У центрі людина: що у стратегії розвитку Кропивницької громади 2030 

13:05, 28 Листопада, 2024

У грудні у Кропивницькому мають затвердити стратегію розвитку громади, за якою вона житиме до 2030 року. Такий документ місто розробляє вперше. «Гречка» ексклюзивно поспілкувалась із відповідальним за розробку документа Максимом Сігнатуліним, кандидатом економічних наук, керівником Науково-дослідної Агенції економічних досліджень, і розказав як створювався документ і чого чекати жителям у найближчі роки.

Що таке стратегія розвитку громади?

«Розробка стратегічних документів державного планування, яка впроваджується на сьогодні в Україні, це вже стала європейська і світова практика», — каже Максим Сігнатулін.

Стратегія розвитку громади — це як певний план дій, що спрямований на досягнення головних цілей та напрямів розвитку громади, та визначає її майбутнє. який допомагає громаді визначити, як розвиватися у майбутньому. Це як карта, яка показує, які кроки потрібно зробити, щоб громада стала комфортнішою, успішнішою та привабливішою в усіх сферах життєдіяльності, зокрема й для бізнесу, розвитку освіти та науки, й для кожного жителя.

Стратегія відповідає на питання:

  • Які є проблеми в громаді? (наприклад, незадовільний стан доріг та дорожньої інфраструктури, відсутність достатньої кількості робочих місць, незадовільний стан місць відпочинку та дозвілля жителів, зокрема парків, скверів, площ тощо).
  • Які є пріоритетні напрями розвитку для покращення життя? (наприклад, розвиток бізнесу і створення нових робочих місць, створення комфорту благоустрою, покращення якості медичного обслуговування).
  • Що потрібно зробити для досягнення цілей? (наприклад, модернізувати інженерну інфраструктуру, залучити інвесторів у ключові для громади галузі, створити умови для творчої та інтелектуальної самореалізації молоді).

Зазвичай, стратегічні документи розробляють спільно з місцевою владою, експертами та жителями громади, що сприяє раціональному використанню внутрішніх і зовнішніх ресурсів та залученню фінансування з різних джерел для реалізації значущо необхідних проєктів для покращення життя та добробуту в громаді.

«Стратегія розвитку, як документ державного планування на рівні громади,  розробляється відповідно до чинного законодавства України, з використанням кращої європейської практики, та відповідно має узгоджуватись з Державною стратегією регіонального розвитку, з Цілями сталого розвитку України, які повністю узгоджені з Цілями сталого розвитку ООН», — пояснює розробник.

Власне, так це і відбувалось у Кропивницькому.

Як працювали над стратегією розвитку Кропивницької громади?

Стратегічне планування здійснювалось з використанням RBM (Results-Based Management) підходу, орієнтованому саме на результат досягнення цілей, виконання визначених завдань та реалізації конкретних проєктів розвитку для забезпечення реальних змін для всіх жителів громади.

Процес розробки Стратегії-2030 відбувався за моделлю «чотирьох спіралей», яка передбачає налагодження ефективної комунікації й діалогу її головних складників:

  1. місцевої влади,
  2. представників освіти і науки, 
  3. бізнесу різних форм власності та видів економічної діяльності (у тому числі релокованого),
  4. та громадськості.

Розпочали із проведення соцопитування навесні 2024, аби визначитися із потребами жителів громади.

«Зокрема, в опитуванні були визначені та ранжовані найгостріші проблеми, з якими стикаються жителі громади, пріоритетні напрями розвитку, крім того, піднімались питання щодо уподобань проживання на території громади та можливого переїзду. Також жителі змогли оцінити якість надання освітніх, культурних, медичних, комунальних та соціальних послуг, й визначитись з питанням самозайнятості та бажанням відкрити власну підприємницьку діяльність”, — каже Максим.

На наступному етапі здійснили SWOT-аналіз та визначили конкурентні переваги, виклики та ризики розвитку, потім – визначили три сценарії розвитку громади залежно від впливу зовнішніх і внутрішніх викликів сьогодення, і сформулювали чотири ключові стратегічні цілі розвитку:

  1. Інноваційна конкурентоспроможна економіка на засадах смарт-спеціалізації,
  2. Високий рівень життєдіяльності і чисте довкілля,
  3. Розвиток людського потенціалу та цифрового управління,
  4. Багатовікові культурні традиції та історичне надбання.

Також провели стратегічну екологічну оцінку.

Для досягнення стратегічних цілей реалізацію Стратегії-2030 було розділено на два етапи: 2025-2027 роки і 2028-2030 роки, які включатимуть відповідні плани заходів (проєкти розвитку).

Для напрацювання ідей проєктів було створено і забезпечено роботу 8 фокус-груп за пріоритетними напрямами розвитку громади, а саме:

  • Економічний потенціал;
  • Розвиток людського потенціалу»;
  • Стала мобільність;
  • Просторовий розвиток та екологія;
  • Інфраструктурний розвиток;
  • Цифрове управління та комунікація;
  • Охорона здоров’я;
  • Багатовікові традиції.

Опрацьовані проєктні ідеї були відібрані та включені до Плану заходів на 2025—2027 роки. За словами розробника, всього кілька проєктів не було підтримано, оскільки вони були неможливими для втілення з низки об’єктивних причин.

«Наступним  етапом було формування технічних завдань. Тобто розуміння, яким чином ми будемо реалізовувати відібрані проєкти місцевого розвитку», — пояснює розробник.

На чому буде економічний фокус Кропивницької громади?

У громаді беруть курс на розвиток індустріальних парків, ключових галузей економіки та кластеризації сфер з високим економічним потенціалом (географічно зосереджених об’єднань взаємопов’язаних підприємств, організацій, установ освіти, дослідницьких центрів та інших інституцій, які взаємодіють у певній галузі економіки — авт.).

Також планують використовувати потенціал громади для розвитку транспортно-логістичної інфраструктури.

«Враховуючи той факт, що Кропивницька міська територіальна громада має дуже вигідне економіко-географічне розташування у самому центрі України, з комфортною доступністю до західного кордону з країнами Європейського Союзу, з Молдовою, з портами Одещини та Дунайського кластеру, безумовно, це є пріоритетом для громади для розвитку транспортно-логістичного напряму, у тому числі розвитку інфраструктури для транзитного транспорту, та складського господарства, що безумовно передбачено в основних завданнях щодо стимулювання розвитку інноваційних видів економічної діяльності», — каже розробник.

Водночас розбудова інфраструктури аеропорту, розвиток пасажирської залізничної інфраструктури – це питання, які громада не може вирішити самостійно попри неабиякий інтерес місцевої влади, тут багато що залежить від обласних і державних стратегій розвитку та планів повоєнного відновлення країни.

У 2025-2026 роках запланована розробка оновленої містобудівної документації громади, що сприятиме ефективному прийняттю управлінських рішень у реалізації запланованих проєктів розвитку.

Що конкретно запланували на 2025-2027 роки?

Журналісти «Гречки» опрацювали план заходів з реалізації Стратегії-2030 на наступні три роки, і обрали кілька пунктів, які здаються нам найцікавішими, але звісно не є вичерпним переліком усього запланованого.

Земельні питання та інфраструктура

  • Після того планують будувати нове комунальне житло для бюджетників і працівників комунальних підприємств, переселенців.
  • На 2027 рік запланована розробка концепції будівництва та облаштування міського кладовища з будівництвом крематорію.
  • Запланована і реконструкція чинної та будівництво нової мережі централізованого водопостачання та водовідведення, а також модернізація теплопостачання, про що «Гречка» писала раніше».
  • У найближчі роки хочуть таки реконструювати Ковалівський парк і сквер «Полтавський».
  • Також у найближчі три роки планують зробити капремонт вулиці Металургів (на селищі Новому), проспекту Промислового та мосту по вулиці Київській.

Доступність та інклюзія

У 2025 році планують розробити План сталої міської мобільності міста Кропивницького. Для цього мають провести дослідження щодо ефективного та раціонального використання вуличного простору жителів міста та суб’єктів господарювання.

Громадський транспорт

У найближчі три роки планується придбання додаткових комунальних автобусів та тролейбусів, а також впровадження автоматизованої системи оплати проїзду та обліку пасажирів у міському громадському транспорті з використанням електронного квитка.

Здоров’я та спорт

  • У 2025 планують облаштувати «Стежки здоров’я» вздовж річок Інгул та Сугоклія.
  • також наступного року планують розширити мережу реабілітаційних відділень у медзакладах міста, провівши там ремонти й закупивши обладнання.
  • У 2025-2027 роках у місті може з’явитися майданчик для занять пляжними видами спорту та реконструкція стадіону «Юність».
  • Також планують розробити інтерактивну карту представлення фізкультурно-оздоровчих та спортивних об’єктів, локацій, заходів та подій. До речі, першу спортивну мапу Кропивницького у 2018 році розробив спортивний активіст і журналіст Євген Савранський.

Екологія

У найближчі три роки таки планують впровадження роздільного збору побутових відходів на території Кропивницької міської територіальної громади.  До речі, пілотний проєкт із роздільного збору і вивозу відходів планувала компанія «Екостайл» вже цього року, але поки план не втілили. 

Вже у 2026—2030 роках планують розбудувати інфраструктуру для компостування органічних відходів.  Зокрема, хочуть облаштувати майданчики територій закладів освіти та публічних просторів компостерами.

Освіта

Планується створення Міжшкільного ресурсного центру «Науки» (сучасної STEM-лабораторії), де займатимуться учні різних шкіл міста, як нині це працює із міжшкільним ресурсний центр із трудового навчання.

Продовжиться модернізація укриттів і харчоблоків шкіл та дитсадків, а також встановлення відеоспостереження.

На 2026-2027 роки заплановано створення Мультифункціонального молодіжного центру, а також хабу для налагодження ефективної комунікації з інститутами громадянського суспільства.

Для ветеранів

У 2025 планують створити ветеранський простір та забезпечити організацію робочих місць для фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих, аби сприяти ефективному переходу від військової служби до цивільного життя. плановані заходи з розвитку ветеранського та адаптивного спорту.   Створення відділень реабілітації при закладах охорони здоров’я міста з метою надання послуг з медичної реабілітації та психологічної підтримки військовослужбовців, ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, внутрішньо переміщених осіб й інших вразливих категорій населення. 

Цифровізація

  • Планується забезпечення комп’ютерами міських бібліотек.
  • Планують і запровадження електронної черги онлайн для попереднього запису у ЦНАПі.
  • Планується здійснити модернізацію чинного вебсайту «Громадський простір Кропивницький».
  • Планується здійснення заходів з оцифрування архівної документації та розробки онлайн-фондів з широкими можливостями повнотекстового пошуку.
  • Планується проведення літніх курсів «Основи цифрової компетентності» для вразливих груп населення.
  • Планується здійснити актуалізацію та оновлення геоінформаційної системи Кропивницької міської територіальної громади з використанням сучасних інноваційних цифрових інструментів.
  • Планується запровадження електронної черги онлайн для попереднього запису суб’єктів звернення на прийом у Центрі надання адміністративних послуг «Прозорий офіс» міста Кропивницького. 

Культура

  • У 2026-2027 роках планують створення Музею історії міста Кропивницького з виконанням функцій туристично-інформаційного центру.
  • Також планують розробити екскурсію  у форматі віртуальної реальності із застосуванням VR-технологій «Прогулянка старим містом».
  • Розробити та запустити новий туристичний маршрут «Історичними місцями та пам’ятками культури національних спільнот».
  • Розробити стратегію розвитку культури, туризму та креативних індустрій Кропивницької міської територіальної громади.

***

Пропозиції до Плану заходів на 2025 – 2027 роки можна подати до 3 грудня за визначеною формою. Додаткова інформація про форму подачі є на сайті міськради. Згодом після того стратегію розвитку міста мають затвердити остаточно.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Фото в матеріалі створенні за допомогою штучного інтелекту

Останні новини по темі
Читайте також

Кіровоградська область посіла шосте місце у рейтингу з-поміж інших регіонів України зі встановлення сонячних електростанцій....

09:00, 7 Грудня, 2024

У суботу, 7 грудня, на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики.

21:35, 6 Грудня, 2024

У Кропивницькому у пʼятницю, 6 грудня, працювала резиденція Святого Миколая. Її облаштували у Туристично-інформаційному центрі. ...

17:35, 6 Грудня, 2024