У Добровеличківській громаді, що на Кіровоградщині, розробили проєкт, спрямований на вирощування та збір в екологічно чистій місцині овочів та фруктів. Таким чином, планують охопити роботою людей з числа переселенців та безробітних жителів громади і забезпечувати продуктами жителів великих міст.
Фото умовне
Як зазначила в коментарі “Гречці” депутатка Добровеличківської селищної ради та менеджерка з підготовки та реалізації проєктів"ДІЯ" Тетяна Нехайчук, проєкт з коштористом 17 тисяч доларів реалізують за рахунок донорів впродовж березня-жовтня цього року.
Овочевий бокс з грядки
У той час, коли південь України, який забезпечував країну продовольстом окупували і держава закликала всіх і кожного садити овочі на кожному вільному клаптику землі, долучитись до ініціативи “Сади перемоги”, аби не було голоду експериментальному варіанті Тетяна спробувала вирощувати і продавати до столиці овочі зі свого городу.
Фото Тетяни Нехайчук
“Ми боялись, що буде дефіцит продуктів та продовольча криза. Щоб запобігти цьому ми і розробили цей проєкт”, - уточнила жінка.
Умовно назвали свій город “Платонова фазенда”, на честь молодшого сина Платона.
Ілюстрація розроблена для Instagram-сторінки фазенди
Перші спроби були вдалими, і у 2023 цей проєкт вирішили продовжити і на його реалізацію, написали заявку та отримали підтримку: в грудні донори спочатку виділили 400 тисяч гривен, а в лютому - 7 тисяч доларів.
Головна ідея “Платохиної фазенди”- охопити роботою непрацевлаштованих людей, які мають свою присадибну ділянку та використати її з користю: посадити на ній різні види та сорти фруктів та овочів, згодом розширити асортимент та знайти та розробити шляхи реалізації вирощеної продукції.
Фото Тетяни Нехайчук
Також внутрішніх переселенців залучатимуть до обробітку на землі, роботі на городі та фасуванні своєрідного овочевого боксу. За це вони отримуватимуть погодинну оплату.
За словами Тетяни Нехайчук, цей проєкт вирішить дві проблеми: працевлаштування жителів сільської громади та забезпечення екологічними продуктами жителів великих містечок України, які зацікавлені в екологічних фруктах та овочах, вирощених в екологічно чистому середовищі без застосування пестицидів, нітратів та інших шкідливих домішок.
Фото Тетяни Нехайчук
За словами жінки, минулого року найбільшою популярністю користувались кабачки та цибуля. Цьогоріч хочуть розширити асортимент своєї продукції, виростити нові види капусти, помідорів та інших овочів. Також планують закупити систему поливу, щоб автоматизувати процес вирощування.
Хто підтримав фінансово?
Грант на ідею надала Міжнародна агропродовольча мережа (International Agri Food network) була створена в 1996 році під час Всесвітнього продовольчого саміту. Це неформальна коаліція міжнародних торговельних асоціацій, що займаються агропродовольчим сектором на глобальному рівні.
Вони співпрацюють з Комітетом ООН зі всесвітньої продовольчої безпеки та зацікавлені у підтримці концепції сталого розвитку 2030.
П'ять ключових принципів Agri Food network:
- Зробити сільське господарство двигуном розвитку;
- Підтримати підприємництво;
- Створити сприятливе робоче середовище для збільшення вартості сільського господарства;
- Подальші дослідження, розробки та розширення послуг;
- Підтримувати силу партнерств.
Загалом продовольча безпека - одна із фокусних тем, яку готові фінансувати європейські донори.
Планують розвивати ідею далі
Як інновацію, планують запустити відео-спостереження за земельною ділянкою в режимі он-лайн. Тобто клієнт може переглядати, як ведеться обробіток, догляд ділянкою та вирішити, що саме він хоче замовити, які ягоди, фрукти чи овочі. Потім через чат-бот клієнт оформлюватиме замовлення про певний набір продуктів та його відправляють за можливої доставки.
Фото Тетяни Нехайчук
За словами Тетяни, вони хочуть побачити, наскільки результативним та корисним буде цей пілотний проєкт та потім масштабувати його по багатьом громадам, передаючи свій досвід, оскільки це свого роду франшиза.
“Ми вже навіть отримали попереднє погодження в одному з конкурсів саме на франшизу та ведемо перемовини з поляками стосовно фінансової підтримки”, - зазначила Тетяна.
Фото Тетяни Нехайчук
Керівниця проєкту також зазначає, що у майбутньому має ідею облаштувати “зелену садибу”, - оформити мальовниче місце, куди могли би приїжджати люди з міст та містечок на відпочинок на свіжому повітрі. Вона говорить, що багато містян прагне відпочинку на природі з красивим краєвидом, щоб можна було замовити якісь страви чи навіть салат зі свіжих овочів прямо з грядки.
Ірина Зайцева
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ
- Онкологічне обладнання розбрату: між головою облради та керівником онкоцентру розгорівся коніфлікт
- Золоті генератори для Кіровоградшини: як відкриті торги можуть врятувати від переплат
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте