Ексклюзив

Чи існує “срачемір” і як штраф за безлад допоможе стати кращими батьками

 Автор: Анастасія Дзюбак. 5688

 Минулого тижня інтернет збурила ситуація, коли у Кам’янці-Подільському поліція оштрафувала матір 3-річної дитини за безлад у домі. Соцмережі розділились, чи дійсно у домі були негідні умови для дитини чи матір засудили за те, що вона неідеальна господиня. "Гречка" вирішила розібратись як відбувається процедура, чи існує "срачемір", яким вимірюють рівень небезпеки та чи допомагає це стати кращими батькам.

sr 2

Де межа між просто безладом і “антисанітарними умовами”

У Кам'янці-Подільському соціальну службу до матері викликали лікарі після того, як жінка викликала швидку, коли донька порізалась консервною банкою.

Коли лікарі спитали, чому дома безлад, жінка сказала, що не справляється сама із трирічною донькою, а чоловік майже весь час на роботі - працює вантажником. Медики також помітили у дитини затримки у розвитку - дівчинка не розмовляє.

337175588 961003458413915 5047565361019080350 n

337506370 1264969047443815 6319770103849006038 n

Фото поліції з Кам'янця-Подільського

Після ювенальна поліція розмістила пост у соцмережах ( який зараз видалили), де вказали, що у хаті був безлад і непрані речі.

На ситуацію відреагували соцмережі.

Згодом, у коментрі УП.Життя поліція додала, що у хаті був стійкий запах аміаку, про що не було згадок у першому пресрелізі.

Після цього до родини завітала соцслужба і поліцейські, а жінці виписали штраф за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (невиконання батьками обов'язків щодо виховання дитини).

Як проводиться оцінка місця проживання дитини Службою у справах дітей

Відповідно до Постанови 585 від 1 червня 2020 року Служба у справах дітей реагує на будь-яке звернення письмове, телефоном, чи усно. Служба у справах дітей з поліцією, лікарем комісійно виїжджає до оселі і перевіряють умови прождивання дитини.

При перевірці житлово-побутових умов перевіряється стан дитячих речей, засобів гігієни і візуально оглядаються умови.

"Чисто чи брудно, чи є скло, чи нема. Всякі дрібниці, які складаються в один пазл і ми можемо сказати є там належні умови проживання чи немає. Огляд починається з коридору. Воно ж зразу видно, якщо прибиралось у суботу, а сьогодні вівторок, зрозуміло, що буде якась пилюка чи бруд, але якщо це шматки болота, то можна і підмести. Оглядаємо кухню, підвіконня. Якого кольору вони б не були, то там буде пуд пилу. А що таке пил? Пил це найстрашніше, це алергія. Тобто повільно проводиться постійне вологе прибирання. Критеріїв прямо таких немає, щоб сантиметром вимірювати. Так само на кухні видно посуд, коли він мився. Питаємо, що мати готувала їсти. Дивимось на дитячі речі, постільну білизну. Якщо постільна білизна мала би бути біла, а вона ближче до темно-сірої, питається коли пралась. Навіть якщо ви не працюєте у службі і зайдете в один будинок, в інший - ви побачите різницю", - пояснили "Гречці" у Службі у справах дітей Кіровоградської ОВА.

З попередженнями і штрафами: за які ситуації штрафують батьків

За законодавством, батьківські обов'язки прописані в статті 150 Сімейного кодексу. Зокрема:

  1.  Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
  2.  Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
  3.  Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
  4.  Батьки зобов'язані поважати дитину.
  5.  Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
  6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
  7.  Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Покарання за порушення цих вимог здійснюється у рамках статті 184 КУпАП. Найшлегша міра відповідальності - попередження або штраф за адмінпротоколом поліції.

“Гречка” дослідила, за що останнім часом штрафували батьків, опрацювавши матеріали судового реєстру.

Наприклад, 8 лютого 2023 року після обстеження Службою у справах дітей Кам`янської сільської ради (Закарпатська область) умов проживання суд оштрафували матір за безлад у домі. В суді вона вину у вчиненні правопорушення визнала та пояснила, що цілими днями працює, через тяжкий матеріальний стан не має вдома побутових приладів, які б могли полегшити хатню роботу, тому не встигала доглядати за дітьми та будинком. Обіцяла виправити свою поведінку та надалі приділяти більше уваги догляду за дітьми.

 22 березня  той самий Іршавський районний суд оштрафував батька, бо син кидав бруківку в бік школи.

6 березня 2023 року Старосинявський районний суд Хмельницької області оштрафував на 536 гривень 80 копійок батька двох дітей, через “неналежні умови проживання, в будинку брудно, павутиння в кутках стін, брудна постільна білизна, неприємний запах повітря в будинку”.

А от Христинівський районний суд Черкаської області обійшовся попередженням для матері, у якої 14 лютого виявили антисанітарні умови, багато сміття і малолітнього сина, який втік з дому і бродив вулицями сам.

Так само попередження отримала мати від Гощанського районного суду Рівненської області за те, що 16 січня була нетвереза, влаштувала безлад у хаті і діти пішли ночувати до знайомої. Свідків,які викликали поліцію, заявили, що мати була п`яна, її поведінка була неадекватною.

"Я замучилась”: психологічний стан мам залишається поза увагою

"Фактично, таке ставлення до жінки є продовженням нашого деструктивного суспільного договору про те, що про людське око має бути красиво, а за зачиненими дверима робіть, що хочете. Тобто про людське око має бути прибрано, а що робиться у душі у цієї жінки, з яких причин вона це зробила нікого не цікавить", - каже психологиня Олена Чорна.

За її словами суспільство загалом не поспішає розбиратись у тому, що болить мамам.

"Я замучилась, я більше нічого не хочу, мені просто хочеться лягти і вмерти", - це чи не найчастіші запити на консультаціях з якими звертаються до неї мами.

Є факт - вдома не прибрано. Друге питання, скільки не прибрано, який стан жінки: хто допомагає їй і фінансово і функціонально. Зрештою, питання і до батька дитини, адже діти це спільна відповідальність подружжя за законодавством.
Також варто було б оцінити психо-емоційний стан мами, вважає психологиня Олена Чорна.

"Можливо, вона настільки виснажена, що все що вона може - годувати дитину. Можливо вона мала непроліковану післяпологову депресію або депресивні стани, переживає абьюз у стосунках чи інше насильство. Тоді тут варто зайняти гуманну позицію і допомогти. І головне, пам'ятайте, коли ми тикаємо пальцем у когось, три інші пальці вказують на нас, адже ми як суспільство щось недопрацювали. Корені йдуть з того, що дитина і прибирання - мамина відповідальність. Навіть поверхневий аналіз має враховувати відповідальність чоловіка і дружини," - каже психологиня.

Загалом радить подружжям скласти список справ необхідних для функціонування родини. Наприклад, така-то сума грошей в місяць, стільки-то разів сходити за покупками, стільки-то разів вийти з дитиною на прогулянку і стільки-то разів прибрати. І далі ви розподіляти, хто що робить і в якому обсязі.

"Якщо з усіх пунктів лише один взяв на себе чоловік, а решта на жінці, то виходить, що ми замість того, щоб підставити плече і поставити підніжку", - каже Олена Чорна. -"Коли ми як суспільство замість того, щоб дотискати того, кому і так нелегко, налагодимо допомогу, тоді складемо наш тест на гуманність", - каже психологиня.

 

Поширюйте

Коментуйте