно, смачно і зважаю на попит. Що зараз актуально? Якщо зараз холодна пора, день короткий - треба рятуватись травами, які б компенсували відсутність сонця, світла. Тому я підбираю «зимову колекцію», «літню колекцію». Тобто, збори, які максимально актуальні в певний час. Весною я оновлюю свій «модельний ряд» - асортимент. І підбираю трави під інший стан.

Я вмію відслідковувати свій стан, розумію, що ми живемо приблизно в одному середовищі, у вібраціях одного міста і розумію, що треба людям. Крім цього, у мене чутлива натура і я можу трохи поспілкувавшись з людиною можу їй зробити індивідуальний збір. Тобто, це на інтуїтивному рівні і на базових знаннях травництва. Це своєрідний чайний фоторобот людини. У мене є мрія, що колись у мене буда чайна лавка – щось на кшталт тої, що у фільмі «Шоколад». Коли людина може прийти за певним станом, поговорити про щось філософське. Щоб це було камерне місце, де можна буде просто трави придбати, спеції. Місце цікавих зустрічей, квартирників.

Як проходить навчання травництву?

Я онлайн навчалась. На жаль, у нас в Україні ніхто не навчає цьому. Я не зустрічала викладачів, тому проходила курс в Росії, здавала збори. Нам давали якісь параметри людини – зріст, вагу, надання переваг у їжі і ми мали скласти чайний збір. Плюс, у мене друзі давно займаються збором трав, вони мені допомогли. Коли ти відкриваєшся – тобі все навколо допомагає, з’являються джерела інформації. Якщо це дійсно твоя діяльність – то тобі буде щастити. І крім того, це має якийсь грошовий еквівалент. Неважливо, чим ти займаєшся, як би це високодуховно не було, але якщо воно не приносить прибуток – навіщо це треба? Тому я вважаю, що мій проект «Чай-Виручай» успішний , якщо мені вдалося поєднати всі фактори: це те, що треба сучасному суспільству, це моя органічна діяльність. Якщо «Чай-Виручай» віддати комусь - він вже таким не буде. Це моє призначення. Ну, і любов до цієї діяльності. Я її просто обожнюю. У мене вдома дуже багато трав лежить і я вже замислююсь над тим, щоб знаходити собі офіс.

Як чай може впливати на настрій? Як підібрати собі збір під стан?

По-перше, є трави зігріваючі, є охолоджуючі. І розуміючи, що треба активізуватись, або трохи призупинитись – можна з цієї сторони обирати щось. Також, можна використовувати спеції, які можуть як заспокоювати, як і збадьорювати. І насправді, це не складно. Про це можна почитати і потім використовувати у житті.

Я в своїх зборах використовую кілька трав, тому що буває, що одна трава не дасть такого ефекту, як поєднання кількох. Це той самий закон синергії. Але інше – це моя комерційна таємниця.

В моєму асортименті є «Чашка спокою» - чай, який треба пити перед сном, ввечері. Він заспокоює, але не так, як валер’яна, а дуже м’яко. Він дає стан комфортності. Є чай «Energy». Його назва каже вже сама про себе – він дає активізацію розумової діяльності. Його добре пити, коли в житті якісь дедлайни, сесія, екзамени. Він активізує, поліпшує пам'ять, концентрацію уваги, дає відчуття ніби «я на коні».

А це не самонавіювання?

Можливо, частково так. Це вже від того, що ми виконуємо певний ритуал. У мене є знайома, яка говорить що, що коли вона погладить рудого кота – це буде до грошей. І навіть якщо вона запізнюється, йде на маршрутку, але бачить кота – обов’язково його погладить і після цього хоч і невеликі фінансові надходження, але є. Тобто, це певна установка. І чого це не використовувати у чайних ритуалах? Я вважаю, що все наше життя складається з ритуалів: з ранкових, з вечірніх, робочих. Навіть приготування супу – це ритуал. Тобто, певна послідовність дій, направлених на результат. Ми маємо це використовувати собі на благо.

Загалом, очевидні переваги авторського чаю над магазинними. Але як би ви це озвучили?

Перше – те, його не можна купити у магазині. Друге – це, звісно, якість сировини. Якщо взяти, до прикладу, різні чаї на основі чорного, або зеленого, але з додаванням трав, які можемо це бачити у вільному доступі у магазинах. З порогу ми відчуваємо запах, який просто б’є в ніс. Таке неможливе, це неприродно. Такого ефекту можна досягти лише використовуючи штучні ароматизатори. У мене немає ароматизаторів. Трав’яні авторські чаї – це завжди смачно, без додаткових смакових стимуляторів, і вони корисні.

Також, мій чай створює атмосферу, стан магії. Ще, всі мої збори дуже красиві. Якщо їх відкрити і подивитися – ними можна милуватися. І красиві у прозорих чайниках, коли їх заварюєш.

Світлина від ЧайВыручай by Dasha Teryaeva.

Який найпопулярніший збір у вас?

«Чашка літа». Мабуть, тому, що взимку ми мріємо про літо, і навіть ця назва зігріває. Він має красивий сонячний колір, складається з польових трав, що ввібрали у себе його проміння. І без перебільшення - коли ти п’єш цей чай – то занурюєшся у стан радості, тепла, класних довгих днів, гармонії. Другий за популярністю – це «Ягідний». В таку пору року він потрібний і зміцнює імунну систему - там кизил, сушена вишня, слива. І третій – це «Квіти для жінки». Він просто чарівний: дуже красивий, в складі є чайні троянда, жасмин, квіти акації, меліса. Будь-які квіти треба пити жінкам, бо вони підвищують жіночі вібрації, стан жіночності, внутрішньої солодкості, задоволеністю собою.

Яка цінова політика?

Будь-який чай у крафт-пакетику трав’яний (35 г), а якщо ягідний, або на основі чорного, або зеленого (100-120 г) коштує 60 гривень. Цього вистачає приблизно на 10 чайників, або навіть більше. Я рекомендую всім своїм клієнтам купувати фільтр-пакети і заварювати у них.

А поки Даша мріє про свій чайний магазин з асортиметном її зборів можна ознайомитися за посиланням.  

Спілкувалась Олександра Гонтар.

Фото зі спільноти "Чайвиручай" у Фейбук

 Автор фото Лариса Репінська

Поширюйте

Коментуйте


Реклама