Безбарʼєрний модуль для реабілітації у Кропивницькому: які можливості це дає пацієнтам

15:34, 18 Грудня, 2024
ПАРТНЕРСЬКА ПУБЛІКАЦІЯ

У Кропивницькому 16 грудня відкрили перший в місті безбарʼєрний реабілітаційний модуль для постраждалих від війни. Спорудити та облаштувати його вдалося за підтримки громадських та благодійних організацій, а також бізнесу, зокрема компанії Kernel.

Розповідаємо, які послуги надаватимуть у реабілітаційному модулі-будиночку, хто і як може їх там отримати та як вдалося його створити і як планують його розширювати.

Що таке реабілітаційний модуль?

Безбарʼєрний (зручний для маломобільних груп людей)  модуль площею 72 квадратних метрів розташували на території Кропивницької міської лікарні швидкої медичної допомоги (в народі лікарня №4 — Ред.). Він оснащений якісним сучасним обладнанням для фізичної реабілітації. Тут є всі інклюзивні умови: інформаційні таблички зі  шрифтом Брайля, зручний пандус,  відповідно облаштований простір у приміщенні та інклюзивно облаштовані вбиральні.

Начальниця управління охорони здоровʼя Кропивницької міськради Оксана Макарук пояснила, що наразі у лікарнях міста є 110 ліжок для стаціонарної реабілітації, однак після стаціонару найчастіше потрібна амбулаторна допомога. Перевагою цього модуля є те, що там працюватиме саме мультидисциплінарна команда, де в одному місці надаватимуть одразу кілька послуг. 

У модулі послуги надає мультидисциплінарна команда, яка працює у штаті реабілітаційного відділення Лікарні швидкої медичної допомоги.

Там працюють такі спеціалісти:

  • кейс-менеджер, 
  • психолог, 
  • лікар ФРМ, 
  • фізичний терапевт, 
  • логопед 
  • фахівці з інших сфер.

Тут зможуть займатись постановкою ходи на протезах, супроводом протезування, ерготерапією, відновленням мовлення. Також тут пропонуватимуть юридичний супровід, працевлаштування, навчання, перекваліфікацію та інші соціальні послуги. 

«Тут пацієнтам складатимуть індивідуальну програму реабілітації, яку вони проходитимуть, але при цьому проживатимуть вдома», – пояснила очільниця медзакладу Людмила Романів.

За її словами, можливість амбулаторної реабілітації дуже важлива, враховуючи нинішню ситуацію в країні.

«Вдома пацієнт може забувати про реабілітацію, вважаючи, що закінчив своє лікування повністю. Але ж ми розуміємо, що у багатьох випадках нині необхідна ще тривала реабілітація, враховуючи наслідки деяких травм. І завдяки такому модулю людина зможе  отримувати необхідне як і фізичне лікування, так і психологічну підтримку», — акцентувала Людмила Романів.

Які послуги надаватимуть та як отримати направлення

Психологиня реабілітаційного будиночка Світлана Крикун зазначила «Гречці», що найбільшою перевагою є те, що тепер в одному місці вирішуватимуться одразу декілька питань для людей, які постраждали від війни.

«Це фізична реабілітація, психологічна реабілітація, якщо треба соціальні послуги. І пацієнтам не треба  їздити десь в інші місця для того, щоб отримати ці послуги. Тобто це «єдине вікно», де вирішується одразу кілька питань»,  — пояснила психологиня.

Усі послуги у реабілітаційному модулі надаватимуть абсолютно безоплатно.

Отримати їх тут можуть військові та їхні родини, а також будь-хто із цивільних, які постраждали внаслідок воєнних дій. 

«Ми ж усі розуміємо, що нині чимало і цивільних постраждали від війни у плані ментального здоровʼя і потребують психологічної допомоги, в тому числі і реабілітаційної. Тобто не кожен має потребу саме фізичної реабілітації і не кожен має потребу із тих, хто проходить фізичну реабілітацію, наприклад, в психологічній допомозі. Тому кожні випадки розглядаються окремо і для кожного індивідуально складається план реабілітації у модулі», — зазначила психологиня.

Зі слів Світлани, для того, щоб отримати тут допомогу, потрібно звернутися до сімейного лікаря, який оцінивши стан людини, направить на реабілітацію.

Із цим направленням людина повинна прийти до цього реабілітаційного будиночку, де лікар призначить індивідуальний перелік необхідних послуг. 

Далі з пацієнтом працюватимуть фахівці, відповідно до призначення.

Поки що до модуля із направленням сімейного лікаря потрібно звертатися напряму, прийшовши туди. Згодом, зі слів Світлани Крикун, створять та оприлюднять спеціальну  гугл-форму: після заповнення заявки пацієнта прийматимуть на конкретно призначений час.

Крім того, Людмила Романів додала, що за підтримки цих же благодійників, у подальшому планується розширити цей модуль. А саме — створити ще модуль із басейном та модуль для проживання пацієнтів.

Як вдалося створити реабілітаційний будиночок 

У цілому проєкт реалізується у співпраці з Координаційним центром з психічного здоровʼя Кабінету Міністрів України, ГО «Безбарʼєрність» у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» та  спільноти «Бізнес без барʼєрів».

Простір у Кропивницькому є вже третім у межах соціальної франшизи, реалізованої благодійним фондом «Майнді» за підтримки Visa та Ощадбанку, та першим – у партнерстві з компанією Kernel.

Проєкт має на меті створити умови для реабілітації та забезпечити якісною психологічною допомогою українців там, де ці послуги фізично відсутні, логістично ускладнені або мають недостатню якість.

Довідково:

Соціальна франшиза містить повний пакет необхідних документів та алгоритми взаємодії між основними учасниками: громадою, державою і донорами. Це спрощує інтеграцію модуля в місцеву систему охорони здоровʼя, пакетування НСЗУ та інші державні та місцеві сервіси.

«Нам дуже приємно, що ініціатива розвивається і до неї долучаються нові соціально відповідальні компанії та територіальні громади. Сьогодні ми раді вітати серед учасників проєкту компанію Kernel та громаду міста Кропивницького», — зазначив голова правління Ощадбанку Сергій Наумов.

Kernel — одна з найбільших в Україні агропромислових компаній, яка функціонує  в 12 регіонах, в тому числі і на Кіровоградщині.

Директорка з комунікації та взаємодії з Урядом компанії Kernel Катерина Співакова у коментарі «Гречці» пояснила, що з перших днів повномасштабної війни підприємство долучилося до підтримки військових та цивільних. Загалом  компанія направила на допомогу військовим та цивільним вже понад три мільярди гривень.

Із її слів, крім мілітарної та гуманітарної допомоги, у компанії є програма підтримки та реінтеграції ветеранів. Також є програма корпоративного волонтерства, за якою працівники  Kernel в регіонах відвідують поранених бійців в шпиталях. Це переважно підшефні компанії бригади №93 та №72, а також співробітники Kernel, які приєдналися до Збройних сил і були поранені.

Вона пояснює, що оскільки команди компанії  працюють у громадах, то є розуміння, що запит на допомогу не є статичним, а постійно змінюється. Спочатку, зі слів Катерини Співакової, потреби були переважно мілітарні, потім були гуманітарні, зараз великий запит на дрони. Але при цьому з’явився запит на відновлення — як фізичної реабілітації, так і ментальної реабілітації українців. 

«Ми думаємо, що завдяки такій співпраці з партнерами, нам вдасться масштабувати цей проєкт для того, щоб в невеликих містах, містечках і селах була можливість отримувати послуги якісно, своєчасно і на сучасному рівні. Ну і плюс, тут абсолютно інший настрій, все ж таки люди знаходяться не в лікарні, а настрій впливає на відновлення. Це також наш такий внесок і у наближення перемоги й у відновлення країни після неї», — підкреслила Катерина Співакова.

Вона зазначила, що такий же модуль за підтримки компанії планується відкрити і в Голованівську, він зараз вже виготовляється. Поки що компанія планує долучатися до цього проєкту саме у Кіровоградській області

«Сьогодні надважливо робити соціальні проєкти на підтримку українців такі, як цей, обʼєднуючи зусилля бізнесу, держави, громадських організацій», — пояснила Катерина Співакова.

Останні новини по темі
Читайте також

На Кіровоградщині чотири громади повідомили про загибель воїнів-земляків.

17:09, 13 Січня, 2025

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів, які відбудуться у Кропивницькому протягом тижня, з 13 січня по 19 січня 2025 року....

16:46, 13 Січня, 2025

У Кропивницькому на перехресті вулиць Леоніда Каденюка та Юрія Коваленка не розминулися вантажний фургон та маршрутка....

16:30, 13 Січня, 2025