“Кесареві” для заробітку й якість лікування інсультів: НСЗУ має питання до лікарень Кіровоградщини

16:59, 25 Жовтня, 2023
Depositphotos 118623588 S

На Кіровоградщину з робочим візитом завітала голова Національної служби здоровʼя України (НСЗУ)  Наталія Гусак. Делегація планує перевірити медзаклади області, особливу увагу планують приділити Знамʼянській, Гайворонській лікарням та Центру екстренної медичної допомоги та медицини катастроф в області. Чому саме ці заклади викликали зацікавленість – розповідаємо на “Гречці”.

 

Під час зустрічі з представниками ЗМІ Кіровоградщини Наталія Гусак повідомила, що для Кіровоградщини НСЗУ за бюджетні гроші закупила медичних послуг на 2 мільярда гривень. Більше 1,5 мільярда гривень вже оплатили медичним закладам області, проте ще 700 мільйонів гривень досі знаходяться на рахунках закладів, передає кореспондентка “Гречки”.

“Я бачу, що з тих 1,5 мільярда бюджетних коштів, які оплатила НСЗУ, близько 700 мільйонів знаходяться на рахунках закладів, а в цей час до нас приходять скарги від пацієнтів про те, що їм пишуть листочки з лікарськими засобами, що не вся допомога є безоплатною, хоча договора з НСЗУ  передбачають, що ця послуга має бути надана повністю”, – зазначила очільниця НСЗУ.

Відтак, вона окреслила основні проблеми із наданням медичних послуг в області.

“Доступні ліки” в селах

Наталія Гусак говорить, що на Кіровоградщині за програмою “Доступні ліки” відсоток використання виписаних рецептів  для жителів сільської місцевості складає  лише 9% , що є одним із найнижчих показників в Україні.

Програма “Доступні ліки” наразі охоплює більше 13 напрямів різних захворювань, вартість препаратів на лікування яких компенсуються в рамках програми .

У Кіровоградській області 114 000 жителів користуються програмою “Доступні ліки”.

 “Однак  ми бачимо що великий потенціал стосовно того, що ми можемо попрацювати з місцевою владою та головами громад над тим,  щоб ця програма стала більш доступнішою, зокрема  і для сільської місцевості Ми сьогодні будемо говорити з головами громад, щоб вони спілкуватися частіше з сімейним лікарями про стан здоров’я мешканців у їхніх селах,  містечках. Нас цікавить, що вони зробили для того , щоб люди, які того потребують, могли стати учасниками цієї програми”, – зауважила голова НСЗУ.

Серед причин таких показників і мала кількість аптек у сільській місцевості.

При цьому вона зауважила, що у середньому по Україні рівень охоплення програмою “Доступні ліки”  населення у сільській місцевості становить близько 20%.

Багато кесаревих розтинів та неналежне лікування інсультів у Знамʼянській лікарні

Знам’янська міська лікарня імені А.В. Лисенка  викликала зацікавленість у делегації НСЗУ, оскільки у закладі 43% породіль роблять кесарів розтин, а із 141 інсульту цьогоріч лише в 1 випадку виконали тромболітичну терапію.

Щось говорили про проблеми з колективом у цьому закладі чи ще щось там. Я не знаю,  які там є проблеми з колективом,  але я скажу так як є, що у Знам’янській лікарні із 141 пролікованого інсульту зроблено тільки 1 тромболітичну терапію. Ця лікарня має пакет “Інсульт”, тобто це означає , що коли людину привозять, то вона має шанс вижити і людина має шанс залишитися здоровою. Інсульт – це така справа, що можна отримати інвалідність до кінця свого життя.  Але через те що у Знам’янській лікарні не забезпечується, напевно,  своєчасна закупівля тромболітичних засобів, за які сплачує НСЗУ  і які є в договорі,  то це не просто халатність лікарська і недбалість – це просто злочин.  Вони не дають шансу людям на життя –  це говорить про те що лікарня існує заради стін, а не заради людей”, – акцентувала посадовиця.

При цьому вона зауважила, що по кількості пролікованих інсультів у Знамʼянській лікарні – 34% летальних випадків. 

Крім того, вона говорить, що 43% породіль у пологовому відділенні цього закладу направляють на кесарів розтин.

“Для мене, як управлінця, це  говорить що на цих жінках заробляють. Не секрет,  що є випадки в країні, коли  спеціально стимулюють кесарев розтин, тому що вони дорожче вартують. Коли просять родину надати ще й плату  – ми чуємо там і про 500 євро і про більшу суму.  Ми проводитимемо перевірку спільно з МОЗ по цих показниках і якщо це так – то це також злочин”, – підкреслила Наталія Гусак.

Лікування інсультів без тромболітиків  у Гайворонській лікарні

Очільниця НСЗУ говорить, що у Гайворонській лікарні  із 153-х пролікованих інсультів виконали лише одну  тромболітичну терапію.

Летальність випадків при цьому становить 20%.

Невідповідність маршрутам у Центрі екстренної медичної допомоги 

 Із 700 мільйонів – 400 мільйонів перебувають на рахунках Центру екстренної меддопомоги та медицини катастроф області, до якого, за словами Наталії Гусак, у НСЗУ та МОЗ дуже багато питань.

Вона говорить, що по Кіровоградщині найбільший показник по недотриманню маршрутів по доправленню пацієнтів до медзакладів, які мають законтрактовані ті чи інші пакети, під які підлягає лікування конкретного госпіталізованого пацієнта.

Зі слів Наталії Гусак, таке зауваження було і минулого року. Тоді вона направляла команду НСЗУ для того, аби розбиралися в окремих ситуаціях.

“Але це відповідальність в тому числі і засновників закладів (Ред. – у власності якого органу місцевого самоврядування перебуває власник),  тому що знову ж таки в нас відбулося реформа і в нас засновники прекрасно вміють говорити про те, що “збережіть в лікарню, ми не дамо закрити”. Вони вміють вибивати різні таблички – “Кластерні” чи  “Надкластерні”, але в нас засновники не хочуть нести відповідальність. Адже саме засновники призначають керівників, які не вміють ефективно організовувати роботу закладу і саме засновники повинні їх контролювати і у випадку, коли керівник не справляється – звільняти його”, – акцентувала посадовиця.

Загалом же, за її словами НСЗУ повністю виконує свої зобовʼязання по фінансуванню укладених пакетів послуг для лікарень та інших питань, які перебувають у зоні відповідальності служби. Вона переконана, що більшість проблем у медзакладах відбуваються через неефективний менеджмент з боку адміністрацій та органів, у власності яких ці заклади перебувають.

Надалі делегація відправиться на перевірки до медзакладів області. Деталі повідомимо згодом на “Гречці”.

 Нагадаємо, жителів Кіровоградщини просять повідомляти на “гарячу лінію” Національної служби здоровʼя України про випадки порушень прав пацієнтів та неналежне надання медпослуг у медзакладах області. Як це зробити шукайте за посиланням.

 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі

Материнство чи карʼєра: чому жінок досі змушують вибирати

Depositphotos 563910518 S

Як українські громади може змінити ЄС: польський досвід посадовиці з Кіровоградщини

Читайте також

На Кіровоградщині триває акція зі збору крові, в рамках якої спеціальна бригада Обласної станції ...

18:58, 8 Грудня, 2023

Вимушена переселенка з Луганщини Анжеліка Мірошниченко створила у Кропивницькому безкоштовну ...

17:26, 8 Грудня, 2023

На Кіровоградщині дві громади повідомили про загибель захисників на фронті.

17:14, 8 Грудня, 2023