Ексклюзив

500 днів війни і судочинство Кіровоградщини: які тенденції в судових розглядах

 . 2807

З початку повномасштабного вторгнення РФ суди Кіровоградщини винесли 73 вироки у справах, що пов’язані з війною. Принаймні скільки оприлюднено у Реєстрі судових рішень. Більше половини стосуються виправдання збройної агресії РФ, на другій сходинці – справи про колабораціонізм. Решта – держзрада, посягання на територіальну цілісність тощо.

 

Суд по громадянці обвинуваеній в глорифікації Фото автора copy copy copy

Дослідивши ці вироки та поспілкувавшись з представниками судів ми виокремили тенденції в розгляді судами таких справ та проблематику, що спостерігається через понад 500 днів війни.

Серед проблем: перебої у роботі через блекаути і сповіщення повітряної тривоги; перевантаження судів; відсутність системного підходу в справах, які розглядаються заочно; помилкове трактування судами підсудності проваджень.

Тенденціями можна назвати те, що більшість справ стосуються виправдання збройної агресії РФ за яке суди призначають умовні терміни покарання; провадження про колабораційну діяльність, які займають другу сходинку за чисельністю, завершуються здебільшого забороною обіймати посади в органах влади. Втім, варто наголосити, що це пов’язано з законодавством, адже саме така відповідальність передбачена за ці види злочинів. До того ж, коли обвинувачені укладають зі слідством угоду про визнання винуватості, це суттєво пом’якшує покарання.  

Зростання навантаження судів через зміну підсудності

У період дії воєнного стану повноваження судів не можуть бути припинені. Відтак, постала проблема – як забезпечити правосуддя на територіях, що тимчасово окуповані, або де тривають бойові дії.

Українське законодавство передбачило можливість зміни територіальної підсудності справ судів, які не можуть працювати через бойові дії. Тому розпорядженням голови Верховного суду України від 16 березня та 15 вересня 2022 року територіальну підсудність справ Снігурівського та Березнегуватського райсудів Миколаївської області передано до Бобринецького і Добровеличківського райсудів Кіровоградської області відповідно.

«Миколаївські» провадження на Кіровоградщині слухали до березня 2023 року, коли підсудність Снігурівського та Березнегуватського судів відновили. Ті справи з Миколаївщини, які надійшли до Бобринецького та Добровеличківського судів до березня, вони продовжують розглядати.

Як розповіли в апараті Бобринецького райсуду, після зміни підсудності, у 2022 році навантаження на суд зросло на 155 справ. Всього минулого року суд мав на розгляді 1534 справи. У січні-лютому 2023 року навантаження зросло на 114 справ при фактичному надходженні у цей період 452 справ. При цьому, у суді працювало лише троє суддів, а з листопада 2022 року – двоє.

Бобринецький суд Фото з Фейсбук сторінки

Бобринецький суд Фото з Фейсбук сторінки

На питання як працювали під час блекаутів у суді кажуть, що використовували Starlink. Також організовували слухання через відеоконференцзв’язок, якщо учасники проваджень з поважних причин не могли приїхати до суду.

Станом на лютий 2023 року Бобринецький райсуд мав у провадженні 8 справ щодо колабораційної діяльності. Переважно це мешканці Снігурівського району, які під час окупації співпрацювали з росіянами. У більшості вироків фігуранти отримали заборону обіймати посади в органах влади на строк до 12 років. Адже таке покарання передбачене статтею 111-1 ККУ про колабораційну діяльність.

Зокрема, 10 років заборони працювати у владі отримала мешканка Снігурівки, яка зайняла посаду у відділі соцзабезпечення окупаційної військової адміністрації. Таке ж покарання суд призначив іншій жительці міста, яка виправдовувала дії Росії і підтримувала фейковий «референдум».

Також є вироки за більш тяжчою частиною статті про колабораційну діяльність. У червні цього року суд засудив колишню працівницю Снігурівської райради до 5 років позбавлення волі. Жінка під час окупації працювала «керівницею апарату» у фейковій адміністрації. Її дії слідство кваліфікувало за частиною 5 статті 111-1 ККУ – зайняття посади в окупаційному органі влади.

У Добровеличківському суді теж підтвердили зростання навантаження. Але додали, що після зміни підсудності до суду відрядили працювати двох суддів із Миколаївщини, відтак правосуддя здійснювало троє суддів.

Добровеличківський суд Фото Судова адміністрація

Добровеличківськийсуд. Фото з Фейсбук сторінки

Справ, пов’язаних із війною (держзрада, колабораціонізм тощо) до суду не надходило. Натомість є багато адміністративних проваджень стосовно українських військових. Вони стосуються: відмови від виконання законних вимог командира (начальника) (стаття 172-10 КУпАП), самовільного залишення військової частини або місця служби (стаття 172-11 КУпАП), розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів  ( стаття 172-20  КУпАП),  тощо.  

Як зазначили в суді, інколи в день заходило по 170 таких адмінпротоколів.

Проблеми in absentia

Українське законодавство дозволяє слухати справи за відсутності обвинуваченого – тобто за процедурою in absentia. Інтереси фігуранта представляє забезпечений державою адвокат із Центру безоплатної правової допомоги. Слідство має повідомити обвинуваченого, що стосовно нього триває розслідування через «Вайбер» та державний «Урядовий кур’єр». Також повістки із викликом до суду мають публікуватися на «Урядовому кур’єрі» та сайті Генпрокуратури.

Наразі суди не мають єдиної практики у подібних справах. Одні розпочинають слухання, інші – зупиняють провадження до розшуку особи.

Суд по меру Рубіжного Фото автора 1 copy

Суд по меру Рубіжного.Фото автора

Наприклад, у травні Кіровський райсуд Кропивницького заочно засудив ексмера міста Рубіжне, що на Луганщині, за колабораціонізм. Слідство переконало суд, що обвинувачений знаходиться на окупованих територіях та переховується від суду. Як і передбачено законодавством, його неодноразово викликали повістками в «Урядовому кур’єрі». Суд провів розгляд заочно та в підсумку ухвалив 10 років позбавлення волі з конфіскацією. Фігурант відбуватиме покарання після затримання.

Натомість у Ленінському райсуді Кропивницького суд зупинив розгляд справи про колабораціонізм до розшуку обвинуваченого. Фігурантом є мешканець Луганщини, який працював командиром відділення однієї з пожежних частин. Під час окупації він перейшов на бік РФ і зайняв посаду в окупаційному органі влади.

Ленінський райсуд Фото з ФФесбук

Ленінський райсуд.Фото з Фесбук-сторінки

Втім суд відхилив клопотання прокурора про заочний розгляд. Підставою є неналежне, на думку суду, повідомлення обвинуваченого про розслідування щодо нього.

«Посилання прокурора на публікації в газеті «Урядовий кур`єр» свідчить лише про розміщення в ній повістки про виклик підозрюваного при здійснені спеціального досудового розслідування, що не може вважатись беззаперечним доказом того, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження», - йдеться у рішенні суду.

При цьому суддя вказав, що за правилами ст. 136 КПК України належне підтвердження отримання сповіщення – це підпис фігуранта у повістці.

Хоча у п. 8 ст. 135 КПК, яка регулює порядок виклику осіб у кримінальному провадженні, йдеться, що у випадку, якщо особа переховується на тимчасово окупованих територіях, її про розслідування повідомляють саме через «Урядовий кур’єр».

Варто також додати, що Верховний Суд вказує, що особа, стосовно якої здійснюється заочний судовий розгляд, вважається належно повідомлена про суд через публікацію в загальнодержавному ЗМІ – тобто газеті «Урядовий кур’єр».

Виправдання агресії

Зі згаданих 73 вироків за останні півтора роки більше половини стосуються кримінального порушення за ст. 436-2 КК України – глорифікація, виправдання збройної агресії РФ. За це передбачена відповідальність у вигляді виправних робіт до двох років або арешту до шести місяців, або позбавлення волі до трьох років.

Проте це нетяжкий злочин і якщо людина визнає провину, співпрацює зі слідством та раніше не вчиняла правопорушень, суд зазвичай ухвалює рішення про умовний строк відбування покарання. Фігуранти таких справ – переважно люди пенсійного віку, які поширюють в «Однокласниках» картинки і дописи з проросійських пабліків на підтримку російської агресії. Інколи йдеться навіть про те, що фігуранти відреагували на той чи інший допис, поставивши відмітку «Клас» і цим сприяли поширенню інформації.

Наприклад, у квітні Ленінський райсуд Кропивницького засудив уродженку Маківки, яка ставила «Класи» дописам з антиукраїнськими висловлюваннями на підтримку загарбницької війни РФ. Жінка уклала зі слідством угоду про визнання винуватості й отримала у підсумку два роки умовного покарання. Протягом цього часу вона має повідомляти органи пробації і поліцію про зміну роботи чи проживання.

Більшість судових справ завершуються визнанням провини та укладенням угоди зі слідством. Єдине провадження, де обвинувачена доводила свою невинуватість, наразі зупинене. Фігурантка, яка називала президента України терористом та поширювала дописи, в яких експертиза визначила заперечення агресії РФ, не дочекавшись рішення суду виїхала за кордон. Кіровський райсуд оголосив її у розшук.

У підсумку відзначимо, що оскільки на Кіровоградщині, на щастя, не велись бойові дії та не було окупації, більшість судових справ стосуються виправдання агресії громадянами у соцмережах. Такі провадження досить легкі у розгляді і завершуються за одне засідання. Переважно обвинувачені укладають угоду зі слідством про визнання вини. 

Ще однією особливістю є зміна підсудності двох районних судів. Бобринецький райсуд – лідер із розгляду справ про колабораціонізм. Фігурантами таких справ є мешканці Миколаївської області, які під час окупації погодилися на співпрацю з росіянами. Значна частина таких проваджень завершилась забороною громадянам протягом 10 років обіймати посади в органах влади. 

Третьою особливістю є розгляд заочних справ. Частина з них розпочаті ще до повномасштабного вторгнення і стосуються учасників підрозділів так званих «ЛДНР». Решта – провадження стосовно українців з тимчасово окупованих територій, які перейшли на бік окупантів. Суди по-різному розглядають такі справи: деякі погоджують заочний розгляд, але є й випадки, коли провадження зупиняють до моменту розшуку обвинуваченого. В останньому випадку правосуддя затягується на невизначений час, оскільки не відомо, чи обвинуваченого колись вдасться затримати.

Анастасія Зубова

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net - Fondation Hirondelle.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте