Ексклюзив

У школі вивчатимуть «Відьмака»: як вчитель з Новоукраїнки створював нову програму із зарубіжки

 Автор: Ірина Требунських. 5535

 «Це мій перший досвід програмування» – жартує вчитель зарубіжної літератури з Новоукраїнки Олександр Каєнко, який став співавтором навчальної програми з грифом «рекомендовано» від Міністерства освіти.

Чому «Відьмак» кращий за деяких звичних класиків для школярів, чи можна вивчати літературу без паперових книг та як саме впроваджують нові програми навчання в Україні – в ексклюзивному матеріалі «Гречки».

Koenko2

Олександр Каєнко. Фото Анни Максимець

Як написати шкільну програму

Олександр Каєнко вже 35 років працює вчителем літератури у Новоукраїнській школі. Зізнається, що до вибору майбутньої професії у свій час підійшов несвідомо, проте жодної хвилини не пожалкував про свій вибір.

«Я не хотів їхати навчатися в іншу область, а в нашій на той час було три виші: технічний університет, педагогічний і “Льотка”. З цих всіх мені підходив педагогічний. У школі я якось брав участь в олімпіаді з літератури, ось тому і вирішив, що це той фах, який мені ближче», – розповів він «Гречці».

Та просто викладати в школі йому було нудно: тому він шукав можливостей розвиватися в професії, знаходити нові підходи до навчання і того, як зацікавити літературою учнів. Так у 2001 році Олександр Каєнко став першим викладачем літератури, який отримав звання Заслуженого вчителя України, перемагав у всеукраїнських професійних конкурсах, після чого сам неодноразово був членом журі таких конкурсів. У новоукраїнській школі, яка тепер є гімназією «Лідер» веде інтелектуальні гуртки для учнів, адже свого часу сам ставав чемпіоном та віцечемпіоном України з брейн-рингу.

«Я часто відвідую різні професійні конференції. І десь років вісім тому на такій конференції у Кременчуці познайомився з вчителями, з якими у нас виявилися спільні професійні погляди. Тож ми домовилися, що будемо групою зустрічатися час від часу для обміну досвідом і ідеями. А ось зараз я ними став співавтором навчальної програми», – розповів він.

Koenko1

Олександр Каєнко під час уроку. Фото з Facebook

Якось до їхньої групи звернувся знайомий і попросив вичитати навчальну програму з літератури, що підштовхнуло їх до рішення написати програму самим, а не переробляти чужу. Так авторами нової навчальної програми з літератури для учнів 7-9 класів стали власне Олександр Каєнко, Валентина Снєгірьова, Оксана Бушакова й Ірина Горобченко.

«Тоді ми групою вирішили, що у нас так багато ідей, що краще написати власну програму. Ми всі з різних областей, а тут ще й війна – тож працювали над нею разом в режимі онлайн. Звісно, під час роботи виникали дискусії, та саме в них ми знаходили найкращий варіант», – поділився викладач.

Проєкт програми подали до Міністерства освіти і науки, яке надало їх гриф «рекомендовано». Як пояснив Олександр Каєнко, наразі МОН розглядає загалом три програми із зарубіжної літератури для учнів 7-9 класів.

«Одна з них багато в чому базується на попередніх програмах. Друга має внести корективи, зазначені міністерством, щоб отримати гриф. На мою думку, наша програма є найбільш інноваційною і підходить для тих вчителів, які готові розвиватися у професії та прагнуть зацікавити учнів, а не просто йти вже давно протореним шляхом», – зазначив співавтор програми.

Тож наразі автори трьох програм працюють над підручниками під них. У 2024 році всі три програми будуть надіслані 134 школам в Україні, які відібрані міністерством для пілотного проєкту. Там викладачі на свій розсуд мають обрати, за якою із запропонованих програм викладати літературу, і замовити відповідні підручники.

«Після цього у міністерстві проаналізують результати та дадуть висновок, які програми будуть й надалі розповсюджуватися у школах країни. Один з показників – кількість замовлених підручників. Якщо школи замовляють понад 10 тисяч екземплярів підручника, то кошти на його друк виділить держава», – уточнив вчитель.

Чи вивчатимуть у школі «Відьмака»?

Як пояснив Олександр Каєнко, основний принцип, який він зі співавторками заклали у нову програму – це знайти підхід до сучасних учнів і зацікавити їх літературою.

«Сучасним школярам нудно просто читати, і це потрібно враховувати. Зараз є аудіокниги, екранізації, доступ до різних варіантів перекладу – то чому б це не використати? Наприклад, в нашій програмі є завдання на кшталт порівняти екранізацію, порівняти переклади твору, спробувати створити власний комікс –  так, графічні романи теж включені у програму», – пояснив він.

Автори програми пропонують наразі відмовитися від всіх російських і білоруських письменників, адже ці дві країни є агресорками у сучасній війні проти України. Замість них ввели нові жанри для вивчення та додали сучасних відомих творів. Наприклад, у програмі є автобіографічний жанр, який не вивчався в українських школах вже багато років. 

«У цьому жанрі ми пропонуємо “Я вмію стрибати через калюжі” Алана Маршала про хлопчика, який має інвалідність. І “Хлопчика в смугастій піжамі”, “Міст у Терабітію” теж включили. З дітьми не треба соромитися говорити про складні теми, а це твори про те, як з труднощами стикаються їхні однолітки – тому їм це цікаво і важливо», – пояснив вчитель літератури.

biblio shkola ditu chutatu

Ілюстативне фото

На рівні з творами Конан Дойла у жанрі детективів пропонують вивчати й Агату Крісті, також розширили перелік творів у жанрах фантастики та фентезі, включивши туди і твори сучасних письменників, серед яких «Відьмак» Анджея Сапковського, «Небудь-де» Ніла Ґеймана, «Маленький андроїд» Меліси Маєр.

«Вивчення літератури – це не прочитати твір і переказати висновки критиків. Ми пропонуємо у програмі передивлятися екранізації, спробувати написати самим, створити власний медіапродукт обговорити не власне сюжет, а те, які емоції він викликає і яким чином автор цього досягає через слова», – каже автор.

У програмі пропонується розглядати не тільки звичні проблеми добра і зла, багатства і бідності, які порушуються класиками, а й через сюжети сучасних авторів розглянути питання толерантності, гендерної рівності, проблематики самовираження, інклюзивності суспільства, медіаграмотності тощо.

«Показати підліткам, як їхні ровесники стикаються з такими ж проблемами, як і вони: стосунки з батьками, однолітками. Та ж війна – всі ми це переживаємо, і діти не менше, тому треба говорити з ними чесно і про актуальне. І зробити це можна і через літературу – чому б ні?», – додав Олександр Каєнко.

 Раніше «Гречка» публікуала добірку пізнавальних україномовних ютуб-каналів для молоді та підлітків.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте