Ольга Гузь: Дитина починає читати, коли текст стає її надбанням

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2568

Ольга Олександрівна Гузь, вчитель-методист світової літератури, яка працює у кіровоградській ЗОШ № 26 і за сумісництвом у Педагогічному ліцеї, закохана в читання і намагається передати цю любов дітям.

Ось як згадує про свою вчительку Назарій Назаров, студент-магістр філологічного факультету Києво-Могилянської академії – одного з найпрестижніших вузів країни: «Багато важить знайомство з небуденною людиною у час, коли цього дуже потребуєш. І в мене, і в деяких моїх однокласників із педагогічного ліцею, де я навчався в 2005-2007 роках, була така виняткова нагода. Адже зарубіжну літературу у нас викладала людина з інтелектом, ерудицією і запалом справді непересічними – Ольга Олександрівна Гузь. Два роки занять із нею були дуже важливим періодом, який сформував багато в чому мої смаки, погляди на літературу, а почасти – і світовідчуття.

Дехто з моїх знайомих, іноді навіть філологів, не дуже люблять літературу ХХ століття, епохи модерну і постмодерну. А все тому, що у них свого часу не було вчителя з умілим підходом, який би у відповідний момент пояснив їм закономірності літературного процесу, порадив би прочитати бодай Бахтіна чи Успенського, і наділив би прагненням зрозуміти співрозмовника, вступити в діалог із незвичним, не лякатися нового. Не кожен університетський курс може похвалитися такими насиченими, демократичними обговореннями і змістовними роздумами над складною літературою, як це відбувалося на уроках Ольги Олександрівни. Не можу не відчувати радості з того приводу, що мав нагоду брати у них участь. Той, хто хоч раз мав таку нагоду, навіть через багато років згадуватиме ці лічені години із великою вдячністю і теплотою.»

І справді, людина, що не має такого жаданого для університетів кандидатського ступеня, глибиною своїх знань і вмінням знайти підхід до учнів перевершує багатьох викладачів-зарубіжників принаймні місцевих вишів. Вона, відмінник освіти України, лауреат Всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2004» в номінації «Зарубіжна література», переможець конкурсу науково-методичних ідей ім. Юрія Султанова, автор багатьох методичних посібників і сотень публікацій, учитель з 29 річним стажем.

Ділиться вчителька тим, як їй вдалось так заглибитись у предмет: «Я навчалась у тоді ще інституті імені О.Пушкіна – в мене викладали чудові викладачі, можна сказати корифеї. Потім мені поталанила стати учасником обласної групи творчих вчителів світової літератури. Завдяки нашому методисту, вже покійній Інесі Миколаївні Переденко, яка зробила все, щоб згуртувати творчий колектив. Спілкування з людьми, які хочуть щось робити, бажання йти в ногу з часом. Важливо і те, що ми знайшли свою нішу – працюємо над діалогічністю авторського тексту. З цим я іду до дітей. Є авторський текст, є читач, який його має зрозуміти, а потім вже різноманітні критичні матеріали.»

Як привчити дитину до читання? Тут Ольга Олександрівна ділиться власними секретами вже не вчителя, а мами: « Якщо в родині дитина не привчена до книги, тоді вчителю це може ніколи не вдатись. Дитина сама має відчути смак читання. Коли моїй донці почали подобатись книги, настав час читати самій, то я просто дочитувала їй книгу до найцікавішого місця і залишала. Говорила, що мені ніколи, що маю невідкладні справи. І вона тихенько сідала і намагалась читати сама. Тут, треба сплести невеличку інтригу. Для кожної дитини вона буде індивідуальна. Часом буває, що діти, які ніколи нічого не читали на якомусь уроці починають – так їх зачепив сам твір. Коли дитина починає читати? Коли розуміє прочитане, коле текст стає її надбанням. Зараз процес оновлення літературної освіти досить пристойний. Хоча було багато суперечок і в пресі, доходило до образ авторських колективів, але насправді твори які з’явились якраз такі, що читаються дітьми.»

Цього року, на замовлення міністерства освіти, Ольга Олександрівна стала укладачем нового посібника-хрестоматії для учнів восьмих – саме на цей клас випадає учням випадає складна для розуміння антична і середньовічна література. Авторка розповідає, що в посібнику більше уваги намагалась приділити текстам, скорочувати їх так, аби не втратити ключового, зберегти цілісність твору. Паралельно підручник розрахований і на майбутню підготовку учнів до ЗНО, адже з наступного року світова література стане ще одним предметом, оцінювання з якого стане необхідним для вступу на філологічні факультети.

Книга містить інформативні розділи і термінологію, і систему запитань, і таблиці, які спрощують розуміння і запам’ятовування для дітей. Новинкою стане і те, що до хрестоматії вже внесені твори для позакласного читання. Ольга Олександрівна пояснює: «Часто вважають, що учні твори для позакласного читання можуть знайти в бібліотеці, зрештою все є в інтернеті. Ні, це неправильний підхід. Лише коли точно знаєш, що в дитини це є під руками, то маєш моральне право щось вимагати.»

Вчитель переконана, саме світова література розвиває учнів і на світоглядному, і на філософському рівні. Залишається лише побажати Ользі Олександрівні зуміти прищепити ще десяткам дітей любов до літератури, тоді і наше майбутнє будуватимуть гармонійні і глибокі особистості.

Настя Дзюбак

"Нова газета"

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити