Міськрада чи кооператив: у Кропивницькому на багаторічний недобуд з’явилося двоє претендентів

16:13, 15 Лютого, 2023

 У Кропивницькому вже близько 34-х років не можуть добудувати багатоквартирний будинок по вулиці Юрія Коваленка, 29. Об’єкт належить житлово-будівельному кооперативу “Політ”. Проте міськрада вважає недобуд безгосподарним і планує доводити це в суді, би згодом пристосувати приміщення для потреб переселенців.

 

 

“Гречка” з’ясовувала, чому об’єкт став недобудом, хто насправді його власники та чому його можуть забрати у власність міста.

Небезпечний недобуд

На початку лютого на сайті міськради з’явилася інформація про те, що будинок на вулиці Юрія Коваленка, де загинула дитина, “безхозний”, тому з міського бюджету 500 тисяч гривень аби “законсервувати” – закрити входи і вікна, аби ніхто не міг ввійти у приміщення. Також повідомили, що у подальшому планують через суд забрати приміщення у комунальну власність.

5 copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Після публікації інформації містяни почали писати, що не такий вже він і безгосподарний. Належить недобуд містянам, які скооперувалися для його будівництва і вклали туди свої гроші, проте на квартири чекають 34 роки.

Представники житлово-комунального кооперативу розповіли “Гречці”, коли і як все почалося і чому досі житло не добудоване.

Почалося все із 1989 року. Тоді містяни створили кооператив, до якого ввійшли 160 людей. Планували побудувати 10-поверховий будинок. Наважилися на будівництво, оскільки тоді діяла державна програма, згідно з якою члени кооперативу повинні були одразу внести 30% від вартості своїх квартир, а 70% – повинна була надати держава в іпотеку на 15 років.

“Оці 30% від вартості тоді ми сплатили у сумі 31 мільйон 200 тисяч карбованців. І вже у 1993 році почалося будівництво. Далі потрібно було, щоб держава внесла свої 70% і надала пільговий кредит. Проте кредит так і не отримали. Фактично держава нас кинула”, – розповів член правління ЖБК “Політ” Віктор Бабич.

Тому всі члени ЖБК змушені були власними силами зібрати необхідну суму, аби покрити і ті 70%.

“Тяглися всі як могли. Жили на квартирах. Самі ще молоді, діти маленькі. Я особисто жила в гуртожитку. Продавали все, що могли. Від зарплат все відкладали, дітям зайвий раз морозива не могли купити. Кожну копієчку стягували, щоб зробити внесок, аби не виключили з кооперативу,”– говорить членкиня ревізійної комісії ЖБК “Політ” Тетяна Драч.

Але у 1997 році забудовник – державне підприємство “Добробут” збанкрутувало та зникло. Всі документи підприємства, за словами членів кооперативу, згоріли.

жадова недобуд

Будівництво зупинилося, а в 1999 році будівлю його офіційно внесли до реєстру недобудов. З того часу члени кооперативу роками намагаються домогтися відновлення будівництва.

Житлово-будівельний кооператив переробив і проєкт будинку, залишивши лише 7 поверхів.

Тоді ж і співвласники, неспроможні фінансувати будівництво самі чи отримати на це держкредит, звернулися до міської й обласної ради з проханням просити у кабміну цільову субвенцію на добудову об’єкту.

На той час залишилось лише 52 члени кооперативу із 160, які були напочатку. Багато людей зневірилися і написали заяви на вихід і отримали повернення вкладених коштів.

“Проте повезло не всім – 23 людей отримали гроші лише частково, бо у кооперативу більше не було”, – зауважив Віктор Бабич.

Ті ж, хто не втратив надії дочекатися свого житла і досі продовжують щорічно робити членські внески. Їх розраховують у відсотках в залежності від вартості квадратного метра станом на той чи інший рік. Ці гроші витрачають на різну документацію, проєкти землеустрою, паспорт об’єкта та інше.

Намагаються заново офіційно отримати ділянку

Починаючи з 2013 року у ЖБК виникають нові завдання – заново офіційно отримати земельну ділянку, на якій розташовується їхній недобуд.

“У 1989 році все в нас було. І землю нам виділили, і дозвіл на будівництво дали. А тоді з’ясувалося, що потрібно все по новому колу починати”, – заужив голова правління ЖБК “Політ” Олександр Циба.

У листопаді 2013 року у міськраді їм, як кажуть у кооперативі, пообіцяли надати безоплатно у власність, проте проєкт не погодили.

У 2016 році кооператив знайшов інвестора, який готовий був продовжити будівництвона їх замовлення виготовили проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Цього разу постала проблема і з виділенням в оренду. Інвестор не став чекати.

У 2019 році землю готові були виділити в оренду. Проте щорічно потрібно платити ринкову ціну. Для ЖБК це було дорого, вони просили надати пільгову ціну, проте знову ж таки отримали відмову.

У 2020 році у місті здали в експлуатацію перший за 30 років комунальний будинок, квартири в якому роздали людям, які стояли на квартирній черзі роками. Тоді члени кооперативу знову зверталися до міськради із проханням прийняти будинок у комунальну власність і добудувати багатоповерхівку на умовах, що 32 квартири залишаться тим, хто є членами кооперативу, всі інші – будуть у комунальній власності.

Концепція в нас була така, що є 3 під’їзди на 84 квартири. Ми віддаємо або обласній, або міській раді 52 квартири, а нам лишається наші 32. На підставі договору у цивільний спосіб на взаємовигідних умовах”, – підкреслив пан Віктор.

2 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Доводитимуть міськраді, що будинок має господарів

У січні з’являється інформація, що недобуд “безхозний”.

“От те, що вони там писали, що повторно кудись направляли листи, щоб знайти власника і так далі – не відповідає дійсності, груба брехня. Я просто зараз себе питаю – для чого мені ворог Росія, коли в мене є тут загарбник інший?”- не стримуючи емоцій акцентував чоловік.

За словами членів кооперативу, як тільки відбулася комісія, на якій їхній будинок назвали “безхозним”, вони наступного дня зателефонували заступнику міського голови Олександру Вергуну. Секретарка відповіла, що його немає. Потім ще тиждень просилися до нього на прийом, проте його нібито так і не було. Потім 10 січня направили електронного листа.

Наразі ж жодної відповіді від міськради.

“Я на пенсії. В’язала з дому нашим захисникам шкарпетки. Пекла пиріжки. Допомагала волонтерам, де могла. А тепер змушена кинути все, і замість допомагати нашим хлопцям, аби швидше знищити ворога, повинна бігати по місту, щоб відстоювати свої права”, – обурюється пані Тетяна.

На те, що у міськраді повідомили, що ніхто не приймав ніяких заходів, аби зробити недобуд безпечним, члени кооперативу зауважують, що їм там і не дозволяли нічого робити.

 329113420 529155386012782 2774674041707590202 n copy

Дайте документи – підемо назустріч

Наразі ж міськрада спільно з окружною прокуратурою та управлінням нацполіції області працюють над тим питанням, щоб визнати цю будівлю безгосподарною і працювати над тим, щоб визнати його таким, що належить територіальній громаді.

Управління комунальної власності займається цим питання, проте, як зауважує заступник міського голови Олександр Мосін, одразу ж з’явилися власники і почали говорити, що міська рада не має права нічого робити.

Можливо дійсно люди будували цей будинок, але ж і стежити за ним потрібно, щоб він не ніс небезпеки містянам, особливо коли мова йде про дітей”, – акцентує він.

Посадовець говорить, що необхідно було знайти та залучити інвестора, будувати далі, залишити свої квадратні метри. Повністю оформити містобудівні документи і забезпечити контроль та догляд за своїм об’єктом.

Ми зверталися до них і просили обгородити та убезпечити будинок. Пройшов рік-другий, а ніхто нічого не робить. То як нам потрібно було реагувати? Це стосується усіх недобудов, якщо не виконуватимуть належної роботи, то так само будемо діяти”, – наголосив Мосін.

Окремо по ЖБК “Політ”, то посадовець говорить, що вони заявляють про себе як власників, але необхідних документів не мають.

Крім того, є рішення міськради від 2019 року, згідно з яким виділяється у користування для ЖБК “Політ” земельна ділянка на 49 років на умовах сплати оренди у розмір 3% від її оціночної вартості. В разі, якщо кооператив не підписав договір про оренду протягом 5-ти місяців з моменту прийнятого рішення міськради, то далі вартість оренди складає вже 6% від вартості землі.

“Зробіть щось і міськрада буде поруч та в чомусь допомогти. Цього не відбулося, а все в них тільки на словах. Тут головне, щоб вони були чесними у цьому питанні. Де їхні документи на право? Чому не оформили земельну ділянку? Чому не підписали договір? А зараз, коли з’явилася загрози втратити те, що колись вкладали – починають розповідати, що вони власники”, – зазначає заступник міського голови.

Фактично, за його словами, кооператив повинен принести дозвільні документи на забудову, документ про оформлення землекористування, державний акт постійного землекористування, договір оренди земельної ділянки, документ на право власності – це дасть можливість оформити всі інші документи і рухатися далі.

Ми скільки з ними зустрічалися, але вони не надали нам таких документів. Будь ласка, хай приходять до міськради показують нам належні документи і будемо рухатися далі”,- пояснив посадовець.

Проте тепер вже виникає інше питання – на “консервацію” недобуду витратили понад пів мільйона гривень із бюджету міста. В разі, якщо кооператив дійсно доведе, що там є їхні квадратні метри, то ці гроші вони повинні будуть повернути в міський бюджет.

Крім того, якщо і продовжувати будівництво, то потрібно буде провести будівельні експертизи будматеріалів та конструкцій. На основі експертних висновків розроблять проєктно-кошторисну документацію і тоді вже щось можна буде далі робити.

Якщо не буде юридичного підтвердження що це чиясь власність, то є відповідні механізми і процедури, згідно з яким виносяться висновки, на основі яких визнається, що будівля безгосподарна. Потім це повинне бути затверджено рішенням виконкому та міськради.

 Фото: пресслужба міськради та “Гречки”

Останні новини по темі
Продавали майже на мільйон за місяць: у Кропивницькому затримали наркоторговців (ФОТО)
63ecdbadbde03676358382
330562779 1138951490103122 624271863444453810 n
У Кропивницькому підозрюваному у смертельній ДТП обрали запобіжний захід
Читайте також

Кропивницький регіон долучився до проєкту «Укрпошта.Аптека», в рамках якого можна замовити доставку ліків до найближчого поштового відділення. Для цього достатньо мати телефон. ...

10:30, 18 Липня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 18 липня, через аварійні роботи жителі мікрорайону Радист тимчасово залишилися без води....

10:09, 18 Липня, 2024

Вихованець кропивницького футболу та колишній півзахисник збірної України Євген Коноплянка оголосив про завершення кар’єри футболіста....

10:03, 18 Липня, 2024