Протягом 22 січня, коли в Україні відзначають День Соборності, у Кропивницькому двічі лунав сигнал повітряної тривоги – сповіщення про ймовірний обстріл російською армією. Не виключено, що якби не превентивні дії спецслужб, того дня місто зазнало б ракетного удару. Напередодні СБУ затримала мешканця Кропивницького, який підозрюється у підготовці наведення удару на виконання завдання ФСБ РФ.
23 січня чоловіка доправили до Ленінського райсуду, який розглянув клопотання слідчого СБУ про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
На судове засідання прибули прокурор, адвокат, представники ЗМІ, а також практиканти юридичних факультетів місцевих навчальних закладів. Підозрюваного конвоювали представники СБУ.
Ним виявився раніше не судимий 41-річний уродженець Одеси, який мешкає у Кропивницькому. Чоловік підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 (держзрада).
Адвокатка Ангеліна Дуднік, залучена за договором з Центру безоплатної допомоги, на початку засідання подала клопотання про закритий судовий розгляд, адже її клієнт не бажає аби відомості про нього були розголошені у ЗМІ.
Прокурор Кіровоградської обласної прокуратури Володимир Лещенко заперечив щодо задоволення клопотання, зазначив, що справа є резонансною та суспільно значущою.
Суддя Леонід Плохотніченко за результатом розгляду клопотання проголосив резолютивну частину ухвали, якою у задоволенні прохання провести закрите засідання відмовив.
Прокурор Лещенко повідомив, що громадянин України Микола Ф., порушуючи свій конституційний обов’язок щодо захисту вітчизни, свідомо діючи в умовах воєнного стану з ідеологічних мотивів вирішив надати представнику ФСБ РФ допомогу у підривній діяльності проти України.
За даними слідства 25 листопада 2022 року підозрюваний отримав на свій номер у месенджері «Телеграм» повідомлення від представника ФСБ РФ з вказівкою щодо передачі ним щовівторка і щоп’ятниці з 20.00 до 21.00 год координат будівель СБУ, поліції, військкоматів, стратегічно важливих мостів, авто, залізничних вокзалів та військової частини, в якій базується 3-й полк спецпризначення.
Як твердить слідство, мешканець Кропивницького пішов на співпрацю і почав надсилати цьому абоненту координати стратегічно важливих об’єктів та держустанов. Зокрема, 6 січня відправив документ, що містив «План розвитку системи розподілу» ПрАТ «Кіровоградобленерго».
Вже 13 січня чоловік отримав завдання придбати та встановити автомобільний трекер на електричну підстанцію у Кропивницькому з метою завдання 22 січня ракетного удару.
Слідчі задокументували, що підозрюваний придбав в інтернеті GPS-трекер, а 21 січня об 11:55 год використовуючи методи конспірації встановив його на електричну підстанцію. На місці події чоловіка затримали співробітники спецслужби. Того ж дня йому оголосили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 ККУ – державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану.
Прокурор просив суд обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Лещенко зазначив, що згідно з українським Кримінальним процесуальним кодексом під час воєнного стану до осіб, які підозрюються у вчиненні держзради, застосовується запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. За словами прокурора є ризики, що підозрюваний може переховуватися чи заважати слідству, спотворити докази, а також, маючи контакти з ФСБ, виїхати за кордон чи на тимчасово непідконтрольну Україні територію.
Адвокатка підозрюваного Ангеліна Дуднік зазначила, що її клієнт не висловив своєї позиції щодо відомостей, викладених у підозрі. Разом з тим, він не заперечує проти запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. На уточнювальне питання судді підозрюваний це підтвердив.
Після перерви, яку оголосили в суді через відключення електроенергії, що зумовлене обстрілами Росією енергооб’єктів, суд продовжив засідання. Суддя Плохотніченко повідомив, що до справи долучені протоколи про виявлення кримінального правопорушення, протоколи з місця затримання, матеріали негласних слідчих розшукових дій.
Перед тим, які піти до нарадчої кімнати, суддя ще раз запитав у підозрюваного, чи йому все зрозуміло. Той відповів, що «СБУ гарно спрацювала».
За результатом розгляду клопотання суддя визначив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці з 11:55 год 21 січня до 11:55 год 21 березня. Цю ухвалу можна оскаржити протягом п’яти днів. Адвокатка підозрюваного відмовилася прокоментувати, чи подаватиме апеляцію.
Журналістам після засідання вдалося поставити кілька питань підозрюваному. Той, прикриваючи обличчя аркушем паперу, аби його не можна було сфотографувати, відповідав російською. Сказав, що впевнений – від початку з ним переписувались співробітники СБУ і він знав про це.
«Я визнаю свою вину у тому, що з самого початку співпрацював зі співробітником СБУ», - сказав фігурант справи.
Те ж саме він повторив на питання чому перебував біля електропідстанції з трекером.
Чи планував він коригувати ракетний удар чоловік сказав: «А для чого мені це робити? Там всі супутникові наведення є. Не у нашої сторони, а у тої. Їм воно і не треба».
У разі доведення вини, чоловіку загрожує позбавлення волі на строк п’ятнадцять років або довічне позбавлення волі з конфіскацію майна.
Згідно зі ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Анастасія Зубова, фото автора і з власних джерел
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net - Fondation Hirondelle.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ
- Простір співжиття: як можна облаштувати двори у Кропивницькому
- Крути, Соборність, Донецький аеропорт: три символи боротьби за українську незалежність
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте