Ексклюзив

Без бар’єрів: як працює автошкола для людей з інвалідністю

 Автор: Ірина Требунських. 4791

 У рамках державного проєкту «Автошколи для осіб з інвалідністю» в країні наразі вже відкрили п’ять таких інклюзивних закладів, один з яких – у Кропивницькому.

В чому особливість таких автошкіл, скільки коштує навчання і як до них записатися – з’ясувала «Гречка».

avtoshkola bez baryeriv4

СЛУХАТИ У ВИГЛЯДІ ПОДКАСТУ ТУТ

 

Керувати власним життям на колесах

Ірина Іванченко родом з Кіровоградщини, проте наразі проживає у Києві. У столиці вона стала однією з перших студенток безбар’єрної автошколи.

«Посвідчення водійки я отримала ще 15 років тому, та після через хворобу втратила можливість ходити і шукала школу, де я зможу опанувати новий вид водіння», – розповіла вона «Гречці».

Дівчина розповіла, що шукати автошколи, де б надавали послуги для людей, які не можуть користуватися ножним управлінням, вона почала ще у 2022 році. Проте знайти не могла: або заклад не мав відповідної ліцензії, або спеціалізованих автомобілів.

«У березні я побачила, що в Києві на базі вишу МВС відкривається адаптована автошкола: документи я подала на наступний після відкриття день, і у червні вже розпочала навчання», – розповіла вона.

Iryna Ivan4enko

Ірина Іванченко в адаптованій автошколі у Києві

Наразі власного авто Ірина Іванченко ще не має, та планує придбати. Вона пояснила, що систему ручного керування авто, коли важіль біля керма виконує функції педалей газу та гальм, можна встановити на будь-яку автівку.

«Людина може купити будь-яке авто, яке їй подобається, а потім переобладнати його під себе. В Україні є спеціальні центри, які можуть встановити ручне управління – ця послуга коштує приблизно 10 тисяч гривень», – розповіла вона.

При встановлені важелів педалі залишаються на місці – тобто таким авто може керувати як людина з порушення функції рухово-опорного апарату, так і людина, яка може управляти за допомогою педалей.

Ірина Іванченко переміщається за допомогою колісного крісла і зізнається, що громадський транспорт є незручним для неї: не всі автобуси обладнані пандусами, а маршрутки взагалі недоступні.

«А на власному авто ти рухаєшся, куди захочеш і не залежиш від інших. Відчуваєш себе повноцінною частиною суспільства, що особливо важливо для людей, які пересуваються за допомогою крісла колісного», – підкреслила вона і додала: «Навчання в автошколі – це від непевності до впевненості, від трепету до швидкості. Я пройшла цей захопливий шлях і тепер керую власним життям на колесах».

Автошколи доступні для всіх

Перша автошкола для людей з порушення функцій опорно-рухового апарату на Кіровоградщині з’явилася у рамках ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар'єрів». В рамках цього проєкту автошколи для людей з інвалідністю відкрили у 5 містах:

 • Кропивницький, 
 • Львів,
 •  Київ,
 • Дніпро,
 • Кам’янець-Подільський.

«Це не просто автошколи, а комплексна державна послуга, яка сприятиме адаптації людей з інвалідністю до керування авто. Йдеться не тільки про навчання, а й про складання тестів та отримання посвідчення водія», – зазначила заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко.

Ці автошколи відкриті на базі вишів Міністерства внутрішніх справ. У Кропивницькому це Донецький державний університет внутрішніх справ, який релокувався з Маріуполя через повномасштабне вторгнення Росії.

Як пояснила «Гречці» проректорка ДонДУВС Олена Волобуєва, адаптована автошкола, яка діє в університеті у Кропивницькому,  отримала сертифікат по інклюзії – тобто вона зручна для всіх людей. Тут зробили безбар’єрний простір, встановили пандуси, переобладнали туалет, щоб він був зручним і для людей з порушеннями опорно-рухового апарату.

На тренувальному майданчику є вісім авто, з яких одне обладнане під ручне управління: має біля керма важелі зчеплення, гальм та газу. 

avtoshkola1

Фото: ДонДУВС

«Ми наразі стали першим на Кіровоградщині закладом, де є автошкола, яка має ліцензію для навчання і людей з інвалідністю. У нас дві мети: по-перше, підготувати висококласних водіїв категорії В, а по-друге – ми хочемо бути корисними для громади, яка нас прийняла», – зазначила проректорка вишу.

Як пояснив «Гречці» викладач циклу загальноправових дисциплін Маріупольського центру первинної профпідготовки «Академія поліції» ДонДУВС Андрій Курило, наразі в автошколі переобладнані під ручне управління легкові авто, тому для людей, які не можуть користуватися педальною системою управління, доступна категорія В. 

«Ми проводимо курс підготовки водіїв транспортних засобів категорії В, але вже працюємо над отриманням ліцензії на інші категорії. По закінченню навчання слухачі складають теоретичний і практичний іспити у сервісному центрі та отримують посвідчення водіїв», – розповів він.

Також у автошколі практикують індивідуальний підхід до учнів. Якщо людина не мала раніше водійського посвідчення, то навчання загалом триває 10 тижнів, з яких: 

 • 64 години теоретичного курсу,
 • 40 годин – практичне навчання.

Якщо ж людина вже має водійське посвідчення, проте через травму або хворобу потребує перенавчання на ручне управління авто, тоді  кількість занять визначається індивідуально.

«Наші інструктори – це досвідчені водії з усіма відкритими категоріями, які мають стаж водіння понад 20 років, а стаж викладання – більш як десять років. Це ті люди, які починали викладати в нашій автошколі ще в Маріуполі, з 2015 року», – підкреслила проректорка Олена Волобуєва.

В автошколі на базі ДонДУВС в Кропивницькому курс навчання коштує 9,5 тисяч гривень, а для людей з інвалідністю – 6 тисяч гривень (без обліку пального).

avtoshkola2

Фото: ДонДУВС

«Зараз ми шукаємо можливості, щоб допомагати людям переобладнати їхні власні авто під ручне управління. Тому ми просимо відгукнутися майстрів, які можуть проконсультувати нас або запропонувати свої послуги», – додала Олена Волобуєва.

Як записатися в безбар’єрну автошколу

Стати студентом адаптованої безбар’єрної автошколи може будь-хто бажаючий. 

«Наша автошкола відкрита для всіх: у нас навчаються і курсанти і, їхні батьки, інші містяни – будь-хто бажаючий може записатися. Люди з інвалідністю самі обирають, чи їх зручніше проходити курс разом з усіма в групі у першу половину дня, або ж ми можемо створити окрему групу, час навчання якої підлаштуємо під зручний для них час», – розповіла проректорка ДонДУВС.

Щоб стати студентом однієї з п’яти безбар’єрних автошкіл, потрібно надати наступні документи:

 • заяву на ім’я директора автошколи,
 • копію паспорта,
 • копію ідентифікаційного податкового номера,
 • кольорову фотографію 3,5х4,5,
 • медичну довідку про те, що людина не має протипоказань для керування транспортними засобами категорії «В».

Зв’язатися з безбар’єрною автошколою, яка діє на базі ДонДУВС у Кропивницькому, можна за телефоном  096-082-49-21 (також в Telegram за цим номером) або через електронну скриньку police_academy@dnuvs.ukr.education. Знаходиться виш за адресою: вулиця Велика Перспективна, 1. Деталі про курс навчання та реквізити для оплати є на сайті ДонДУВС.

Наразі в автошколі у виші МВС у Кропивницькому загалом проходять навчання 60 учнів, а навчання наступних груп слухачів курсу розпочнуть 25 липня.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте