Ексклюзив

За старим-новим календарем: як кропивничани святкуватимуть Різдво 25 грудня

 Автор: Ірина Требунських. 7570

Священний синод Православної Церкви України у 2022 році дозволив святкувати Різдво і 25 грудня, і 7 січня. Чи готові українці повертатися до передрадянського православного календаря святкування та як жителі Кропивницького планують цьогоріч відзначати різдвяні свята і пояснювати перехід дітям – дізнавалася «Гречка».

Kalendar zuma rizdvo

 Чому вирішили перенести Різдво

Наразі більшість країн світу, як і Україна, живе за григоріанським календарем, і саме за ним святкує релігійні свята. Проте у спадок від радянських часів українська церква досі використовує юліанський календар, який «відстає» на майже два тижні. Саме тому частина світу відзначає Різдво 25 грудня, а Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви, а також Православна церква України та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) – у січні. Водночас ПЦУ цьогоріч проводитиме святкове богослужіння у дві дати: і 25 грудня, і 7 січня.
Таке рішення про дві різдвяні дати були ухвалені у 2022 році Священним синодом Православної Церкви України. Як пояснив «Гречці» Єпископ Кропивницький і Голованівський ПЦУ Марк, який також брав участь у засіданні Синоду, при цьому взяли до уваги численні запити та з метою вивчення реальної церковної потреби у календарних змінах.

«Такі зміни торкнуться насамперед парафіян, тому ми хочемо, щоб це рішення враховувало саме їхні побажання. Ми запропонували для початку дату Різдва, щоб побачити, наскільки є запит саме від віруючих на ці зміни», – уточнив він.

infografika rixzdvo krainu

Інфографіка: «Радіо Свобода»

 

Таким чином ПЦУ хоче побачити, наскільки віряни готові до переходу, і цю інформацію враховувати вже у наступних рішеннях – щоб це питання не роз’єднало, а навпаки, об’єднало суспільство. Адже перехід на новий календарний церковний розпорядок насправді стосується не тільки Різдва, а й багатьох свят, прив’язаних до дат – День святого Миколая, Водохреща, Покрова Пресвятої Богородиці тощо.

Як пояснив єпископ Марк, настоятелі в громадах Кіровоградщини проведуть святкову службу 25 грудня, і вже за кількістю вірян, які висловлять бажання переходу до іншого календаря церковних свят, будуть приймати рішення щодо наступних кроків.

Чи готові українці повернутися до Різдва у грудні – соцопитування

Соціологічна груп «Рейтинг» провела опитування серед дорослого населення України щодо готовності цьогоріч святкувати Різдво разом з більшістю країн світу 25 грудня. Згідно з результатами, за останній рік кількість тих, хто святкує Різдво 25 січня, зросла з 4 відсотків до 11. Також збільшилася кількість людей (з 18 до 25 відсотків), які відзначають свято в обидві дати.

Серед опитаних 44 відсотка підтримали ідею перенесення Різдва на 25 грудня, а проти виступили 31 відсоток. Ще 23 відсотка респондентів вказали, що їм це питання байдуже.

«Спостерігається значна підтримка ідеї перенесення святкування Різдва серед греко-католиків. Серед прихожан ПЦУ – таких майже половина (46%), при цьому третина з них проти такої ідеї», – зазначають соціологи.

socoputuvannya Rizdvo1

Інфографіка: група «Рейтинг»

У віковому розрізі найбільше суперечностей спостерігається у старшій та середній вікових групах, де відносна більшість (більше 40%) підтримують ідею з перенесенням дати на 25 грудня, водночас не менше третини – проти. Серед молоді третина висловилася за 25 грудня, а третина – проти, і ще стільки зазначили, що їм це байдуже.

socoputuvannya Rizdvo2

Інфографіка: група «Рейтинг»

Опитування проводилося 20-21 листопада, вибірка складає 100 респондентів та є репрезентативною за статтю, віком і типом поселення.

Як кропивничани святкуватимуть Різдво у 2022 році

Кропивничанка Анастасія Д. розповіла, що її родина має традицію збиратися всі разом на Різдво і готувати 12 пісних страв.

«Для мене це насамперед сімейне свято. Зазвичай три покоління моєї родини збирається 6 січня на Святвечір, разом готуємо 12 пісних страв, співаємо колядки і сервіруємо стіл і на тих рідних, які вже відійшли у вічність», – розповіла вона.

Та через повномасштабну війну родина Анастасії відійде від сталої традиції робити різноманітну випічку – адже вони мають електродуховки, а задля економії електроенергії планують продумати інші страви.

Цьогоріч родина Анастасії також збиратимуться на Святвечір 6 січня – адже наразі вона сама у відрядженні, і повернеться до родини у січня. Проте вже на наступний рік родина кропивничан планують святкувати за новоюліанським календарем – 25 грудня. Каже, що на цю ідею пристала навіть її 85-річна бабуся Ольга.

«Наступного вже року плануємо не тільки перенести дату Різдва, а й прикрасити дім українськими різдвяними символами – дідухом, різдвяними павуками із соломи», – поділилася Анастасія.

Що таке павуки з соломи в українській культурі і як їх робити – можна переглянути у відеоінструкції:

Олександр К. є парафіянином Петропавлівського храму у Кропивницькому. Він розповів «Гречці», що парафія цьогоріч провела слухання щодо дати відзначення Різдва, і перенесення її на 25 грудня підтримали близько 90 відсотків присутніх.

«Я давно думав про те, що 25 грудня святкувати логічніше і зручніше віруючій людині. Проте самому святкувати окремо від всіх якось неприємно було б. Тому я радий, що парафії переходять», – сказав він.

Каже, що також парафія планує поступово перейти повністю на григоріанський календар при відзначенні релігійних свят

«Насправді свята мають бути різдвяні, а не новорічні. І логічно, що Різдво і завершення посту йде перед новим роком, а не після – це для віруючих людей було незручно», – пояснив він.

В Олександра двоє маленьких синів – каже, що вони з дружиною вже привчають дітей, що головне зимове свято з подарунками – це Різдво, а не Новий рік. «Насправді свята мають бути різдвяні, а не новорічні. Дітям важливе свято, а не дата, тому вони легко погодилися на перехід», – додав він.

cerkva

Кропивничанка Таміла Ч. разом з чоловіком виховують двох доньок віком 2 і 12 років. Вони теж вирішили святкувати Різдво за григоріанським календарем, а єдиним символом свят залишити Святого Миколая. Кажуть, що зараз, коли розповідають і про Святого Миколая, потім про Діда Мороза, а у фільмах і мультиках про Санта Клауса, то виходить якась «каша» декількома однаковими образами, які приносять подарунки через тиждень.

«Так легко пояснити: ось у нас Святий Миколай, а там його звуть Клаус. А ось хто такий той Дід Мороз – виходить незрозуміло. Молодша донька ще не усвідомлює, тому з нею легше, а зі старшою ми домовилися: цьогоріч Діда Мороза взагалі не буде, Санта-Клаус прийде на Новий Рік востаннє, а далі ми вже чекатимемо на подарунки саме від Святого Миколая», – пояснила Таміла.

Різдво теж домовилися з наступного року святкувати наприкінці грудня. Проте зі старшим поколінням виявилося не так легко домовитися.

«Бабусі-дідусі вперлися, що вони так вже звикли 7 січня, а 6-го, у святвечір, збиратися родиною за столом То вирішили, що ми з дітьми святкуватимемо у грудні, а потім ще вітатимемо їх у січні. А далі, коли все більше людей перейдуть на нову дату, то і старше покоління ймовірно теж не захоче осторонь лишатися», – припустила кропивничанка.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте