Суспільство

У Кіровограді відкрили меморіальну дошку кримському льотчику (ФОТО, ВІДЕО)

. 3640

У подвір’ї Льотної академії у Кіровограді урочисто відкрили меморіальну дошку радянському льотчику, учаснику Другої світової війни, двічі Герою Радянського Союзу, заслуженому льотчику-випробувачу СРСР, Національному герою кримськотатарського народу Амет-Хану Султану.

На відкритті були присутні курсанти академії, викладачі, представники влади і кримських татар.
З ініціативою відкрити меморіальну дошку заслуженому льотчику та герою виступила ініціативна група авіаторів з Криму «Крылья Родины». Голова ініціативної групи Нурі Бейтулаєв розповідає, що впродовж багатьох років кримські татари борються за право встановити пам’ятник Амету-Хану Султану у столиці Криму, проте ця ініціатива постійно блокується.

«Ми були б щасливі, якби йому поставили пам’ятник в Криму. Але це питання розглядається дуже багато років: ні колишня, ні позаколишня влада завжди шукали різні причини, аби це питання як найбільше затягнути. У позаминулому році, на площі Амет-Хана Султана на величезному біл-борді висотою в три поверхи на його обличчя нанесли фашистську свастику. Дві зірки Героя, а на голові фашистська свастика – це було! 16 червня 2012 року! До сьогодні так і не знайшли винного. Ми дуже засмучені тим, що учора у Верховній Раді України не включили до порядку денного проект постанови ВР «Про присвоєння імені Ахмет-Хана Султана аеропорту «Сімферополь». Ми будемо добиватися цього і надалі» - розповідає Нурі Бейтулаєв.

Начальник Кіровоградської льотної Академії Сергій Неділько згадує, що разом з представниками кримського народу в академії збиралася інформація про видатних льотчиків усіх часів, встановлювалися інформаційні стенди та відкривалися експозиції у музеї навчального закладу. Відкриття меморіальної дошки Амету-Хан Султану - продовження цієї співпраці у напрямку патріотичного виховання молоді.

За словами Нурі Бертулаєва, на процедуру встановлення дошки льотчику у Кіровограді пішло близько 2 років. На її виготовлення витратили 14 тисяч гривень, що були зібрані завдяки внескам благодійників та небайдужих кримських татар.

Молодший двоюрідний брат Амет-Хан Султана Небі Садлаев говорить, що така подія свідчить про єдність народів в Україні. І незважаючи на те, що для того щоб привезти меморіальну дошку на Україну, довелося їхати поїздами, перетинати два кордони, з обох боків у прикордонників не було жодних претензій чи нарікань.

Після відкриття меморіальної дошки, учасники урочистостей відправились на другу частину відкриття – перегляд першої художньої кінострічки в історії кримського народу «Хайтарма. Історія одного народу», у якій також йде мова про життя Амет-Хан Султана.

Довідка: Амет-Ха́н Султа́н (крим. Amet-Han Sultan, 25 жовтня 1920 — 1 лютого 1971) — радянський льотчик-ас, учасник Другої світової війни. Двічі Герой Радянського Союзу, заслужений льотчик-випробувач СРСР. Національний герой кримськотатарського народу.

Здійснив 603 бойові вильоти, провів 150 повітряних боїв, під час яких збив особисто 30, а в складі групи 19 літаків противника. На момент Перемоги майор гвардії Амет-Хан Султан був вже двічі Героєм Радянського Союзу, а також нагороджений 11-ма бойовими орденами. Після війни і до кінця свого життя Амет-Хан Султан випробовував літаки: на його рахунку більш як 100 типів літаків, за що був удостоєний Державної премії Радянського Союзу та звання Заслуженого льотчика-випробовувача СРСР.

Ім’ям Героя СРСР в Алупці, малій Батьківщині Амета-Хан Султана, названа одна із площ міста, названа мала планета Сонячної системи № 6278, відкрита у Кримській астрономічній обсерваторії, встановлене бронзове погруддя.

У вересні 2010 року делегати національного з'їзду кримських татар — курултаю просили у зверненнв, яке лідер меджлісу Мустафа Джемілєв направив вищому керівництву України, сприяти присвоєнню імені двічі Героя Радянського Союзу, військового льотчика, льотчика-випробувача Амет-Хана Султана міжнародному аеропорту «Сімферополь». Верховна Рада Автономної Республіки Крим, абсолютна більшість в якій належала Партії регіонів, двічі, 20 листопада 2010 і 9 травня 2011 року, відхиляла дану пропозицію.

Світлана Дубина
Фото, відео Валерія Лебідя

Поширюйте

Коментуйте


Реклама