Радбез ООН щодо трагедії з Boeing-777: короткий звіт

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1202

18 липня читачі «Гречки» мали можливість спостерігати перебіг екстреного засідання Ради Безпеки ООН, що було скликано на вимогу Великої Британії. Трансляцію з Нью-Йорку, зокрема, вело наживо «Громадське телебачення». Перекладач виявився російськомовний.
Проте журналіст «Гречки» в процесі підготовки звіту про подію виокремив виступ пана Чуркіна не лише тому, що довжелезна промова представника РФ не була спотворена під час «траслейту». На мій погляд, ознайомившись з викладом виступу досвідченого дипломата, ні в кого не виникне здогадка, ніби текст писався у далекому заокеанському мегаполісі. Бо ж наврядчи пересічні нью-йоркці «критично залежні» від телереклами… «5 каналу». Як відомо, цей медіа-ресурс вже не належить одному з керівників України. Проте спічрайтери пана Чуркіна машинально приписали «5-й…» уродженцеві південнобесарабського Болграда.

Це здається нам апокаліпсисом, це як кінець світу
Розпочинаючи важку співбесіду, спікер з Великої Британії заявив: головне зараз - забезпечити експертам безперешкодний доступ на місце катастрофи. Він нагадав: озброєні сепаратисти заявляли раніше про збиті ними за допомогою ракет «земля-повітря» літаки, і назвав їх дії, а також дії Росії «бездумними».

У своєму виступі представниця США Саманта Пауер сказала: «Ми можемо оцінити докази, які є зараз - літак був збитий ракетою «земля-повітря» на висоті 33 000 футів, він йшов за встановленим коридором для комерційних перевезень. Ми знаємо, що системи, наявні у повстанців (ПЗРК), не можуть збити літак... Повстанці похвалилися в соціальних мережах, що вони збили лайнер, але потім вони видалили ці повідомлення. Також повстанці не могли б самостійно користуватися комплексами «Бук» - їм потрібна була б допомога фахівців».

Того дня, зазначила представниця США, українські військові не здійснювали запусків ракет.
Далі виступаюча торкнулася останніх санкцій США та ЄС проти російських громадян і організацій: «Якщо президент Путін буде продовжувати вести справу до ескалації, міжнародне співтовариство буде розширювати санкції».

«Росія повинна припинити дестабілізувати Україну, - сказала представниця США. - Ми винні перед кожним із загиблих, винні перед їхніми країнами, ми не повинні зупинятися, допоки винні не постануть перед судом. А Росія повинна покласти край цій війні і вона може це зробити».

Спікер від Литви зажадав негайного звільнення української льотчиці Надії Савченко. Після чого несподівано пом'янув Лайфньюс, назвавши російське ЗМІ «представниками сепаратистів» і згадавши, що журналісти хвалилися - ополченці буцімто можуть збити будь-який літак.

Китайський дипломат був акуратний: не слід робити здогади і виступати із звинуваченнями, поки немає результатів розслідування. А при врегулюванні кризи потрібно враховувати інтереси всіх сторін українського суспільства «на збалансованій основі».

Представниця Австралії навела дані, які на момент її виступу вже були спростовані - про 80 дітей, начебто загиблих при катастрофі Боїнга. Згідно зі списками пасажирів дітей на борту було троє...
«На борту була англо-голандська родина, яка жила в Люксембурзі», - повідомив виступаючий від цієї країни.

За словами дипломата від Франції, після перемоги Петра Порошенка на президентських виборах 25 травня була надія на певну стабілізацію в Україні. Після урочистостей в Нормандії в пам'ять про висадку союзників контакти між керівництвом Росії та України почали налагоджуватися (тут виступаючий окремо відзначив зусилля президента Франції Франсуа Олланда – авт.). Тепер же спостерігається безпрецедентне погіршення обстановки, яке спровокували «ті, хто озброював сепаратистів». Усі сигнали, які були спрямовані останнім часом Москві, не отримали відповіді, сказав француз. Саме тому ЄС розширив санкції. «Потрібно припинити потік зброї та комбатантів, який йде через російсько-український кордон», - завершив він свій виступ.

Представник Аргентини почав з необхідності об'єктивного розслідування НП з Боїнгом. «Збройні угруповання продовжують свої дії, відбувається порушення прав людини, тривають військові дії, що завдає шкоди насамперед цивільному населенню, - промовив він. - Необхідно сповідувати принцип невтручання у внутрішні справи України. Ми дотримуємося принципів міжнародного права, і ці принципи повинні дотримуватися всіма сторонами. Це складний, відповідальний момент, час приймати рішення. І Аргентина хотіла б відзначити: час не для того, щоб показувати один на одного пальцем і грати в політичні ігри, - час для того, щоб встановити правду про цей інцидент».

Виступ члена Радбезу від Нігерії став вкрай емоційним: «Це здається нам апокаліпсисом, це як кінець світу. Про подібне йдеться в Книзі Одкровення - вогонь і кров лились з небес, і більше не було Сонця і Землі. Це те, що я бачила вчора... Такий сценарій може реалізуватися, якщо держави зроблять вибір на підтримку війни і конфлікту в різних куточках планети. Світ може просто самознищитися. Рейс проходив через територію України, яка перебуває в стані конфлікту, і, може бути, комусь здалося, що літак брав участь у конфлікті. Не треба нікого звинувачувати, доки істина не встановлена. Ми хотіли б повністю підтримати незалежне міжнародне розслідування».

Чуркініада. Далі буде…
Віталій Чуркін, якому було надано слово після поважної пані з Африки, використав, як мені здалося, мало не три регламенти. Утім, постійному членові РБ таке може іноді дозволятись…

«Здійснення безпечного та ефективного використання цивільною авіацією повітряного простору держави - відповідальність цієї держави. Відповідно до міжнародних правил країна, над територією якої здійснюється політ, зобов'язана надавати аеронавігаційну інформацію, необхідну для забезпечення безпеки повітряного сполучення. Міжнародним Правом прямо передбачені всі можливості для своєчасного закриття державою небезпечних для польотів районів.

Як видається, потрібно розслідування не лише самої катастрофи, а й того, наскільки повно українські авіаційні власті виконали свої обов'язки і використовували зазначені права. Чи зробили вони все необхідне для того, щоб в умовах розв'язаної Києвом військової кампанії запобігти страшну трагедію?
Сьогодні Києвом нарешті було оголошено про повне закриття повітряного простору над районом проведення так званої АТО. Чому цього не можна було зробити раніше, не чекаючи сотень жертв?
Пан голово, в ході нашого попереднього засідання по Україні деякі західні члени Ради розчулювалися з приводу стриманості київських властей у використанні сили.

Ось вони і проявили цю стриманість у всій красі. У хід у Донецьку та Луганську пішли і штурмова авіація, і важка артилерія, і танки, і реактивні системи залпового вогню (що працюють, між іншим, по квадратах і мають не вибіркову дію). Каральна операція набуває все більш руйнівних масштабів для населення та цивільної інфраструктури. Десятками гинуть мирні жителі, в тому числі і діти, цілеспрямовано виводяться з ладу транспортні та комунальні артерії, об'єкти, медичні установи.
За даними ООНівців, в зоні бойових дій на сході України знаходяться більше чотирьох з половиною мільйонів чоловік. При цьому ніяких заходів з евакуації цивільного населення із зони боїв київською владою не робиться. Люди змушені залишати райони бойових зіткнень самостійно, щохвилини ризикуючи життям.

Є безліч свідчень про те, що люди, що біжать від війни, особливо ті, що шукають порятунку на території Росії, піддаються навмисним обстрілам українських силовиків.
До теперішнього часу Росія прийняла понад 110 тисяч біженців зі сходу України і ця цифра продовжує зростати з кожним днем. Ці дані підтверджуються Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців. У зв'язку з цим у 6 регіонах Росії введено режим надзвичайної ситуації.
Набули регулярного характеру артилерійські та мінометні обстріли українськими силовиками російській території. Цілями цих обстрілів стають як прикордонні КПП, так і будинки мирних жителів. Серед наших громадян є убиті і поранені. Розглядаємо дані провокації як агресивні акти української сторони щодо суверенної російській території та громадян Російської Федерації. Покладаємо всю відповідальність за них на київську владу і наполягаємо на неухильному прийнятті українською стороною рішучих заходів по припиненню подібного роду інцидентів.

Пане голово! Ми неодноразово попереджали про згубність спроб силового вирішення політичної кризи на Україні. Закликали до налагодження взаємоповажного, інклюзивного діалогу між усіма основними політичними силами, між Києвом і регіонами. Проте на кожному перехресті київська влада вибирала неправильний шлях. А їхні західні поводирі (в першу чергу я маю на увазі, звичайно, Сполучені Штати Америки) підштовхували їх до ескалації кризи.

Зіткнувшись з катастрофічними наслідками такого курсу, намагаються звалити все на Росію.
Від угоди 21 лютого, від «дорожньої карти», запропонованої головуванням ОБСЄ, Київ відмахнувся. По суті незатребуваними виявилися женевські заяви від 17 квітня і берлінська декларація від 2 липня. Хоча в їх виробленні брали участь представники київської влади. Широко розрекламований мирний план Президента Порошенка на перевірку виявився «димовою завісою» для військових приготувань та розгортання масштабної каральної операції. Київська влада пішла шляхом придушення інакомислення. Відразу після «лютневого перевороту» незгодних в Києві стали іменувати «бандитами» і «терористами2. А потім й «недолюдками» і «комахами». Чи випадково на «5 каналі» українського телебачення, що належить пану Порошенку, показували рекламу видавлювання комах на тлі карти сходу України?!

Холодять душу історії кривавих розправ над протестуючими в Маріуполі та Одесі. Кількість їх жертв применшується, повне і справжнє розслідування не проводиться. Багатьма десятками обчислюються зниклі люди з тих, хто політично опонував Києву. Обіцяна реформа Конституції готується таємно. Судячи з усього, київська влада хоче заручитися її підтримкою з боку європейських структур, а потім вже «дарувати» її «вдячному народу». До речі, за наявними повідомленнями, перерозподіл повноважень від президента до парламенту, за що місяцями бився Майдан, не передбачається.
Чи можна дивуватися, що населення ряду регіонів країни не сприймає такого ведення справ?
Політичні представники цих регіонів добре відомі. Це і політики, давно беруть участь у політичному житті України, і народні представники, висунуті на політичну авансцену протестними рухами в останні місяці. Залучення їх в діалог дозволило б уникнути нинішнього загострення кризи.
Київ натомість обрав метод арештів, побиттів, погроз.

Пане голово! Стосовно до українській кризі міжнародні інститути виявилися не на висоті положення. Причина в наших західних партнерах. Галасують багато, а робити для врегулювання ситуації нічого не хочуть. Важко йде робота в ОБСЄ. Тут в Раді Безпеки ООН російська делегація тричі пропонувала серйозно зайнятися виробленням резолюції, яка допомогла б зупинити насильство в Україні. Але західні колеги реагували на наші пропозиції з винятковим цинізмом. Мовляв, не можемо поступитися принципами: уряд може робити, що заманеться.

Кажуть, що з принципу можна і застрелитися. Але навіщо ж в жертву своїм політичним амбіціям приносити інтереси цілого народу України?

Пане голово! Каральну операцію на сході України необхідно припинити негайно. Переговорний вихід з кризи ще можливий. Треба нарешті зробити правильний вибір».

Юрій Сергєєв: «Це була терористична акція»
Виступаючий від Чилі приєднався до думок Китаю та Аргентини: дочекаємося результатів розслідування, в нинішніх оцінках НП з літаком необхідна стриманість.

Представник Південної Кореї згадав, що його країна була жертвою в аналогічній ситуації - коли був збитий пасажирський Боїнг і закликав до якнайшвидшого суду над винними.

Член Ради Безпеки від Руанди знову згадав 80 дітей, загиблих у катастрофі: «Конфлікт перетнув червону межу. Під загрозою життя всіх нас, як ми бачили у випадку цих чоловіків жінок, дітей, з різних країн, які були на борту Боїнга».

Нарешті настав час виступу представника України Юрія Сергєєва. Ось про що він говорив:
- Українське керівництво вже заявило в загальних рисах про те, що сталося з літаком - це була терористична акція. Висновки зроблені на підставі ряду даних. Літак був збитий над територією, яку тимчасово контролюють терористи. Раніше в тому ж районі були збиті два українські літаки, терористи заявили, що вони відповідальні за ці акції. Були перехоплені телефонні розмови між терористами і їх російським координатором полковником Гераніним. Відразу після цього Ігор Стрєлков хвалився в соцмережах тим, що, як він вважав, український літак - АН-26 - був збитий, уламки лежать біля шахти «Прогрес».

Збити літак на такій висоті можна, лише використовуючи досконалі системи ППО - такі, як «Бук». З перехоплення радіоперемовин керівників терористів, відеозаписів, які були зроблені громадянами, у терористів було 2 системи «Бук». Питання в тому, де вони отримали таку досконалу техніку. Відомо про двох російських громадян, які прибули як фахівці з наведення вогню. Росія жодного разу не закликала своїх громадян не приєднуватися до незаконних збройних формувань. Російський закон говорить: участь у незаконних збройних формуваннях, діяльність яких не відповідає інтересам Росії, повинна каратися. Висновок: їх діяльність не суперечить інтересам РФ. Росія пересуває нові сили до кордону з Україною. За даними на 14 липня, біля кордону знаходяться 33 батальйони тактичного угруповання, 40000 солдатів.

Україна вимагає, щоб російська сторона припинила провокації на кордоні з Україною, поклала край тероризму в Донецькій та Луганській областях, припинила загрожувати миру та безпеки.
Малайзійський дипломат повідомив подробиці контактів з українською стороною: до Києва відразу ж були направлені представники від ВВС Малайзії, малайзійських авіаліній, медиків та департаменту цивільної авіації країни. Ще 40 співробітників малайзійських авіаліній направили до Амстердаму, аби підтримати родини загиблих.
Прем'єр-міністр Малайзії розмовляв з Петром Порошенком, з прем'єром Нідерландів Марком Рютте, Бараком Обамою та Володимиром Путіним. У цих бесідах прем'єр-міністр підкреслював, що якщо авіалайнер був збитий, то необхідно, щоб винні як можна скоріше постали перед судом.
Представник Малайзії попросив сторони конфлікту в регіоні забезпечити повне співробітництво - безпеку для тих, хто буде вести розслідування, збирати останки і майно жертв. Не можна вивозити уламки і тим більше чорні ящики.

Виступаючий від Нідерландів не стримував гірких почуттів: «Це важка година в нашій національній історії, наша нація в сльозах... Моя країна не заспокоїться доти, доки не восторжествує справедливість. Ми хотіли б якнайшвидше перенести тіла наших громадян на батьківщину, їхні родичі заслуговують того, щоб знати, від чого загинули їхні улюблені, весь світ заслуговує знання про те, що сталося».

Представник В'єтнаму виступив коротко: він щойно дізнався, що троє з загиблих - громадяни його країни...

Олег БАЗАК

P.S. Президент України Петро Порошенко заявив про те, що Україна не потерпить жодного втручання в роботу членів спеціальної місії ОБСЄ, а також інших осіб, котрі займаються розслідуванням причин і обставин аварії пасажирського лайнера Boeing 777. «Ми не станемо терпіти перешкоджання роботі комісії і того, щоб представники інших країн не мали можливості провести об'єктивне розслідування», - заявив у суботу український лідер в ході бесіди з главою МЗС Нідерландів Франсом Тіммермансом.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити