Ексклюзив

«Кіровоградгаз» на третину китайський: 32 відсотка акцій у офшорної фірми

 Автор: Ірина Требунських. 7451

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз» надає послуги абонентам на Кіровоградщині і зареєстровано у Кропивницькому. Проте кінцевим бенефіціарним власником і власником 32% акцій компанії є громадянин Китаю.

87980784 1579102765573792 6275970577018650624 n

За інформацією аналітичної системи YouControl, кінцевим бенефіціарним власником* «Кіровоградгазу» є Нг Чінг Ю – громадянин Китаю, зареєстрований у місті Гонконг по вулиці Хенеси Роад, 16. Він має не прямий вирішальний вплив, який здійснює через посередника – ТОВ «Інвестиційна компанія "Фінлекс-Інвест"». Зазначається, що Нг Чінг Ю має 32,92% частки статутного капіталу чи права голосу в «Кіровоградгазі». Водночас «Фінлекс-Інвест» станом на 4 квітня 2021 року мала 27,84% пакетів акцій «Кіровоградгазу», «Нафтогаз» – 51% акцій.

Керівником ТОВ «Фінлекс-Інвест» є Володимир Болбас, а сама фірма зареєстрована у Києві і основним видом її діяльності є посередництво за договорами по цінних паперах або товарах. Засновниками цієї фірми є громадянин України Олександр Данченко (його частка складає 0,0247%) та компанія «Мейтекс Інвестмент (Груп) Лімітед» (частка складає 99,97%), яка зареєстрована у Гонконзі по вулиці Хенеси Роад, 16.

У вересні  2017 року з посади очільника наглядової ради «Кіровоградгазу» був звільнений Ігор Воронін. Як повідомляла «Економічна правда»,  Воронін тоді володів 27% акцій підприємства через ТОВ «Фінлекс-інвест». Тоді НАК «Нафтогаз України», якому належало 50%+1 голос у «Кіровоградгазі», призначило головою правління Олександра Гладкого, а головою наглядової ради – Олега Діденко.

Вже наприкінці того ж місяця Нацполіція Кіровоградської області відкрила кримінальне провадження щодо дій посадовців «Кіровоградгазу» за заявою Олександра Гладкого. У заяві він вказав результати перевірки роботи підприємства. Згідно з цими результатами, підприємство, починаючи з 2009 року, створило 384 фіктивні адреси з неіснуючими абонентськими рахунками.

«За вказаний період завдяки некоректному відображенню об’ємів отриманого та використаного газу на фіктивні особові рахунки віднесено 9,816 млн кубометрів газу, вартістю 78 мільйонів гривень», – наголошується у заяві.

Вже у 2019 році Наглядова рада «Кіровоградгазу» припинила повноваження Олександра Гладкого.

Наразі той самий Нг Чінг Ю також вказаний бенефіціаром київської фірми «Смарт Газ Систем», ПАТ «Мелітопольгаз», а також «Лубнигаз», «Лубнигазсервіс». У лютому 2021 року Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) анулювало ліцензію «Смарт Газ Систем». Як пояснили тоді в НКРЕКП, ліцензіат без отримання заяв-приєднання включав до свого реєстру побутових споживачів, оператором газорозподільних систем яких є інший постачальник газу.

*Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045 затверджено перелік  територій, операції з контрагентами з яких визнаються контрольованими. Якщо засновники контрагента є особами з місцем реєстрації у юрисдикції, що має так званий «офшорний» статус ( Гонконг одна з таких територій), це може свідчити про те, що особи, які є кінцевими бенефіціарними власниками, можуть приховувати свою причетність до цього контрагента, використовуючи послуги, пов'язані з приховуванням причетності до бізнесу (номінального сервісу).

Поширюйте

Коментуйте