У Донецькому медуніверситеті черговий скандал: призупиняли навчання та трудові договори викладачів

14:53, 26 Квітня, 2023

У Донецькому національному медичному університеті, що нині базується у Кропивницькому,  17 квітня припинили дію трудових договорів зі 150 викладачами. Студенти говорять, що навчальний процес зупинився. Проте 25 квітня наказ припинили та поновили роботу.

Фото умовне

Студенти кажуть, що навчання зупинилось

Лікарка-інтерн Вікторія у коментарі “Гречці” розповіла, що від понеділка навчання немає. 

“Все було добре. Але у минулу п’ятницю наша викладачка сказала, що можливо ми вже більше не будемо навчатися з нею, тому що виконувач обов’язки ректора, навіть не ознайомивши викладачів із рішенням, підписав наказ про припинення трудового контакту. Самі викладачі про це випадково дізналися із його сторінки в соцмережі”, – говорить Вікторія.

За її словами, від понеділка, 24 квітня, занять немає у студентів, курсантів та інтернів. Навчальний план не виконується і під загрозою наразі держіспити у студентів, отримання дипломів та сертифікатів для інтернів.

“У мене два місяці до завершення навчання, коли я зможу отримати сертифікат та повноцінно працювати. Зараз це під загрозою, оскільки занять немає. Студенти шостого курсу, які здають крок 2, іспиту скласти не зможуть адже, знову ж таки, не виконується навчальний план. Їх не просто до нього не допустять. А в нас під загрозою державні іспити, тому що їх просто немає кому приймати. Тобто, фактично, університет паралізований, а якщо так далі піде, то взагалі він буде знищений”, – пояснює лікарка-інтерн.

Зазначимо, це вже не перший конфлікт у цьому університеті. Близько двох років тому філія ДНМУ у Кропивницькому була на межі закриття.  Студенти вимагали не закривати виш та проводили акцію протесту під стінами університету. А у 2019 році був скандал, коли намагалися відрахувати 850 студентів міжнародного факультету.

В.о. ректора через Фейсбук запевняє, що все гаразд

На своїй Facebook-сторінці та сторінці ДНМУ 22 квітня виконувач обов’язків ректора Анатолій Анчев написав про причини такого наказу.

“Хочу надати офіційний коментар щодо ситуації, яка викликана суб’єктивною реакцією окремих осіб, котрі дезінформують суспільство, створюючи штучний сфабрикований ажіотаж навколо Донецького національного медичного університету”, – написав очільник вишу.

У дописі по пунктах він повідомив, що:

  • Відповідно до наказу від 31.03.2023 р. № 105/1, науково-педагогічні працівники, які перебувають за кордоном, не звільнені, а увільнені (перервані трудові відносини без збереження заробітної плати) відповідно наказу МОЗ України. При поверненні на Україну кожен науково-педагогічний співробітник поновлюється на роботі з виконанням своїх функціональних обов’язків в день його звернення до відділу кадрів ДНМУ, у м. Кропивницький, вул. Коваленка, буд. 4-а.
  • У зв’язку з обмеженим фінансуванням та необхідністю своєчасної виплати заробітної плати співробітникам університету, прийнято рішення щодо економії фонду оплати праці. Скорочено педагогічне навантаження у внутрішніх і зовнішніх сумісників. Це тимчасова міра, але вона є вимушеною в умовах браку коштів.
  • Навчальний процес не зупиняється на жодній кафедрі. Всі працюють згідно з розкладом і виконують свої функціональні обов’язки.
  • Деканати працюють в звичайному режимі та продовжують роботу з підготовки до ЄДКІ, КРОК 1 та КРОК 2.
  • Всі студенти університету своєчасно закінчать навчальний семестр з повним виконанням навчального плану.

“У разі виникнення додаткових питань – прошу звертатись безпосередньо до адміністрації університету або за тел. +380683430686 (приймальна ректора)”, – вказав пан Анатолій.

“Гречка” намагалася зв’язатися з Анатолієм Анчевим, аби він детальніше пояснив ситуацію та чому від 24 квітня таки зупинився навчальний процес. Проте у приймальні ректора, номер якої він вказав, повідомили, що варто звернутися безпосередньо до нього на його особистий номер телефону та надали контакт. Дзвінок “Гречки” за вказаним номером скинули. Редакція відправила смс-повідомлення на номер очільника вишу із проханням надати коментар, проте протягом двох діб ні зворотного дзвінка, ні відповіді на повідомлення не надійшло. 

Про припинення навчання кажуть і викладачі

Проте навчальний процес із 24 квітня таки зупинився, каже завідувачка кафедри внутрішньої медицини №1 Майя Єрмолаєва. У коментарі “Гречці” вона зазначила, що виконувач обов’язків ректора навіть не хоче йти на діалог. Викладачі просять пояснити ситуацію та спробувати знайти з неї вихід, проте очільник вишу це ігнорує.

За її словами було два накази. Перший був ще 15 березня: тоді викладачам, які знаходяться за кордоном, потрібно було з’явитися у Кропивницький в триденний термін. Вони не з’явилися, оскільки в такі терміни нереально було дістатися з іншої країни. 

При цьому вона зауважує, що виш перший семестр працював повністю у форматі дистанційного навчання, з другого семестру – дистанційне та для випускних курсів – змішане. 

Тоді завідувачі кафедр звернулися до очільника університету із прохання пояснити цей наказ, проте пояснень він не надав.

Вже 12 квітня, говорить викладачка, на електронну пошту кафедри надійшов новий наказ – про призупинення дії трудового договору, в якому вказані викладачі, які знаходяться за кордоном. Тобто з ними припиняється дія трудового договору до того моменту, поки вони не з’являться на територію України. 

“У списку два завідувачі кафедри, п’ять докторів наук, професорів, понад 10 кандидатів наук і так далі. І найцікавіше, що той наказ до нас надійшов 12 квітня, а призупинення дії трудового договору в наказі значиться від 1 квітня. Відповідно, всім завідувачам кафедр дали вказівку заднім числом скорегувати табеля. Тобто люди працювали 12 днів, а завідувачі кафедри повинні вказати, що вони не працювали.Таким чином їх увільнити, на той момент це були 25 людей”, – каже Майя Єрмолаєва.

Тоді довелося вносити зміни в розклади і в освітній процес. Комусь давати додаткове навантаження, а деякі дисципліни взагалі припинили викладати.

Проте найбільшим ударом вона називає наказ від 17 квітня, про який вони дізналися 20 квітня ввечері, коли на електронні скриньки їм повідомили про увільнення вже близько 150 викладачів. При цьому роз’яснення, за яким принципом відбирали саме цих людей,  не вказано.

“Це звучить як “призупинити дію трудових договорів разом з оплатою праці”. Знову ж таки, заднім числом. При цьому із  формулюванням “до відновлення можливості виконувати роботу”. Тобто люди, які виконують роботу, їм призупиняють дію трудових договорів до відновлення можливості виконувати роботу. Незрозуміле формулювання. Це стосується майже всіх зовнішніх сумісників, трішки більше ніж 50 внутрішніх сумісників, тобто ті, хто виконує навантаження більше ніж на ставку. Тобто знімається сумісництво внутрішнє і припиняється трудовий договір із зовнішніми сумісниками. Коли в університеті більш як 300 викладачів, а загалом у наказах прозвучало 170, то це звісно ж відображається на навчальному процесі”, – акцентує завідувачка кафедри.

Жінка говорить, що на її кафедрі два викладачі вийшли на роботу – ті, які не мають ще повного відпрацьованого навантаження. Всі інші не вийшли. По цій кафедрі, наразі, чотири групи студентів і 40 лікарів-інтернів, які від понеділка без викладачів. Приблизно така ж ситуація по всіх кафедрах. Фактично 70% викладачів із понеділка не працюють, дисципліни не викладаються, навчальний процес паралізовано.

Викладачі ще в п’ятницю написали службові та доповідні записки на адресу виконувача обов’язків ректора з обґрунтуваннями, що виконання цього наказу призведе до призупинення навчального процесу. 

І викладачі, і студенти вже звертаються на “гарячі лінії”, до МОЗ та в усі можливі інстанції, аби хоч якось вплинути на ситуацію. Єдиний вихід – скасовування наказів очільника університету, але поки що він не виходить навіть на діалог.

Якщо не відновити навчання, то студенти не виконають  програму, відповідно випускники не отримають дипломів, інтерни – сертифікатів, пояснює Майя Єрмолаєва, і каже, що в історії подібних ситуацій не було, щоб студенти мали такі наслідки з вини університету, тому для вишу це може загрожувати припиненням його існування. 

Проте 25 квітня ввечері наказ від 17 квітня скасували, бо вишу надійшла проплата з бюджету. Однак наказ, який стосується викладачів, які перебуваєть за кордоном не скасували.

cc015e36 5197 41ba b16f 593f9e8f7b52

Останні новини по темі
Орендували гараж для фасування наркотиків: у Кропивницькому судитимуть наркозбувачів (ФОТО)
871be22e 3cc2 4020 bf6f 0d16ff176a72
IMG 5371 1
Три капітальних проєкти: де цьогоріч ремонтуватимуть дороги і тротуари у Кропивницькому
Читайте також

Кропивницькі велосипедисти вибороли призові місця на чемпіонаті України з маунтенбайку.

12:21, 17 Липня, 2024

На Кіровоградщині виявили двох чоловіків, яких підозрюють у незаконному вилові риби в акваторії річки Дніпро....

11:54, 17 Липня, 2024

У середу, 17 липня, контррозвідника Романа Червінського, якого обвинувачують у перевищенні повноважень під час спецоперації з вербування російського пілота, випустили під застав...

11:20, 17 Липня, 2024