Лонгріди

Чемпіонат бариста у Кропивницькому: як будується кавова культура у місті де кажуть ек̶ спресо

. 8413

 У великих містах кавова культура розвинена настільки, що лише зрідка можна почути слово «експресо», або фразу «можна капучино, тільки з молоком». І десь там, у цих містах, знають про чемпіонати бариста (це змагання між тими, хто варять каву).

 

І вчора такий чемпіонат відбувся у Кропивницькому. Хоча, він проводився і минулого року, але цьогорічний рівень набагато вище, були учасники з інших міст України і професійні судді.

На вчорашній день Прес-клуб Реформ перетворився на майданчик, де ̶х̶в̶и̶л̶ю̶в̶а̶л̶и̶с̶я̶ творили дев’ять бариста. Загалом, було сім учасників з Кропивницького, які представили три кав’ярні, один учасник з Івано-Франківська та один з Кривого Рогу. Вони мали приготували чотири еспресо, капучино та авторських напоїв за 15 хвилин. Всі їхні старання оцінювало аж семеро суддів: двоє сенсорних, двоє технічних, двоє смакових і головний суддя. І з усієї цієї арифметики склався Другий Міський Чемпіонат Бариста у Кропивницькому.

Як сказав головний суддя Чемпіонату Руслан Якубов, виступ на Чемпіонаті – це робота бариста кожного дня, але бездоганна, коли учасник намагається зробити все на найвищому рівні.

Що оцінюють судді?

Сенсорні оцінювали наскільки учасники добре працюють з обладнанням, правильно використовують каву, дотримуються правил способу заварювання. Також, учасник обов’язково мав дотримуватися чистоти на своєму робочому місці.

Смакові оцінювали судді…смак. У категорії «еспресо» брали до уваги крема, баланс смаку (гіркота, кислота та солодкість). Дескриптори – це описи смаку, які заявляє бариста у своєму напої. До прикладу, у каві можуть бути присутні шоколадні нотки, грейпфрутові, вишневі. Деякі дескриптори, заявлені учасниками дивували, як от «чизкейк», або «карамелізована журавлина». Але якщо судді відчували їх – то значить все гаразд.

У категорії «молочний напій» оцінювався візуал – наскільки бариста вправно використовує латте-арт. Це ті гілочки, сердечки, а часом й інші частини тіла, які вимальовуються на поверхні напою. Також, оцінювався баланс смаку між молоком та еспресо, наскільки вийшло досягнути гармонії між смаком кави та солодкістю молока. І знову дескриптори.

У авторському напої все складніше, бо оцінювалися одразу більше категорій. Це і креатив, і підхід до інгредієнтів, наскільки добре пропрацьований еспресо, адже весь чемпіонат будується навколо нього. І, врешті, наскільки вдало вийшло поєднати всі інгредієнти.

Підсумовує все оцінка харизми бариста: наскільки він правильно тримає увагу на собі, наскільки гарна вербальна частина його виступу та яке враження справляє загалом.

Головний суддя – це людина, яка курує роботу технічних суддів і смакових. Він має слідкувати, щоб його колеги правильно оцінили, звернули увагу на всі нюанси та врахували їх.

 І як пройшов чемпіонат?

Драматургію свого виступу кожен учасник продумував сам. Але обов’язково треба було розповісти про зерно, на основі яких будуть приготовані напої, коментувати свої дії, способи приготування, посміхатися і вкластися у час.

У своїх авторських напоях вони мали придумати не тільки оригінальне смакове поєднання, але і подачу. Так, один із учасників – Максим Кравченко, застосував сухий лід, який при кімнатній температурі переходить у газоподібний стан.

А інгредієнти, що входили у авторські напої, були неочікувані та різноманітні: лайм, м’ята, сиропи з ягід, варення.

За підсумками приготування всіх напоїв судді обрали перші три призові місця. Всі їх «забрали» бариста з кавярні «КЕХ bar». Чемпіоном став Максим Кравченко, друге місце зайняв Ігор Герасимчук і третє – Артем Биченко. Інші учасники могли отримати коментарі про свої напої від суддів, і це вже добре, вважає головний суддя Руслан Якубов.

Чемпіонат в цілому, по організації все круто. Тим паче, що це міський чемпіонат. Рівень учасників непоганий, але є над чим працювати. Видно тих, хто вже виступав на чемпіонатах. Видно тих, хто вперше: і по програмі, і по силі програми і по силі напоїв. Я судив багато чемпіонатів і бачу, хто на що здатен. Всі учасники мають потенціал. І я хотів би їм сказати, що в них ще все попереду, їх професійна кар’єра починається. І це круто, що на початку їх професійної діяльності їм трапився такий чемпіонат, де можна випробувати свої сили. Це така можливість зробити роботу над помилками і наступного разу стати ще краще. Якби ці чемпіонати з’явилися раніше – то наша кавова культура була б ще більш розвинутою та прогресивною

— Руслан

Організаторами чемпіонату виступила кав’ярня КЕХ bar. Вони другий рік займаються просуванням кавової культури у нашому місті. Ксенія Табалова, власниця закладу, вважає, що як для другого Чемпіонату у Кропивницькому - все пройшло добре.

Ми хочемо, щоб люди у місті, більше приділяли увагу тому, що п’ють, якості напою. Щоб вони дійсно розуміли, що є хороша кава і різні її види. І щоб розвивалась професія бариста. Вона потребує багато знань, багато зусиль. І, крім того, цей Чемпіонат - подія для нашого міста

— Ксенія

Рішення про проведення Чемпіонату прийняли наприкінці минулого року.

Ми зібрали наших бариста, запитали їх, тому що це не тільки моє бажання. І ми всі разом вирішили, що це цікаво, це підвищує професійний рівень, це дає досвід. І у січні почали готуватися. Підготовка була дійсно серйозна, до цього заходу не підготуєшся за один день, за тиждень та навіть за два тижні. Організація була повністю на нас, ми сюди привезли все обладнання. Майданчик, на якому виступають учасники, облаштований згідно правил Чемпіонату. Судді – це важливий аспект у чемпіонаті. Минулого року, коли ми проводили перший Чемпіонат, судді були місцеві, наші гості. А цього разу ми запросили професійних суддів. Я не очікувала, що буде так багато людей. По організації – це набагато краще, ніж минулоріч. І наші бариста з «Кекс бару» краще підготувалися. Їх виступає четверо. Переживала за кожного з них, тому що це обличчя нашого закладу. Це наша команда. Але виступили вони добре, як я вважаю

— зазначила Ксенія.

Переможець отримав кубок Чемпіонату і також призовий фонд заходу. 

Гості Чемпіонату крім того, щоб слідкувати за виступати учасників, могли випити кави та поїсти смаколиків від партнерів заходу. Під час однієї з перерв прозвучав жарт про те, що можна влаштовувати чемпіонати з заварювання розчинної кави і оцінювати дескриптори "3 в 1 зі смаком лісового горіху". 

То тепер є надія, що "експресо" промчить по рейкам у захід сонця, а у Кропивницькому наповну розвинеться кавова культура. 

Олександра Гонтар

Поширюйте

Коментуйте


Реклама