Лонгріди

12 кроків до тверезості: як у Кропивницькому працює спільнота анонімних алкоголіків

. 6349

 Спільноти анонімних алкоголіків для більшості людей у нашому суспільстві – це образ з кіно. Поміж всіма цими жартами і скепсисом існує один нюанс – алкоголізм, як й інші залежності – це серйозна хвороба.

В українському суспільстві мало хто вважає алкоголізм захворюванням. Часто думають, що можна просто взяти і кинути. Для того, щоб підтримати людину, яка прагне видужати по всій Україні діють спільноти анонімних алкоголіків.

Хоча слова «наркоман» і «алкоголік» дехто може вважати не толерантними, відвідувачі групи називають себе саме так.

У Кропивницькому теж діє така спільнота. Вона називається NA "Наш шлях". Сюди приходять не лише залежні від алкоголю чи наркотиків, а і люди з будь-якою залежністю, наприклад ігромани.  Кілька разів на тиждень вони збираються і розповідають один одному про проблеми, з якими зіштовхуються, про свої переживання. Все для того, щоб лишатися «чистим», тобто – тверезим.

Як все це діє? Хто приходить на групи? Ці та інші питання «Гречка» задала учасникам NA "Наш шлях" які, на умовах анонімності, розповіли про організацію процесу та про те, як важливі подібні зустрічі для тих, хто знаходиться в процесі одужання.

Як з’явилася спільнота

Все починалося у Америці, у минулому сторіччі. Було двоє чоловіків, які мали проблеми з алкоголем,  придумали 12-крокову програму приходу до тверезості. По суті, започаткували цей формат - клубу анонімних алкоголіків, яким тепер користуються у всьому світі і до сьогодні. Порівняно з іншими методами лікування - вона дуже дієва Люди, які приходять на клуб, роблять це усвідомлено і розуміють, що мають проблему, залежність.

Всі кроки пов'язані один з одним, і залежний, яка проходить їх, аналізує свій день і всі ці кроки проходить.

NA діє на засадах цих «12 кроків».

У Кропивницькому все це почав один чоловік, який відвідував подібну групу в Ізраїлі, а потім створив таку і в Кропивницькому. На початку всі зустрічі проходили так, що він був один тверезий, а інші (він кликав їх з вулиці, з наркодиспансеру) були під чимось. Він цю групу «тягнув» на собі, поки не почали приходити люди з Реабілітаційного центру. Це було у 2003 році.

Як потрапити у групу

Для того, щоб стати учасником Групи достатньо просто прийти і визнати свою залежність. Новачок може навіть нічого не розповідати. Єдине, на початку треба буде відповісти на два запитання: « Чи створив алкоголь/наркотики проблеми у твоєму житті?» і  «Що ти готовий зробити для того, щоб залишатися тверезим?».

Після цього новим учасникам групи видають конверт, у якому є основна інформація про Товариство та деякі поради. Крім цього – брелок з написом «новачок». Разом з тим, як час «чистоти» (тверезості) ставатиме більшим – цей брелок замінить інший з відповідним написом («6 місяців чистоти та душевного спокою», «кілька років чистоти та душевного спокою» тощо).

Людина, що ходить регулярно на всі зібрання - може лишається тверезим. Але це не гарантовано. Якщо вона розуміє наслідки вживання якоїсь речовини, чи алкоголю, повністю їх усвідомлює і приймає - то до цього не повернеться

— кажуть учасники групи.

Програма 12 кроків та її втілення в NA "Наш шлях"

Кожен учасник проходить ці дванадцять кроків, усвідомлюючи та приймаючи свою залежність. Наприклад, є такі кроки як «Ми признаємо, що безсильні перед нашою залежністю. Признаємо, що наші життя стали некерованими», «Ми переконані, що тільки сила, більш могутня, ніж наша власна, може повернути розсудливість», «Ми прийняли рішення доручити ношу волю і наші життя піклуванню Бога, як ми його розуміємо» тощо.

Але ця програма не є релігійною. Хоча часто на Групі звучить слово «Бог», та кожен вкладає свій сенс і бачення у це слово. Бог - це як вища сила, зібраний образ того, у що вірить кожен. Це слово зрозуміле і близьке кожному, і разом з тим - індивідуальне. І, як говорять члени групи, 

«Його можна називати як завгодно, і вкладати будь-який сенс, якщо він допомагає лишатися тверезим». Тут просто збираються люди, які від чогось залежні: від алкоголю, наркотиків, азартних ігор для того, аби допомогти один одному своїм досвідом, своїми знаннями, прикладом. Це головна ідея . Все що ми робимо – це робота над собою, але заснована на духовності».

— пояснюють члени групи.

Суть cпільноти у тому, що всі учасники один одного розуміють, тому що мають таку ж проблему. Навіть родичі та близькі, які хочуть допомогти, можуть зробити тільки гірше, адже вони не були на місці залежного.  

Іноді навіть необережно кинуте слово рідних може вибити з колії, хоча вони хочуть насправді допомогти. А тут завдяки досвіду інших, літературі, яку людина вивчає, вона починає розбиратися: а що ж її привело до залежності? Не може статися таке, що людина ні з того, ні з сього різко стала наркоманом, або алкоголіком. Факт прийняття якоїсь речовини, або алкоголю - це вже результат дій. Наприклад, це можна порівняти з пирогом: він же не взяв і не виник ні звідки. Для нього потрібно було купувати інгредієнти, потім готувати, і цей процес поступовий. Пиріг - це вже кінцевий результат, як і вживання чого-небудь. А Групи для того і створені, щоб усвідомити всі ці фактори і не допустити повернення до вживання. Знайти причини і слідкувати за собою

— розповідає учасник групи.

Серед розповсюджених штампів та стереотипів про групи є ще образ того, як все відбувається. Вірогідно, що це в уяві більшості виглядає приблизно як в кіно: всі сидять на стільцях по колу, під висячою лампою так, що обличчя видно тільки наполовину. І тоді всі по черзі починають говорити з цього коронного «Привіт, мене звати ЯКОСЬ, я алкоголік».  Насправді все не зовсім так.

У нас є робочі Групи, закриті та одна відкрита у останній понеділок місяця. Їх перебіг не дуже відрізняється, але є певні нюанси. Перше, що хочеться сказати – у нас немає лідера Групи, який би всім керував. Все ми вирішуємо Загальною Свідомістю (колективне прийняття рішення – авт.), а керівне місце займає Вища Сила (мова йде не про релігію – авт.).

— говорять учасники.

На робочих групах за допомогою Загальної Свідомості (загальноприйнятого рішення), або піднятої руки визначається Служіння (певні ролі,  які передаються учаснику групи). Це може бути Служіння ключника, Служіння ведучого, Служіння скарбника. На кожній Групі у певний день окремий ведучий - це людина, що наділена довірою, яка сформована під час відвідування на Групи. Ведучий коригує хід зібрання, відповідно до загальних правил. Загальною Свідомістю регулюються правила групи.

Не варто слово "служіння" сприймати дослівно. Це - необхідний атрибут для дотримання певних рекомендацій. У Програмі написано, що треба брати на себе якесь Служіння. Хто такий залежний? Це, в першу чергу, людина безвідповідальна, якій, наприклад, сказали піти купити цукор і дали гроші, а вона пішла і пропила їх. А тут людина у тверезості повинна мати якусь відповідальність. Наприклад, бути ведучим: ти знаєш, що маєш завчасно прийти на групу, спланувати свій час доцільно. Таке Служіння дають тому, у кого невеликий досвід "чистоти". Касу (добровільні внески, на які ми купуємо чай, цукор) йому поки що не довірять. Служіння добровільні, їх можна і не брати. Бо Програма заснована на свободі людини, на праві вибору

— додають учасники.

Засідання спільноти починається з читання певної літератури. Потім кожен за бажання розповідає про проблеми, з якими зіштовхувались протягом якогось часу. На це дається дві хвилини. Але говорити на Групі можна лише у тому випадку, якщо ти тверезий.

Як стати учасником спільноти у Кропивницькому?

Засідання спільноти NA "Наш шлях" відбуваються у Будинку побуту, на 6 поверсі, при  Кіровоградському обласному відділенні ВБО "Всеукраїнська мережа ЛЖВ" у понеділок, середу, п’ятницю та суботу о 18:00.

 

Матеріал: Олександра Гонтар 

Фото: автор, вступне з мережі Інтерент 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама