День святого Георгія Побідоносця: народні повір'я про цей день

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1396

 

Сьогодні Георгія Побідоносеця, Єгорія (Юрія) Весняного.

Казали: «Юрій весну на поріг приволік». «Не вірила баба весні, а прийшов Єгорій, і її, стару, в піт кинуло».

 

Це одне з найпопулярніших народних свят. За народним повір'ям, Єгорій Весняний володіє чарівними ключами, якими відмикає весняну землю і випускає росу, від чого розпочинається бурхливий ріст трав. Казали: «Єгорій землю відмикає". «Єгорій під спід весну випускає, зелену траву виганяє». «Єгорій з теплом, а Микола з кормом». «Єгорій з водою (росою), а Микола з травою». «Єгорій хоробрий - зими ворог лютий». «Не бути весні на святій Русі без Єгорія». «Прийшов Єгорій і весні не втекти». «Єгорій з літом, а Микола з кормом».

Примітили: "На Юрія дощ - худобі легкий рік». «Якщо на Єгорія великий розлив у річках, то Миколин день (22 травня) буде з травою». «Заєгорить весна, так і мерзлякуватий мужик шубу з плечей геть». «Єгорій з напіввозом (корму), а Микола з цілим возом».

Єгорій Весняний шанувався як охоронець домашньої худоби, покровитель пастухів; він же покровитель диких звірів. Головним чином вовків: «Вся жива тварюка у Єгорія під рукою». «Вовк - Юр'єва собака». «Без Юр'єва наказу і сірий вовк ситий не буде». «На те і Єгорій вовку зуби дав, щоб годувався».

Якщо сприяла погода, за давньою традицією цього дня відбувався урочистий вигін худоби на пасовище «на Єгор'єву росу». За звичаєм худобу підганяли прутами верби, залишеної від Вербної неділі. З давніх часів вербу вважали символом сили, росту і здоров'я. Вдаряли злегка і худобу, і дітлахів, як завжди беруть участь у цьому обряді, примовляючи: «Принесла верба здоров'я! Як вербичка зростає, так і ти рости!» На пасовищі висловлювали прохання Св. Єгорію: «Хоробрий ти наш Єгорій, ти паси нашу худобу, в полі і за полем, у лісі й за лісом, від вовка хижого, від ведмедя лютого, від звіра лукавого». Пастухи говорили: «Хоч усі очі прогледить, а без Єгорія за стадом не побачить».

На Єгорія катаються, валяються по нивах, по росі, примовляючи: «Будь здоровий, як Юр'єва роса». «Юр'єва роса від семи недуг». «На Юрія роса - не треба коням вівса». «Жени тварину на Юр'єву росу».

На Юрія заорюють ріллю. «Юрій починає роботу, Юрій (зимовий) і кінчає». «Єгорій - лінива сошка». «На Єгорія виїжджає і лінива соха». «З Єгорія початок сівби ярих». «Рання сівба до Єгорія, пізня - з Веремія Розпрягальніка (13 червня)». «Ранній посів з Єгорія, середній з Миколи весняний (22 травня), пізній - з Івана Предтечі (7 червня) до Тихона (29 червня)».

Весна на Юрія вже справжня; сміливо прилітають птахи: «Єгорій Весняний і косатки не образить». «На Єгор'євський тиждень приліт ластівок, а відліт у три Спаса".

Примічали: «Коли весняний Єгорій з кормом, то осінній буде з мостом (ріки стануть)». За Юр'євим днем визначали урожай ярових хлібів: «На Єгорія мороз - буде просо і овес». «На Єгорія мороз - під кущем овес». «На Юрія мороз - гречки віз». «На Єгорія роса - будуть добрі проса».
Олег БАЗАК

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити