У 2022 році службові собаки допомогли знайти 30 кілограмів наркотиків, понад 8 тисяч набоїв, 35 одиниць зброї, 12 кілограмів вибухових речовин та 18 вибухових пристроїв у Кіровоградській області.
“Вчора ми дуже посварилися. Я сказав їй, що вона мене сильно засмутила. Безліч разів ми вчили, що з підлоги та на вулиці нічого не можна підбирати. Я її насварив, вона все зрозуміла, розумна ж собака, через півгодини бігала-стрибала, а я довго не міг відійти від того”, - розповідає поліцейський кінолог Артем Матвєєв про свою вихованку Шеррі.
Фото з архіву Артема Матвєєва
Він кінолог із 17-річним стажем, очолює кінологічний центр поліції області з 2015 року. За словами поліцейського-кінолога, працювати в цій сфері його привела любов та повага до собак.
Шукають від наркотиків до вибухівки
Зараз у кінологічному центрі поліції Кіровоградської області є 18 службових собак різних порід: німецькі вівчарки, бельгійська вівчарка малінуа, ротвейлер, лабрадор, спаніель та чорний тер’єр.
Фото з архіву Артема Матвєєва
За словами кінолога, бажання працювати кінологом не зупинило те, що щодня і в будь-яку погоду треба було добиратися пішки з мікрорайону Жадова за місто.
Як працюють собаки
Паралельно прилаштовуючи цуценят-безхатьків, Артем продовжив розмову про те, що в кінологічному центрі собаки працюють за такими напрямками:
- Розшукова робота
- Пошук зброї та вибухівки
- Пошук наркотичних речовин
- Пошук людських тіл.
Кінологічний центр також надає допомогу у розслідуваннях у Кропивницькому та області.
Фото з архіву Артема Матвєєва
"По факту вбивства, крадіжки чи згвалтування телефонують в центр і говорять про необхідність виїзду. Кінолог виїжджає з собакою та працює в необхідному напрямку”, - уточнює він.
До прикладу, коли шукали зниклу Діану Хріненко, приїжджали на допомогу кінологи з п'яти областей з собаками по пошуку тіл людей.
Перше, на що звертають увагу при виборі собаки для роботи в центрі - це талант. За словами Артема Матвєєва, талановитих дітей беруть від талановитих батьків, адже саме їх індивідуальні якості та порода відіграють вирішальну роль.
Застосовують різні методи виховання. Найбільш актуальними та дієвими є смакозаохочуаальний метод та апортувальний.
“Собака тренується постійно, протягом життя і поряд з нею завжди розвивається її кінолог”, - ділиться улюбленою фразою Артем Матвєєв.
Талановита Шеррі
“У дитинстві в мене був собака породи пекінес. Проте я завжди мріяв про велику та сильну собаку, не обов'язково бойову. Так він завів німецьку вівчарку - Джоя. Після його смерті не думав, що заведу ще собаку. Вагався, проте не втримався та завів спаніель Шеррі”, - зізнається чоловік.
Фото з архіву Артема Матвєєва
Вирішив завести собаку для центру, зателефонував до своїх друзів-мисливців, які тримають так звану робочу лінію.
“Сказав, що хочу спаніеля, мені запропонували вибрати цуценя самостійно. Я тримав на руках чорного хлопчика, а мене за штатину смикає Шеррі. І мені кажуть: бери цю собаку, вона сама тебе обрала. Їй тоді було три тижні, вона тільки починала повзати”, - згадує Артем.
Чоловік одразу після першої вакцини забрав її додому та зізнається, що у мисливських собак гостріший нюх та більший хист до пошуку в порівнянні з іншими породами.
Коли Шеррі було півроку, вона приймала участь в турнірі кінологів за програмою "Служба собак-детекторів" та виборола друге місце, попри те, що змагалась із дорослими і досвідченими собаками віком 2-5 років.
Фото з архіву Артема Матвєєва
“Вона дуже талановита в пошуку, в свої 2,5 місяці вона знаходила чистий запах пороху в ящиках”, - каже Артем. -"Це навіть не космос, це два космоси. Я такого раніше не бачив. Думаю, вона свого роду вундеркінд. Якщо порівнювати, то це якби третьокласник навчався б на рівні п'ятого курсу медичного університету. Я впевнений, що це талановита та здібна собака".
Любов та виховання
“Я дозволяю кожному кінологу брати собаку додому. Проте додому їздять тільки моя Шеррі та ще один пес. Взагалі я хотів завести службову собаку, але вона така маленька, думав, от вона підросте, зміцниться імунітет після щеплень, буде жити в центрі. Проте жодного разу вона тут не лишалась”, - ділиться Артем.
Чоловік вважає себе суворим та безкомпромісним кінологом, особливо коли це стосується принципових питань виховання. Зазначає, що Шеррі постійно з ним: після сніданку вони разом їдуть в центр, разом повертаються додому. Вона спить разом з ним, і родина до неї прив'язались.
Додає, що дуже любить її. Навіть за найбільшої шкоди, коли вона погризла кросівки, кінолог її не сварив.
“Я ж розумію, що то не зі зла було. Вона просто засумувала”, - пояснює він.
За його словами, в Шеррі велике майбутнє, вона допоможе розкрити ще не одну справу завдяки своїм вмінням та талантам.
Ірина Зайцева
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ
- Що робити, коли виявили рак: подкаст "Медбалачки"
- 12 років в очікуванні вироку: хірурга з Кропивницького судили за смерть дитини
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте